תיאוריה פסולה ושמה כיבוש

משה ארנס
משה ארנס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה ארנס
משה ארנס

האם ההתיישבות היהודית מעבר לקווי שביתת הנשק של 1949 מנוגדת לחוק הבינלאומי? היה אפשר לחשוב שהתשובה לכך תהיה פשוטה, אך התיאוריות בנושא היו בגדר ספקולציה בדומה לתיאוריות על קיום בוזון היגס החמקני שאותר באחרונה.

החלקיק התגלה לאחר חיפוש זהיר ומדוקדק; ניסויים במאיץ החלקיקים "הדרון" (LHC) בז'נווה אישרו את קיומו. החלקיק היה מטרה לחיפושים מדעיים במשך שנים, מאז התברר שהוא החלקיק החסר במודל הסטנדרטי של פיסיקת החלקיקים. קיומו נחזה ב-1964 בידי פרופ' פיטר היגס ופיסיקאים אחרים, שהתבססו על שיקולים תיאורטיים, אך כעת הוא הוכח. המודל הסטנדרטי נראה יציב לעת עתה.

אשר לזכות היהודים להתיישב ביהודה ובשומרון - החוכמה המקובלת פסקה במשך שנים, שהיא מנוגדת לחוק הבינלאומי. אך המודל התיאורטי - שהניח, שישראל היא כוח כובש ביהודה ובשומרון ולכן מחויבת להתנהג שם בהתאם לאמנת ז'נווה הרביעית - הוכה קשה עם פרסום דו"ח הוועדה בראשות השופט אדמונד לוי, שקבע קביעה הפוכה.

המודל המדבר על "הכיבוש הישראלי" היה מקובל בשנים האחרונות כמעט על הכל. הוא היה מבוסס על הנחה מרומזת, שעל פניה היתה משוללת תוקף, ולפיה יהודה ושומרון היו לפני 1967 בריבונות פלסטינית, והם נתונים כיום לשלטון ישראל בעקבות תוקפנותה.

כאן רואים את ההבדל בין המדעים המדויקים לבין המדעים החברתיים "הרכים". הראשונים דורשים מחקר מדוקדק והוכחה מעל לכל ספק, עד שהצעה מקבלת תוקף; האחרונים שופעים מסקנות, המתקבלות לפעמים בחיפזון ומשקפות משאלות לב ואינן משיקולים הגיוניים.

החלק החסר במודל "השטחים הכבושים" הוא המדינה הפלסטינית. התומכים בפתרון שתי המדינות מאמינים בלהט כה רב בצורך להקים אותה, וכך "לפתור" את הסכסוך הישראלי-הפלסטיני, עד שהמציאו בדיעבד מדינה פלסטינית שהיתה קיימת לכאורה לפני 1967. בכך הפכו את שליטת ישראל ביהודה ובשומרון לכיבוש של שטח פלסטיני ריבוני.

נוח להם להתעלם מהעובדה, שלפני 1967 היו יהודה ושומרון שטח שנכבש בידי ירדן ב-1948 במלחמת התוקפנות שלה נגד ישראל, ושירדן איבדה את השליטה על השטח כשתקפה שוב את ישראל ב-1967.

הזכויות המשפטיות, בהתאם לחוק הבינלאומי, של העם היהודי בכל ארץ ישראל, הוגדרו ב-1922 על ידי חבר הלאומים, שהכיר ב"קשר ההיסטורי של העם היהודי לארץ ישראל והסיבות להקמתו מחדש של הבית הלאומי שלהם בארץ הזאת". זאת ועוד, חבר הלאומים, שנתן מנדט על ארץ ישראל לבריטניה, קרא לה "לעודד את התיישבות היהודים בארץ". המנדט לארץ ישראל אושר באותה שנה גם בהחלטה שעברה פה אחד בשני בתי הנבחרים של ארצות הברית.

אלה הטוענים כי תוקף המנדט על ארץ ישראל מ-1922 פג בשנים שלאחר מכן בשל האירועים שהתרחשו באזור, והוחלף על ידי החלטת האו"ם מ-1947 לחלק את ארץ ישראל, מתעלמים מאמנת האו"ם (פרק XII סעיף 80), הקובעת כי "שום דבר באמנה הזאת לא יתפרש בצורה כלשהי כשינוי הזכויות במכשיר בינלאומי כלשהו שחברות האו"ם עשויות להיות שותפות לו בהתאמה".

סעיף זה מונע בבירור שינויים שרירותיים בזכויות העם היהודי בארץ ישראל, כפי שהוגדרו על ידי המנדט של חבר הלאומים לארץ ישראל, והוא מהווה אישור לחוקיות היישובים היהודיים בארץ ישראל, בהתאם לחוק הבינלאומי.

השופט לוי והוועדה שלו הצביעו על העובדה, שהתיאוריה המקובלת ברבים - ולפיה, ישראל היא כוח כובש ביהודה ובשומרון - היא פסולה, וכי ההתיישבות היהודית בה איננה מנוגדת לחוק הבינלאומי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ