2,279 קלוריות יותר מדי

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

הדלת מוגפת, אבל הארון מתפקע מרוב שלדים. מדי פעם מבצבץ איזה שלד, מאיים להזכיר את קיומו לישראלים השאננים, עד שהוא מועלם מהעין, כהרף עין. אבל השלדים נמצאים שם, עמוק בארון, והם עוד ירדפו את הישראלים למשך שנים ארוכות. שלד אחד כזה שוב ביצבץ בשבוע שעבר: בתום מאבק משפטי בן שלוש שנים וחצי, הצליחה עמותת "גישה" לאלץ את מתאם פעולות הממשלה בשטחים (המתפ"ש) לפרסם את מסמך הקווים האדומים שחיבר ב-2008. במסמך מחושבת כמות הקלוריות המינימלית שלה זקוקים תושבי עזה כדי שלא ירעבו. עמירה הס פרסמה את המסמך, ו"הארץ" נתן לו ביטוי ראוי בכותרתו הראשית. גם ב-2009 התפרסמו קטעים מתוכו בידי אורי בלאו ויותם פלדמן, גם זאת ב"הארץ". בשני המקרים הפרסום לא חולל כל סערה. יש בישראל די מנגנוני קבורה שדואגים לכלוא את השלדים בארון, כדי שמנוחת הישראלים לא תוטרד.

השלד המבצבץ עכשיו הוא שלדה של מפלצת. במתפ"ש אמרו שמדובר ב"עבודת מטה פנימית" וב"נייר עבודה", שכלל לא הגיעו לכדי מימוש. ספק אם כך הדבר, אבל בכל מקרה עצם עבודת המטה הזאת מזוהמת, נייר העבודה הזה שפל. מי האיש שהגה את הרעיון לחשב חישובי קלוריות למיליון וחצי בני אדם שנתונים במצור? ואיזה הלוך מחשבה הוא זה, על פיו יש בכלל לישראל זכות להיכנס לפיותיהם ולפלוש לבטנם של בני אדם שחיים תחת מגפי רודנותה? עכשיו אלו כבר לא רק חדרי השינה שלהם, שנפרצים מדי לילה בברוטליות, עכשיו זו גם מערכת העיכול שלהם. גם אחרי כתיבת המסמך הזה ישראל המשיכה לטעון בעזות מצח, שהכיבוש בעזה בא אל קצו. עצם חיבורו - בין שעשו בו שימוש או לא - מלמד על הלוך רוח, והרוח הזאת היא רוח השטן. אבל לא בגלל שטניותו לא רצה המתפ"ש בפרסומו, גם לא בגלל הסערה, שלא היה סיכוי שתתעורר בישראל מוכת העיוורון, אלא בגלל שמה הרע של ישראל בעולם, שעלול להיות מקועקע עוד יותר. שיקולי תדמית, אתם יודעים, לא נעים שהגויים יידעו.

לא נעים שהגויים יידעו לאלו שיאי שפלות יכולה הגזענות הישראלית להגיע: הרשימות מפרטות את מודל משרד הבריאות לישראלים ואת תוכנית המזון של צה"ל לפלסטינים, על פי ה"תרבות והניסיון". ארגון המזון הישראלי, צבא ההגנה, יודע להבחין בין סוגי המזון הדרושים לנאורים לבין אלו הדרושים לפראים ולילידים. יותר פירות וירקות לנאורים, יותר סוכר ושמן לפראים. אנושיים שכמותם, הם התחשבו ב"טעימות" של פעוטות מתחת לגיל שנתיים והוסיפו 34 טונות ליום - כצדקה שתציל ממוות. אנשי המפת"ש ערכו חישובים מתמטיים מבוססים על "חיישנים", מדי פעם נמס לבבם: בסוף 2008 אישרו הכנסת שמפו לרצועה, אבל לא מרכך; חומוס, אבל לא צנובר. תארו לעצמכם.

משפורסם המסמך, צריך לתת בו גם שמות. הממשלה בראשות אהוד אולמרט, היא שהחליטה ב-2007 להגביל עוד יותר את תנועת הסחורות לעזה. היא הגבירה את לפיתתה, כדי להביא לשחרור גלעד שליט ולהפיל את שלטון החמאס. הענישה הקולקטיווית הזאת, שאסורה על פי החוק הבינלאומי, לא הביאה לשום תוצאות. סגן שר הביטחון דאז, מתן וילנאי, איש מפלגת העבודה, העצמאות ו"השמאל" הישראלי, אישר את חיבור המסמך. האלוף עמוס גלעד היה המתאם, שהורה לתרגם את המדיניות לרשימות. וילנאי וגלעד עדיין מכהנים במשרות בכירות ונהנים מיוקרה ציבורית; אולמרט הועמד לדין על עניינים אחרים לגמרי. פושעי מלחמה - מה פתאום? זה מונח ששמור לסרבים ולקונגולזים בלבד.

ובכלל, הרי חלק גדול מהישראלים סבורים שגם 2,279 הקלוריות שאישרה ישראל ברוב חסדה לכל עזתי ביום, הם בדיוק 2,279 קלוריות יותר מדי. תשאלו אותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ