הקלון של אולמרט היה בעזה

דוד זונשיין
דוד זונשיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד זונשיין
דוד זונשיין

הכל מתעסקים בשאלה, יורשע או לא יורשע. אם יורשע, באילו סעיפים, ומה יהיה גזר הדין, האם ידבק קלון, ואם לא - האם ירוץ או לא ירוץ והכי חשוב: האם יוביל אהוד אולמרט לבחירות הקרובות יצור הכלאיים שיורכב מ"העבודה", "קדימה" ו"יש עתיד". אפילו מחברי האפוסים היווניים לא תיארו בדמיונם יצור כמו המרכז-שמאל. במיתולוגיה היוונית יש יצורי כלאיים לרוב: הקנטאור, שחציו אדם חציו סוס, המינוטאור, שחציו אדם וחציו שור, ואפילו יצור שחציו אדם וחציו עז. אבל יצור כלאיים שמשלב שלוש חיות כה דומות, היה כנראה מעבר לדמיונם של גדולי היוצרים של תרבות המערב.

החיפוש אחר מתמודד שלא יינגף בסקרים מול ראש הממשלה בינימין נתניהו, והעלאת שמו של אולמרט ואחריו גם שמה של ציפי ליבני כמועמדים שיש לשקול במאבק נגד גוש הימין, רק מבליטים את החוסר הבסיסי באבחנה מבדלת בין מה ימין, מרכז ושמאל.

אין להקל ראש בפרשות השונות שבהן נאשם אולמרט ובסעיפים שבהם כבר הורשע, אך עצם הרעיון שקלונו קשור לתאוות בצע כזו או אחרת, או למינוי מקורבים באחד ממוקדי הכוח שעליהם הופקד, מראה שאין הבדל ברור בין יצור הכלאיים מרכז-שמאל, לבין שמאל ממש. כי הרי יש קלון, או יותר נכון חרפה מוסרית. זוהי חרפתם של אולמרט ושל שותפיו הבכירים במבצע "עופרת יצוקה", ציפי ליבני ואהוד ברק, חרפה חסרת תקדים, חריפה אפילו מזו של אריאל שרון במבצע "חומת מגן".

בשלושה שבועות שבהם המטירה ישראל אש תופת, תחילה מהאוויר ומאוחר יותר במבצע קרקעי שגבה את חייהם של 1,400 בני אדם, שורטטה דמותה המוסרית של המדינה. ולהוציא הארגונים שמנהלים מלחמת חורמה על הדמות הזאת, איש לא פצה פה וציפצף.

אולמרט, שבזכות הפעולה היה ודאי זוכה לגרוף מנדטים רבים בבחירות שהתקיימו סמוך לסיומה, נאלץ לעזוב את תפקידו. אך גם בלעדיו שותפתו הבכירה להסברת המבצע בעולם ציפי ליבני, הצליחה לגרוף לא מעט מנדטים ושותפו השני החליק לממשלת נתניהו והראה עד כמה יצור הכלאיים דומה לימין.

את ירושת עופרת יצוקה הותיר אולמרט לנתניהו. למרות שמפלגתו ממוקמת מימין לזו של אולמרט, ראש הממשלה משמש מופת לריסון האש. גם אם הוא נוטה להתלהמות מילולית הוא נוהג לנהל משברים ולא להכריע אותם, אולי מתוך הבנה שמצבו הפוליטי של מחנהו הוא ניהול משבר מתמשך.

נתניהו כמו המשיך את עבודתו של אולמרט באמצעים אחרים: הוא הוביל קמפיין לריסונם של מתי המעט, בודדים וארגונים, שבמאבק עיקש על דמותה המוסרית של מדינת ישראל ניסו ואף הצליחו במידת מה, להביא לציבור מידע על הקטל הגדול בעזה.

מבחינה זו, אולמרט הוא מנהיג מושלם לקדימה-עבודה-לפיד, שלוש מפלגות שעשויות בכל רגע לקרוס זו אל זו ומשם אל הליכוד. אף לא אחד ממנהיגיהן של המפלגות הללו לא היה סבור אז, ובוודאי שאינו סבור היום, שיש בעיה מוסרית בהמטרת אש על שטח שנמצא תחת ריבונות ישראלית והוא כבוש כבר יותר מ-45 שנים. אף אחד מהם לא חשב על בני האדם שחיים בו, כלואים בשטח מגודר שהוטל עליו מצור מארבע רוחות השמים. אף אחד מהם לא חושב שקטל מהסוג הזה מסב נזק ארוך טווח למדינת ישראל, לצביונה המוסרי, לביטחונה ולמעמדה הבינלאומי.

לכן הדיון בקלון של אולמרט במשפטיו השונים הוא תפל ועקר. אחרי הכל, מהו כפל תשלומים לטיסה אחת מול הוראה של ראש ממשלה לטייסות הקרב ולגייסות הקרקע לפעול בעזה כאילו בעל הבית השתגע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ