שר החינוך נגד הפריפריה?

אבנר דה שליט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר דה שליט

"סקר הסטודנט 2012" מצביע על מגמה מדאיגה. ההורים נדרשים לעזור יותר ויותר לסטודנטים, שצריכים לשאת בעול ההוצאות של שכר לימוד, מחיה ושכר דירה. אבל אם לא די בכך, עומדת המועצה להשכלה גבוהה, גוף ממשלתי שבראשו ניצב שר החינוך גדעון סער, להנחית מהלומה נוספת על הסטודנטים, הפעם בפריפריה בלבד: סטודנטים מבאר שבע, ירוחם, שדרות, בדווים מהנגב, ותושבי עוטף עזה.

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) עומדת לדון בימים הקרובים בהצעת תת-ועדה שלה, שלפיה תיאסר קבלת סטודנטים חדשים למחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון, אלא אם כן תאמץ המחלקה את תכתיב המל"ג לשינויים בהרכב הסגל, ותיישר קו עם רצון חברי תת-הוועדה.

רבות כבר נכתב על העניין, בדרך כלל בקונטקסט של מאבק פוליטי (המל"ג מייצגת לכאורה קו ימני והמחלקה לכאורה שמאלי), או אקדמי (טענת המל"ג שהגישה המחקרית במחלקה היא ביקורתית מדי). אבל מעטים הבחינו במה שעומד מאחורי הדברים: בפעם הראשונה המל"ג מנסה להכתיב מי יהיו חברי הסגל באוניברסיטאות. קרי, מדובר במאבק על שליטה, על עוצמה. זהו ניסוי כלים ראשון. ואת ניסוי הכלים עושים על החלשים, על אוניברסיטה צעירה, בפריפריה, ועל סטודנטים שעסוקים מדי בניסיון לשרוד כלכלית מכדי שיוכלו להתארגן לפעולה ולמחאה.

לפני קצת פחות מעשור הייתי יו"ר ועדה קודמת שמינתה המועצה להשכלה גבוהה, בהרכב אחר, כדי לבדוק אם המחלקה לפוליטיקה וממשל באוניברסיטת בן גוריון (אז עדיין צעירה מאוד) יכולה להעניק תואר ראשון. בין היתר ריאיינו עשרות סטודנטים שם. מצאנו אוכלוסייה של סטודנטים נלהבים, שמאוהבים במחלקה ובאוניברסיטה. אבל היה להם עוד מכנה משותף. רבים מהם גרו באזור: בירוחם, ביישובי עוטף עזה, בבאר שבע עצמה, ביישובי הבדווים בנגב. לרבים מהם היתה זאת האפשרות היחידה לרכוש השכלה גבוהה במחיר שווה לכל נפש. המחלקה טיפחה אותם והשקיעה בהם המון. הם היו גאים להיות חלק מעולם ההשכלה הגבוהה בישראל.

במשך השנים השכילה אוניברסיטת בן גוריון למשוך למחלקה גם תלמידים משכבות מבוססות יותר, מכל רחבי הארץ, אבל תמיד הקפידה להאיר פנים לאוכלוסיות הפחות מבוססות ולתושבי האזור. אלה האנשים שייפגעו מהחלטת מל"ג אם היא תאמץ את המלצת תת-הוועדה. אולי, שלא במשים, חובר שר החינוך, אדם שבדרך כלל רגיש לצורכי האוכלוסיות המוחלשות ותושבי הפריפריה, לקבוצה כוחנית מהמועצה שבראשותו, המעוניינת לרכז בידיה עוצמות, ולסגור בברוטליות את השערים להשכלה הגבוהה בפני אנשים מהפריפריה.

הסטודנטית מירוחם, החייל המשוחרר מבאר שבע, הבדווי מרהט והבחורה הצעירה והיזמית משדרות, שרוצים לרכוש השכלה גבוהה ואינם יכולים להרשות לעצמם את מחירי שכר הדירה בתל אביב, ימצאו את שערי המחלקה לפוליטיקה וממשל סגורים בגלל שיגעון הגדלות של מל"ג. זאת השעה לקרוא לשר החינוך להתעשת. יש להסיר את האיום של סגירת שערי המחלקה.

פרופ' דה שליט הוא חבר המחלקה למדע המדינה באוניברסיטה העברית, וכיהן עד לאחרונה כדיקן הפקולטה למדעי החברה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ