אור קשתי
אור קשתי

שיעור ההצבעה בבחירות 2009 באלפי מנשה היה כ-74%. בכוכב יאיר 75%. בהתנחלויות הנחשבות לאידיאולוגיות יותר, כמו עופרה, שיעור ההצבעה היה 84% ובבית אל ובמודיעין עילית החרדית, הוא טיפס לכ-86% ו-87% בהתאמה, הרבה מעבר לשיעור ההצבעה הכללי, 65%. בכל היישובים האלה נרשם רוב מאסיבי למפלגות הימין והחרדים. ומה שהיה הוא שיהיה.

שיעורי ההצבעה ברבים מהיישובים הערביים הם תמונה הפוכה: כ-48% בנצרת, כ-40% בפורדיס וברהט, ו-22% בג'סר א-זרקא, היישוב שבתחתית כל דירוג סוציו-אקונומי. אין דרך ליצור גוש חוסם בנימין נתניהו בבחירות הקרובות בלי לעצור ביישובים הערבים ולנסות ולגייס את מצביעיהם.

על פי מחקר שערך ד"ר דני גרא, על תוצאות הבחירות ביישובים ערביים ובערים מעורבות, שיעור ההצבעה של המגזר הערבי (כולל הדרוזי והבדווי) עמד בבחירות הקודמות על כ-52% בלבד. נתונים שפורסמו בעבר מצביעים גם הם על ירידה מתמשכת באחוז ההצבעה במגזר הערבי מאז 1996, אז הוא עמד על כ-77%.

לבד מהצניחה בשיעור ההצבעה, הבחירות האחרונות היו יוצאות דופן גם בכל הקשור להצבעה הערבית למפלגות יהודיות. לפי המחקר, בהשוואה לבחירות שנערכו ב-2006 איבדה קדימה כ-35% ממצביעיה הערבים ומרצ איבדה כ-41%. אבל השיא שמור למפלגת העבודה, שאיבדה כ-63% ממצביעיה הערבים. רק כ-17% מהמצביעים הערבים בחרו ב-2009 לתת את קולם למפלגות יהודיות. בין שתי מערכות הבחירות האחרונות, הנתח הזה הצטמק ביותר משליש.

מאגר הקולות הלא מנוצל במגזר הערבי - כמעט מחצית מבעלי זכות הבחירה - אמור היה לגרום לכל פוליטיקאי חפץ חיים מהשמאל ומהמרכז להסתער על המטמון הזה. אם אחוז ההצבעה של האזרחים הערבים יעלה ויתקרב לשיעור הכללי, מדובר בתוספת, על פי הערכות שונות, של יותר מ-100 אלף מצביעים - שלושה או ארבעה מנדטים. מפת הגושים המוכרת יכולה להשתנות.

אך לפני שבשמאל יאשימו (שוב) את הערבים בהימנעות מהצבעה, שתסייע להבטחת ניצחונו של נתניהו, מוטב לשאול כיצד אפשר להגביר המעורבות וההתגייסות שלהם לטובת קואליציה שלא תונהג על ידי מנהיג הליכוד. שיעורי ההצבעה הגבוהים במגזר הערבי בבחירות לרשויות המקומיות לאורך שנים מוכיחים שאפשר גם אחרת: כאשר המצביעים מרגישים שיש בכוחם להשפיע, שיש סיכוי שקולם יישמע, הם משתתפים ומצביעים בלב שלם.

למפלגות יהודיות כמו מרצ, העבודה ומפלגת מרכז תהא אשר תהיה, לא יהיה קל להביא את הערבים להצביע בעבורן. שנים של הבטחות שלא מומשו והיסטוריה עשירה של דיבורים ריקים מתוכן על שוויון וצדק, יצרו חומות של ניכור וחשדנות כלפי הפוליטיקאים היהודים והזינו גם את מגמות ההתבדלות במגזר הערבי.

זו לא גזירה משמים. אפשר לשנות זאת, למשל באמצעות אמנה פומבית שעליה יחתמו המפלגות המעוניינות בכך, ובה יתחייבו לצמצם את הפערים ולהעניק שוויון זכויות אמיתי, על בסיס תוכנית מפורטת בתחומים שבהם מורגשת האפליה ברמה היומיומית - בחינוך, ברווחה, בבריאות, בתעסוקה ובדיור.

מפלגות אלה, ובראשן העבודה, צריכות לבחור כעת בין ניסיון ללכוד כמה מאוכזבי ליכוד, לבין ייצוג נאמן יותר מבעבר של כלל האוכלוסייה, יהודים וערבים כאחד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ