עובדים סוציאליים בסיכון

איציק פרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איציק פרי

נשיא בית משפט העליון ומנהל בתי המשפט נפגשו לאחרונה עם היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה, כדי לגבש כלים משפטיים להגבלת ההפגנות ליד בתיהם של שופטים ("הארץ", 3.10). זה קורה חודשיים לאחר ששופטים מבתי הדין למשפחה פנו להנהלת בתי המשפט בבקשה כי יפעלו נגד ההסתה וההכפשות נגדם, שמובילים הורים לילדים שעניינם נדון בפניהם ("הארץ", 29.8).

זה יותר מעשור מתנהל ברשת האינטרנט מסע הסתה, הכפשה, איומים והפחדה נגד עובדים סוציאליים ונגד מוסדות רווחה שונים, מצד אבות והורים גרושים, שאנשי המקצוע נדרשו, על פי החוק, להמליץ בעניין משמורת ילדיהם. יש הורים שכשההחלטה אינה לרוחם לא בוחלים באמצעים. הם מפרסמים דברי שטנה על העובדים הסוציאלים, מכנים אותם בשמות גנאי ואף מפרסמים את תמונותיהם המעוותות במדי אס-אס או כערפדים המוצצים את דמם של הילדים.

את הפנימיות של משרד הרווחה הם מכנים מחנות ריכוז, והפעילות בהן מושווית לעתים לפעולות הנאצים. מול בתיהם הפרטיים של עובדים סוציאלים מתקיימות הפגנות שבהן מושמעים גידופים. הדבר הגיע עד כדי אבסורד, כשבכניסה לאולם אירועים בו נערכה שמחה משפחתית של עובדת סוציאלית, קידמו את פני האורחים כמה אבות גרושים וחילקו לאורחים דברי תעמולה והסתה נגדה.

חופש הביטוי וזכות ההתארגנות והמחאה הם מאבני היסוד של הדמוקרטיה, אולם דבריהם ומעשיהם של אבות והורים אלה חרגו זה כבר מגבולות המותר והלגיטימי. ניסיון העבר במדינתנו מלמד כי דברי הסתה עלולים להביא לאלימות ואפילו לרצח.

ההתנהגות האלימה הזאת פוגעת בפרנסתם ובמקצועיותם של העובדים הסוציאלים, ומקשה עליהם למלא את תפקידם לפי חוק. זוהי גם פגיעה קשה בשמם הטוב והוצאת דיבה. בעוד רוב הכותבים נותרים באלמוניותם, חיצי הרעל שהם יורים מטפטפים ומחלחלים, והעובדים הסוציאלים חשופים וחסרי הגנה.

לפני כארבע שנים, כשגבר מסע האיומים והנאצות נגד מי שכיהנה כעובדת הסוציאלית הראשית לסדרי דין במשרד הרווחה, הודיע איגוד העובדים הסוציאלים כי יגיש בשמה תביעה. רק אז הבינה הפרקליטות כי מתפקידה להגן על עובדת מדינה והגישה תביעת דיבה נגד מנהל האתר שנתן פרסום לדברים. בינואר 2009 בית המשפט חייב אותו לשלם פיצויים, 200 אלף שקלים שעד היום, בחלוף שלוש שנים וחצי, הפרקליטות לא פעלה לגבותם.

בפסיקה נוספת, מיוני 2011, הושת על אותו אתר פיצוי בסך 250 אלף שקלים בגין פרסום לשון הרע נגד בית שבתאי לוי, מרכז חירום לילדים בגיל הרך. הפיצוי לא נגבה עד היום.

עתה מתנהלת בבית משפט השלום בתל אביב תביעה של איגוד העובדים הסוציאלים בשמה של עובדת סוציאלית לחוק הנוער, שעברה מסכת הכפשות, הטרדות ואיומים. המאיימת היתה אם, שבהמלצת העובדת, ילדיה נמסרו לחזקת אביהם.

כאיגוד מקצועי שתפקידו להגן על עובדיו, פנינו עשרות פעמים לפרקליטות ולמשרד הרווחה, בדרישה שיספקו הגנה מפני האלימות האינטרנטית, אולם דבר לא נעשה. התופעה רק תופסת תאוצה.

מערכות המשפט ואכיפת החוק מתייחסות בסלחנות למפיצי השטנה ולא מעמידות אותם לדין. לעתים אף סוגרים תיקיהם מחוסר אשמה או עניין לציבור, או בשם חופש הביטוי. יש להקפיד הקפדה יתרה על חופש ביטוי וחופש מקצועי ואקדמי, אך יש גם חובה להותיר את המרחב הציבורי נקי מביטויים של אלימות והסתה לאלימות, ולאפשר לעובדים הסוציאלים לפעול במקצועיות ובאחריות, מתוך נאמנות לשליחותם, במיוחד כשמדובר בנושא כה רגיש וייצרי.

המשך הפקרתם והעדר מתן הגנה לאותם עובדי ציבור, הממלאים תפקידם על פי חוק, משדרים לחברה את המסר שכל דאלים גבר, ומעודדים אלימות פיסית כלפי עובדים סוציאלים ומשפחותיהם, כפי שקורה בשנים האחרונות.

עתה, משההסתה והאלימות האינטרנטית הגיעו לפתחם של שופטי בתי המשפט לענייני משפחה, אולי תבין מערכת המשפט ואכיפת החוק במדינה, כי התופעה רחבה יותר ויש לפעול כדי למגרה בכל הרמות, בתקיפות ובנחישות.


הכותב הוא עובד סוציאלי, יו"ר איגוד העובדים הסוציאלים בישראל

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ