שליטה עד רמת הקלוריה

יעל ברדה
יעל ברדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעל ברדה
יעל ברדה

מצגת הקלוריות של מתאם הפעולות בשטחים, שנחשפה אתמול ב"הארץ", בעקבות מאבקה העיקש של עמותת "גישה", נראית כמסמך מוזר, מעין חידה במבחן פסיכומטרי או חלק מניסוי של מדענים במעבדה.

למרות מיצג הקלוריות, סוגי המזון והתאמת התזונה ל"תרבות האכילה של הפלסטינים בעזה", "קווים אדומים" אינו רק מסמך המעיד על מדיניות הסגר והגבלות מזון לפלסטינים בעזה על ידי השלטון הישראלי. זו הצצה למנגנון ביורוקרטי רחב היקף, המיועד לניהול האוכלוסייה הפלסטינית האזרחית בשטחים מאז שנת 2000, מועד קריסת הסכמי אוסלו.

זהו מנגנון ביורוקרטי עתיר ממדים, המבוסס על חקיקת חירום, הפועל בצורה שונה לחלוטין מממשל תחת שלטון החוק, המתאפיין במספר עקרונות שהפכו אותו לגדול ולמשוכלל בעולם לסינון, זיהוי והגבלת תנועה של אוכלוסייה אזרחית - הפרדה חוקית ומינהלית בין אוכלוסיות על בסיס גזע; שליטה באמצעות צווים צבאיים זמניים וסודיים; הסרת אחריות מממשלת ישראל על הפעולות; ושליטה כמעט מוחלטת של מנגנוני הביטחון על קבלת ההחלטות.

משטר ההיתרים בגדה המערבית קובע שניתן לאדם לנוע רק עם היתר שתהליך ההשגה שלו מסובך וארוך, ולעתים מותנה בהסכמה לשיתוף פעולה עם כוחות הביטחון הישראליים. מאז ההחלטה על הטלת המצור על עזה ב-2007, כמעט ולא ניתן לנוע ממנה ולתוכה, כיוון שלא ניתנים היתרי תנועה.

ההצדקה העיקרית לפעולות הביורוקרטיה של הכיבוש היא הטענה כי כל פלסטיני הוא סיכון ביטחוני, ועל כן, יש להאט ולהגביל את תנועתם - לא רק של מי שנחשדים כסיכון ביטחוני, אלא של האוכלוסייה כולה. כיום, למעלה מרבע מיליון פלסטינים בגדה המערבית מסווגים על ידי השב"כ כסיכונים ביטחוניים.

איך ניתן להסביר את ההתנהלות המשונה של מתאם הפעולות בשטחים סביב מצגת הקלוריות? מצד אחד, מתאם הפעולות מסרב לחשוף את כותבי המסמך, מצד שני נטען כי הוא כלל לא מיושם. מחד, המסמך היה סודי במשך שלוש שנים, מאידך נטען שהוא בכלל נועד לדאוג למצבם ההומניטרי של הפלסטינים. רשימת הגבלות הסחורות והגבלת התנועה נעשתה לכאורה מסיבות ביטחוניות, אבל למשרד הביטחון ולמשרד ראש הממשלה, האחראי על פעולות שירות הביטחון הכללי, אין שום מושג בעניין. מחד, המסמך הוא טיוטה בלבד, אבל מומחים לדבר כתבו על הקשר בין מאפיינים תרבותיים וגזעיים לבין תזונה.

המתבונן מהצד עלול לחשוב שמדובר בארגון מושחת, נטול יכולות; מערכת מקולקלת, מיושנת או בלתי יעילה. אחרים יכולים לחשוב שמדובר באיזו פרשה יוצאת דופן שמזכירה ניהול של מחנות עבודה מחנות מעבר או פליטים בתקופות שונות בהיסטוריה. זה לא המצב. זאת לא ביורוקרטיה מקולקלת, המתחוללת בידי חבורת פקידים גרועה. זוהי מערכת אדמיניסטרטיבית נפרדת, המבוססת על פעולה על פי צווים צבאיים וסודיים, המפעילה חוקים ופרקטיקות נפרדות ליהודים ופלסטינים באותו השטח, הנשלטת בעיקר על ידי שירות הביטחון הכללי. מערכת שאין עליה כל בקרה חוקית או שיפוטית.

להחלטותיה הסותרות אני קוראת "עקרון חוסר יעילות אפקטיבי", ולהעדר לקיחת אחריות על ידי ממשלת ישראל אני קוראת: "הריבון הנעלם". כך, המערכת הזאת משיגה את מטרתה, שליטה כמעט מוחלטת על חיי היומיום של הפלסטינים תוך כדי הסרת האחריות השלטונית לגורלה של האוכלוסייה האזרחית הנמצאת תחת שליטת ממשלת ישראל. 

רוב הציבור בישראל חושב שעקרון ההפרדה של הסכמי אוסלו וההתנתקות מעזה הובילו למצב שבו ישראל כבר איננה שולטת בחיי היומיום של הפלסטינים ואיננה אחראית למצבם מבחינה חוקית. בפועל, מאז קריסת הסכמי אוסלו ישראל שולטת יותר מאי פעם, באמצעות משטר הגבלות התנועה על חיי היומיום של הפלסטינים, עד רמת הקלוריה. בו בזמן היא מפקירה את האוכלוסייה האזרחית לשרוד ללא יכולת לנוע - תנאי בסיסי לקיומה של כלכלה וחברה - תוך יצירה של סיכון ביטחוני ממשי לישראל בשל הטשטוש בין אוכלוסייה אזרחית לפעילים צבאיים.

"מסמך הקלוריות" מעיד כי הביורוקרטיה של הכיבוש איננה מתקיימת רק בשטחים; הפרקטיקות שלה אינן נותרות מאחורי הקו הירוק אלא מחלחלות לתוך פעילות משרדי הממשלה, והלאה לתושבי ישראל. מצגת הקלוריות מבטאת תוצאה ארגונית של מצב חירום שהפך לשגרה, השעיה של שלטון החוק, גזענות ממוסדת וקריסה של הפרדת רשויות.

יעל ברדה היא משפטנית ותלמידת מחקר באוניברסיטת פרינסטון. מחברת הספר "הביורוקרטיה של הכיבוש" בהוצאת מכון ון ליר והקיבוץ המאוחד. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ