פמיניזם הוא הכל

דורית אברמוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עד כמה זה עצוב כי דווקא אשה היא שבחרה, כנראה שלא מדעת, לבקר במאמר את השותפות החדשה של ארגוני נשים. מאמר, שמלבד היותו רצוף טעויות, הוא מצדד באלו הטוענים שמשנה ואג'נדה פמיניסטית-מגדרית היא צרה, במקום להבין כי המדובר בתפיסה חובקת ומחבקת את טובת שוויון וצדק כלפי נשים וגברים בחברה. אין אלא להבהיר את מה שהכותבת התבלבלה בו, יש לקוות מבלי דעת וכוונה כלל, את רצף הטעויות המטריד שהוביל אותה למסקנות לא רלוונטיות, יש לומר – גם עגומות.

שותפות ארגוני הנשים שקמה אך לא מזמן, אינה קואליציה אד-הוק, ולא נוסדה למען מערכת הבחירות, אלא כזו שמייסדת לראשונה בישראל התארגנות משותפת ארוכת טווח של ארגונים פמיניסטיים שאמונים במיוחד על צדק כלכלי-תעסוקתי ועל ייצוג נשים בשדרות השלטון ממגוון אוכלוסיות בחברה. זה מכבר איננו טוענות, כפי שטעתה לחשוב הכותבת, כי די לה באשה ביולוגית בשלטון כדי להשביע את רצון תפיסותינו ואת תקוותנו לחיים בחברה בה נשים חיות בביטחון. טעתה לחשוב הכותבת כי די לנו בספירת ראשים, שאמנם יהא זה אך ראוי כי יהיו משמעותית יותר נשים בממשלה, בכנסת, במשרדי ממשלה ובוועדות שקובעות את מציאותנו היומיומית במדינה - אך כוונתנו כאמור היא לנשים וגם גברים בשלטון עם אג'נדה מגדרית מובהקת, כזו שמבינה ותומכת בזכותן של נשים (וגם גברים) לחיות בביטחון אישי, ביטחון כלכלי, ביטחון תעסוקתי, ביטחון מפני אלימות מינית-גזענית-גילאית.

ולעומת דבריה של רחל נאמן, שכפי הנראה לא שקדה על קריאת טורה של צפי סער על שותפות ארגוני הנשים החדשה, באים הארגונים ומדגישים ביתר שאת את החיבור בין מגדר לבין אתניות, ובין מגדר לבין אפליה סיסטמתית כלפי נשים בכל תחומי החיים. שותפות הארגונים החדשה עוסקת, בין השאר, בפערי שכר בין גברים לבין נשים; בהיעדר ייצוג לנשים ממגוון אוכלוסיות בחברה; בהדרת נשים מבוגרות משוק העבודה; בהיעדר בחינה מגדרית של תקציב המדינה; בהיעדר ביטחון לנשים לעת זיקנה; בהפקרת חייהן של נפגעות אלימות מתעסוקה איכותית וראויה ומהבטחה ראויה של הכנסה; בגזענות כלפי נשים ערביות שאחד מביטוייה הקשים היא תת העסקתן והיותן מוסללות לעוני מטעם מדיניות כלכלית-תעסוקתית שמפלה אותן כפל כפליים - בשל מגדרן ובשל לאומיותן.

זאת ועוד, מעולם לא טענו כי למפלגת נשים אנו מכוונות, נהפוך הוא - אנו מתמידות להדגיש ולומר כי הטמעה של מדיניות וחשיבה מגדרית בקרב כל שדרות הציבור והשלטון היא משנתנו ועליה אנו עומלות.

איני יודעת מאיזו תפיסת עולם משונה מגיעה נאמן, אך לא מול גברים אנו פועלות, אלא למען חברה צודקת, בה לכל אשה ולכל איש יש ביטחון יומיומי, כי גם אם יש כאלה שמהאיום האיראני דואגים ודואגות, אנו דווקא שמות דגש על היעדר הביטחון היומיומי- עליו מעידות נשים מקרב כל הקבוצות והמגזרים. היעדר ביטחון להלך במרחב הציבורי, פחד מושתת מציאות מפני איבוד עבודה בשכר, אימה מפני עוני עמוק יותר שעלול לגרום לאיבוד קורת גג, חשש מפני גזירות כלכליות שלא מפסיקות לנחות, ופחד ממלחמות- שידוע הוא כי הן גורמות לנשים רבות להיות, בין השאר, מפוטרות, כי הן אלה שנשארות עם ילדיהן בביתן עת נסגרות כל המערכות החינוכיות.

תבוא ותאמר רחל נאמן למה היא מתכוונת כאשר היא טוענת נגד השותפות החדשה כי אנו מפצלות בין גזענות למגדר. תביט נא היטב מיהם הארגונים החברים בשותפות, ואז נקווה שתיסוג לאלתר מטענותיה, שלאף אחת מהן אין קשר למציאות. כי נשות הארגונים – תנועת אחותי, איתך מעכי, מרכז אדווה, שדולת הנשים, העמותה להעצמה כלכלית לנשים, מרכז מהות ורוח נשית- עומלות מבוקר עד ליל, למען יצירת חברה אחרת - חברה בה לא רק נשים רוצות לחיות, אלא כל מי ששותף ושותפה לתפיסה, כי זוהי חובתה של מדינה לקיים זכויות אלה עבור כל תושב ותושבת באוכלוסייה.

דורית אברמוביץ', מנהלת שותפות ארגוני נשים

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ