גדעון לוי
גדעון לוי

זאת היתה הפעם הראשונה ששמחתי שאבי ז"ל אינו בין החיים. געגועי אליו גברו עם השנים, אבל לרגע שמחתי במותו. זה היה כשחבר העביר לי קישור לאתר החדשות רוטר. תחת הכותרת: "הייתכן שעברו הנאצי של אביו של גדעון לוי מדיר שינה מעיני תומכיו?" התפרסמה שם ידיעה שלפיה אתר ויקיפדיה "צינזר" בערך שלי את המידע על "עברו הנאצי" של אבי. ויקיפדיה פירסמה, ליום אחד כנראה, את המידע המושתל: אבי, ד"ר היינץ לוי, שיתף פעולה עם הנאצים ולכן זכה במשרת יועץ משפטי מחוזי תחת משטר האימים. כשעלה ארצה שינה את שמו מהיינץ לצבי, כדי לטשטש את עברו. כל זה סופר ברוטר, כולל תצלום דף הוויקיפדיה לפני "צנזורו".

עיני חשכו. כבר ידעתי לא מעט השמצות, אבל לא כזאת. מה עושים מול הדבר הזה? מאיפה מתחילים להזים את השקר הנתעב, שעוד רגע הוא מתפשט כשריפה בשדה הקוצים הפרוע של האינטרנט? אין לי אחות, זאת יודעים כולם, אבל איך מתמודדים עם זה? אבי, ציוני ואוהב ישראל, גם אם התקשה למצוא בה את מקומו, עלה ארצה באוניית המעפילים פרוסולה, שהיטלטלה חודשים בים, נקלעה לטריפולי ולביירות, שם נעצרו נוסעיה, עד שהועברו לטייגר היל, אניית המעפילים האחרונה שהגיעה לחופי פלשתינה לפני השואה, וכאן הוטבעה.

לפני שיצא למסע ההימלטות הנואש שלו, נפרד אבי לנצח מהוריו (ומארוסתו) בתחנת הרכבת של פראג; סופי וד"ר הוגו לוי נרצחו בשואה ועקבותיהם אבדו. אבי, יליד חבל הסודטים, סודטן דויטשלנד בלשונם, אמנם היה מועמד לתפקיד היועץ המשפטי המחוזי, לנדס גריכט ראט בלשונם, אבל לא זכה במשרה בגלל עליית הנאצים. על כך קיבל פנסיה מממשלת גרמניה. ועכשיו לך תוכיח שלא היה משת"פ. אילו חי, היה אבי מת בגלל ההכפשה. לכן שמחתי שלא זכה לקרוא את רוטר.

רוטר הוא בין 100 האתרים הנקראים בישראל, בראשו עמד עד למותו הרב ד"ר ישעיהו רוטר. יש לו "פורום אברכים", "פורום אקסקלוסיבי" ו"פורום אקטואליה"; הידיעה על אבי פורסמה ב"פורום סקופים". ויקיפדיה אימצה את המידע ולו לרגע. רק התערבותה הנמרצת של פרקליטת "הארץ", שפנתה במכתב חריף להנהלת רוטר, הביאה (מיד) להסרת ההשמצה. לא לכל אחד יש פרקליט, או חבר שמפנה את תשומת לבו להשמצתו ברשת. הפרשה הזאת תמה מבחינתי ולא נשלמה: הידיעות על אבי ממשיכות להסתובב ברשת.

אין עיתון בישראל שהיה מפרסם ידיעה כזאת בלי לבדוק אותה. הנה, אם כן, לקח חשוב לסוגדי הדיגיטל ולקברני הפרינט: הדמוקרטיה האינטרנטית מסוכנת לציבור. לפי שעה, אין עתיד לעיתונות אחראית ורצינית ללא העיתון המודפס. כבודו של האינטרנט במקומו מונח, הוא ההווה והוא העתיד, אבל אם ניוותר עם הדיגיטל לבדו, יבוא הקץ על עיתונות המתנהלת על פי אמות מידה מקצועיות. הקץ לתחקירי עומק, להייררכיה, תום העיתונות כגורם משפיע וכאבן יסוד בדמוקרטיה.

באינטרנט הכל הולך, השקר והאמת, התפל והעיקר, בכפיפה אחת. ה"כתוב באינטרנט" לעולם לא יחליף את ה"כתוב בעיתון", הסמכותי והאמין יחסית. שום אתר לא יחליף את ה"רדיו של קונשטטר", שבישר על שריפת בית ההסתדרות במערכון של אפרים קישון. נכון שהבניין לא נשרף, הרדיו לא היה מדווח על בניין שלא נשרף, אבל אנחנו האמנו לרדיו כפי שלעולם לא נאמין כנראה לאינטרנט - ובצדק.

המערכה אבודה, קרב מאסף. לא לאורך ימים ימשיכו לחטוב עצים ביערות הגשם כדי לייצר עיתון שיביא את חדשות האתמול אל מפתן בתינו. אבל כל עוד רוח העיתונות באפנו, הבה נמשיך לדבוק בעיתון הארכיאולוגי והלא משוכלל, שלא ימהר לפרסם שאביו של גדעון לוי היה משת"פ נאצי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ