לאנשים כמו פרי יש עתיד

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גידי וייץ
גידי וייץ

ב-1988 מינה ראש הממשלה יצחק שמיר את יעקב פרי לתפקיד ראש השב"כ. פרי זכה באור מן ההפקר. שנתיים לפני כן נחשפה הפרשה המסעירה ביותר שהיתה בארגון הצללים מאז ומעולם, פרשת קו 300, שהובילה להדחתו של אברהם שלום מראשות השירות. שלום נתן הוראה לחסל שני צעירים פלסטינים שחטפו אוטובוס ואחר כך, כדי להציל את עורו, ניצח על תזמורת עדויות שקר שנמסרו לוועדות החקירה, שהוקמו כדי לבדוק כיצד נהרגו החוטפים.

מסע הכזב הצליח: שתי ועדות חקירה כשלו בניסיונן לפענח את תעלומת מותם של השניים ושלום, יחד עם בכירים אחרים בארגון שהיו מעורבים פעילים בעסק המצחין, נחלצו מהעמדה לדין פלילי.

שלושה אנשים בצמרת השירות (פלג רדי, רפי מלכה וראובן חזק) סירבו לקבל את התוצאה המרה ותבעו משלום להתפטר. פרשת קו 300 קרעה את השב"כ לשני מחנות עוינים. רוב הצמרת התייצבה לצדו של שלום ונטלה חלק במסע דמוניזציה חסר תקדים נגד השלישייה שהחליטה לחשוף את פרטי העלילה הקודרת לפני היועץ המשפטי לממשלה יצחק זמיר. האשימו אותם בבגידה, בפוטש ובסחר סמים בלבנון. בודדים מאוד תמכו בצעד האמיץ שלהם. פרי לא נמנה עמם. הוא ישב על הגדר ולא גילה ולו תמיכה סמלית רפה במאבק שהנהיג ראובן חזק, מי שנחשב לחברו הקרוב בשירות ויורשו המיועד של שלום. "הוא בחר שלא להתרועע עמי בימי מצוקה וסערה", סיפר פעם חזק על הנסיבות שהובילו לקרע בינו לבין פרי. רעייתו, נירה, היתה פחות לירית. היא פגשה את פרי באקראי בתקופה שבה כיהן כראש השב"כ והטיחה בו: "אתה פשוט בן זונה".

פרי השאיר בשב"כ כמה מעברייני קו 300, שזכו לחנינה שערורייתית מידיו של הנשיא חיים הרצוג. אהוד יתום, שחבט יחד עם אנשיו באבנים ובמוט ברזל בראשי החוטפים, נותר בתפקיד בכיר, כמו גם המשפטן שלמה ורטהיים, שבביתו נרקמה מזימת תיאום העדויות לפני ועדת החקירה. שורה נוספת של אישים, בכירים וזוטרים, שהיו מעורבים בהריגה, בהטיית משפט, בעדויות שקר ובחתימה על תצהירים כוזבים לפני שופטי בית המשפט העליון נותרו גם הם בשירות של פרי. חלקם קודמו לתפקידי מפתח רגישים.

יחסו לפרשת קו 300 מאפיין את הקדנציה של פרי בשב"כ, בעיקר העובדה שהוא לא תמיד הבדיל בין רעים לטובים. שנים לאחר שפרש מהשירות והתעשר בשורת תפקידים שמילא בשירותם של טייקונים, מבקש פרי את אמון האזרחים. "משהו בסיסי, יסודי, לא עובד כאן... האופן שבו חיינו מתנהלים כאן חייב להשתנות", הכריזה התקווה הלבנה לפני כמה ימים במסיבת עיתונאים לצדו של "הקפטן המצוין", יו"ר מפלגת "יש עתיד", יאיר לפיד.

"יש פה תרבות של שנאת מצליחנים", גונן לפיד על שחקן הרכש החדש שלו, שהותקף על היומרה לייצג את מעמד הביניים לאחר שעבד בגופים כלכליים שחמסו את השדרה המתפוררת הזאת. "אני לא רוצה לחיות במדינה שבה פוסלים אנשים שיש להם עבר מפואר כראש שב"כ וכאיש כלכלי", הוסיף לפיד. יש פה באמת הרבה אנשים ששונאים מצליחנים, כי הם מבינים בחוש נסתר, במעין אינטואיציה בריאה, שהדרך להגיע לפסגה בישראל מצריכה סט תכונות מסוים מלבד כישורים אישיים טבעיים: יחסי ציבור מעולים, קשרי זהב עם החזקים ואקרובטיקה מוסרית. לכל אלה, יש עתיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ