הצביעו ר"פ - רישום פלילי

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

1. נתניהו. כל נער אמריקאי, כגון בנימין נתניהו מפנסילווניה ויועצו רון דרמר מפלורידה, לומד בבית-הספר על הנשיא וודרו וילסון. ב-1916, לקראת סוף ארבע שנותיו בבית הלבן, רצה וילסון להיבחר בשנית. באירופה השתוללה מלחמת העולם הראשונה. סיסמת הבחירות המנצחת של וילסון היתה "הוא השאיר אותנו מחוץ למלחמה". עכשיו הגיעה הסיסמה לישראל, בייבוא אישי של נתניהו ועם רמז שמפלגות אחרות - העבודה, קדימה - אשמות במלחמות. הרפובליקאים, אבותיו הרעיוניים של נתניהו, נהגו להאשים את הדמוקרטים, שהם ורק הם מסבכים את ארצם במלחמות - שתי מלחמות העולם, קוריאה, וייטנאם. הם חדלו מכך רק לאחר ששני הנשיאים ממשפחת בוש יצאו למלחמות בעיראק (פעמיים) ובאפגניסטאן. וילסון הושבע שוב לנשיאות ב-1917, והכניס את האמריקאים למלחמה. התקדים יסייע לנתניהו ברצותו לעשות נפשות למלחמת איראן.

2. אולמרט. הישראלים הם אנשים מעשיים. מה להם יושרה, מה להם כיבוד חוק - הביצוע מעל לכל. הצביעו ר"פ - רישום פלילי. זה עיוות של הכללים הנושנים - אין בוררין בשעת הסכנה, וכשצריכים את הגנב מורידים אותו מהעץ. במלחמת העולם השנייה נעזר המודיעין האמריקאי בגנגסטר הכלוא לאקי לוצ'יאנו, שהפעיל את קשריו באיטליה לטובת בעלות-הברית ונגד הגרמנים. אבל הכרת התודה ללוצ'יאנו, בתום המלחמה, הסתכמה בקיצור עונשו ובגירושו למולדתו. הוא היה סייען, לא מנהיג, לפחות לא מחוץ למאפיה; וריצ'ארד ניקסון, למרות שקיבל חנינה מיורשו ג'ראלד פורד, נודה לנצח מהפוליטיקה. ישראל, בשנותיה הראשונות, לא בחלה בסיוע של המאפיה, ובכל זאת הבחינה היטב בין מאיר לנסקי לבין מאיר שמגר, מאיר עמית או מאיר דגן.

3. לבני. לציפי לבני יש הזדמנות נפלאה לאבד את עולמה בשעה אחת - היא צריכה רק לחבור לאהוד אולמרט. להכתמת יומרתה לניקיון די בשיחות התיאום ביניהם, שמטרתן למנוע איבה פעילה מצדו. היא עלולה ללהק את עצמה לתפקיד עוזרת העבריין בגירסה מקומית ל"בוני וקלייד" - לבני וקלייד. שכרה, תומכי אולמרט שיצביעו בעדה, ייצא בהפסדה, כי מתנגדיו יתנערו ממנה.

4. לפיד. ההחלטה הראשונה של יאיר לפיד באיוש רשימתו מציגה אותו באור בעייתי. אחת משתיים: או שאינו מכין ביסודיות את שיעורי הבית שלו, או שהוא בז לחוק ולאמת. מה יודע לפיד על יעקב פרי? האם טרח לקרוא את דו"ח הבדיקה, שהכין האלוף במילואים רפאל ורדי לבקשת ראש הממשלה יצחק שמיר ב-1991, על הטענות מתוך השב"כ נגד פרי בתחום המינהל התקין וטוהר המידות? האם מוכר לו הדו"ח החמור של מבקרת המדינה מרים בן-פורת על תפקוד פרי בראשות השב"כ? פרי ועמיתיו, קבעה בן-פורת, "נכשלו קשות בתפקידם לקיים את פעולת השב"כ במסגרת החוק. חריגות קשות ושיטתיות בוצעו ביודעין. לא נעקרה תופעה של אמירת שקר במתן עדות בפני ערכאות שיפוטיות, רשויות חקירה ובדיווחים בתוך השב"כ עצמו. הטענה שבתוך השב"כ היתה הקפדה נוקשה ביותר על אמירת אמת, בבחינת ייהרג ובל יעבור, נבדקה ונמצאה חסרת בסיס במציאות. את המסר מנחילים הבכירים לא רק במלים, שהן חשובות בפני עצמן, אלא בעיקר בהתנהגות בחיי היום-יום ובאירועים מיוחדים. נהג מסר כפול, לפעול על פי מסר אחד ולהתהדר בשני. חרגו ושיקרו ולא מוצה הדין. זלזול בחוק. דיווח חסר או כוזב. דיווח שקר הוא אם כל חטאת ועליו להיעקר סופית". מזלו של פרי שיחק לו פעמיים. דו"ח בן-פורת פורסם חמש שנים לאחר תום תפקידו, בהיותו כבר בכורסה עיסקית מרופדת, ועכשיו הוא נתקל בחובבן כלפיד, שאינו בקי בחומר או שמזלזל בו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ