אלכס טנצר

במדינת ישראל חיים 1.2 מיליון דוברי רוסית. נזכרים בהם רק לקראת מערכת הבחירות, היות שהפוטנציאל האלקטורלי שלהם מגיע לכ-22 מנדטים והם מהווים לשון מאזניים בין הגושים. אין כיום מפלגה שיכולה להגיע לשלטון בלי תמיכתם של "הרוסים".

במפלגות עוקבים בדריכות אחר המתרחש ברחוב הרוסי. בתחילת ספטמבר פירסמה מרצ סקר שעשה מכון "מדגם" לפיו 13% מדוברי רוסית מזוהים עם השמאל, 29% הם מרכז ו-39% מזדהים עם הימין. 18% סירבו להשתתף בסקר. כלומר, 42% מדוברי הרוסית עשויים לתמוך בגוש המרכז-שמאל, אבל לא ברור לאן הם נעלמים במערכת הבחירות.

נכון לעכשיו רק שלוש מפלגות מקבלות תמיכה של ממש מהמגזר: ישראל ביתנו (יש לה שבעה ח"כים דוברי רוסית), זוכה לתמיכה למרות כישלונותיה בתחומי הדיור הציבורי, הנישואים האזרחיים והפנסיה מחו"ל. כמחצית מהמגזר, שלא כולם ימנים, ממשיכים לתמוך במפלגה משום שאינם רואים אלטרנטיבה: הליכוד, עם שני ח"כים דוברי רוסית, לא נתפש כחלופה. רוב תומכי הליכוד במגזר הם בגילאי שלושים ומשהו, שאינם רואים אלטרנטיבה לבנימין נתניהו בראשות הממשלה. ש"ס (שני ח"כים רוסים) נהנית מתומכים יוצאי בוכרה, גיאורגיה והקווקז.

לשתי מפלגות נוספות יש פוטנציאל גדול בקרב אוכלוסייה זו - העבודה בראשות שלי יחימוביץ' ו"יש עתיד" בראשות יאיר לפיד. גם ציפי לבני עשויה להפתיע אם תקים מפלגה. פעמיים דוברי הרוסית הביאו את מפלגת העבודה לשלטון - בשנת 1992 כשהם בחרו בהמוניהם ביצחק רבין (בשל הבטחות לדיור), ובשנת 1999, כשבחרו באהוד ברק (בשל ההבטחה למהפכה אזרחית). בשתי הפעמים הרוסים הרגישו מרומים.

בשנה האחרונה החליטה מפלגת העבודה לשריין מקום לנציג המגזר ברשימה לכנסת. לצורך כך פנו בחודש אפריל לשני ח"כים רוסים מקדימה. אבל המהלך הזה שלא ישפר את מצב המפלגה: כבר שנים שהעבודה אינה פעילה בקרב דוברי הרוסית ואין שם הבנה בסיסית של בעיותיהם של העולים. פחד ונתק מהמגזר עלול למקם את יחימוביץ' בראש האופוזיציה.

בכנס בקרית מוצקין בסוף השבוע תקף יאיר לפיד את יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, ואמר שהציבור הרוסי מאבד אמון במפלגתו. "שומעים את אותן הבטחות", אמר לפיד. הוא צודק, אבל עד כה מפלגת "יש עתיד" כלל אינה מורגשת ברחוב הרוסי. אמנם היא גייסה פעילים ברשויות המקומיות, אך זה לא מביא תועלת הואיל ואין במטה המרכזי דמויות בולטות מהמגזר ואין הבנה בסיסית של בעיות של העולים. המפתח להצלחתה של המפלגה ברחוב הרוסי הוא בניצול נכון של נקודות התורפה של ישראל ביתנו.

כ-40% מהמגזר (כתשעה מנדטים) יושבים על הגדר. המאבק על קולותיהם יתרחש בשתי חזיתות: בימין ילחמו על שני מנדטים של אוכלוסייה אידיאולוגית ברובה, שמתנדנדת בין הליכוד, ישראל ביתנו וש"ס. במרכז-שמאל יתמודדו על שבעה מנדטים העבודה, יש עתיד, ישראל ביתנו וציפי לבני (אם היא תקים מפלגה). כאן הגורם המרכזי והמכריע יהיה היחס למצוקות החברתיות-הכלכליות של דוברי הרוסית. אם עבודה ויש עתיד ימשיכו לעשות טעויות, רוב דוברי הרוסית השייכים למרכז-שמאל יתמכו בישראל ביתנו או שכלל לא ישתתפו בבחירות.

הכותב פעיל חברתי וממנהיגי העולים מחבר המדינות

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ