פיקציית המרכז-שמאל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אנוסים חדשים התגלו אצלנו באחרונה. המוני אנשים שעובדים דת אחת במסתרים, בעודם מצהירים על השתייכותם לדת אחרת. לא מדובר ביהודי ספרד לפני מאות שנים, שעקב סכנת חיים הסתירו את אמונתם והתחזו לנוצרים. מדובר במפלגות ימין שמסיבות בלתי ברורות נמנעות מלהצהיר על עצמן ככאלה, ומצטופפות וחוסות תחת הכותרת האנמית שהתקשורת מטפחת כאן בהתלהבות: מרכז-שמאל.

התופעה איננה חדשה, אך היא הקצינה במערכת הבחירות הנוכחית. את התקדים הואילה לספק כבר לפני שנים מפלגת קדימה. נזיד זה של פליטי ליכוד והאגף הימני של מפלגת העבודה, יציר כפיו של אריאל שרון, מעולם לא קידם עמדה שמאלית כלשהי. במבחן התוצאה, כלומר במבחן המלחמות וההרוגים וההרס משני הצדדים, התגלתה קדימה כמפלגה שנמצאת ימינה מהליכוד. אפילו כחלון אחד לרפואה אין שם. ועכשיו אין גם בליכוד.

הפיקציה של קדימה, זאב בעור כבש, התפוצצה כבלון באופן חסר תקדים. מעולם לא הצטמקה כל כך מפלגה כה מנופחת, מ-29 מנדטים בבחירות 2006 עד לכשני מנדטים על פי הסקרים הנוכחיים. אבל נראה שאין ריקנות בטבע, ובועת השמאל-מרכז הפיקטיבית מתעקשת להתמלא מחדש.

מפלגת "יש עתיד", שיאיר לפיד ויעקב פרי עומדים בראש רשימתה לכנסת, מצטיירת כיורשת המבטיחה של קדימה. לשאלה "איפה הכסף" שמפיץ לפיד יש אכן מקום, משום שהיא מנסה לערער על התיעדוף הישראלי הפתולוגי. אבל העובדה שהיא נשאלת על ידי אנשים שהמגזין "פורבס" מייחס להם בעלות על עשרות מיליוני שקלים מעוררת אי נוחות.

האם מנכ"ל בנק וחברת סלולר הוא נציג אותנטי של מעמד הביניים, או דווקא עוד עדות לקשרי הון-שלטון? התבטאויותיו האחרונות של לפיד על הצורך "להיפטר סוף סוף מהפלסטינים", ועל כוונתו להציג השבוע את המצע המדיני שלו דווקא באריאל מבהירות שמקומו בימין.

על אהוד ברק ומפלגתו "עצמאות" אין טעם להכביר מלים. ספק אם יעברו את אחוז החסימה. אבל שיתוף הפעולה ההדוק של שר הביטחון עם ראש הממשלה בשנים האחרונות, תמיכתו הנלהבת עד לאחרונה במלחמה באיראן, ומאבקו להגדלת תקציב הביטחון על חשבון תקציבים חברתיים, מציגים את עצמאות כעוד מפלגת ימין בתחפושת. שבירתו הפתטית של ברק שמאלה עם הריחו ריח בחירות הופכת גם אותו למין אנוס, שכביכול המיר את דתו למרכז-שמאל בעודו עובד את אלוהי הימין בחשאי.

מפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ' מציעה אלטרנטיבה רעננה, סוציאל דמוקרטית, בתחום הכלכלי חברתי. חלק מאנרגיית המחאה החברתית של הקיץ הקודם התנקז אליה, עם הצטרפותם של סתיו שפיר ואיציק שמולי. אבל השבחים המביכים שחלק שמולי לנתניהו חושפים גם אותו כמין אנוס. והתעקשותה של יחימוביץ' שלא להדגיש אלטרנטיבה מדינית מחייבת להגדיר את מפלגת העבודה בראשותה כמפלגת מרכז.

הגיע הזמן לקרוע את המסיכות. אין פיצול בשמאל, ואין בישראל אפילו מפלגת שמאל-מרכז אחת. בין המפלגות הציוניות יש מפלגת שמאל אחת. קוראים לה מרצ. ויש מפלגת מרכז אחת. קוראים לה מפלגת העבודה. יש עתיד, עצמאות וקדימה הן מפלגות ימין, וראוי שיזוהו ויזדהו ככאלה וייקחו קולות מהליכוד ומאביגדור ליברמן, ולא מהשמאל. אסור שמערכת הבחירות תתבזבז על מאבק מדומה בין ימין לימין בתחפושת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ