הטיפול אינו מגדרי

יונה תדיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יונה תדיר

כלל בסיסי בריפוי מחלה הוא אבחונה הנכון. סרטם של אורלי וילנאי וגיא מרוז, "זוג או ילד", העלה סיפור אישי על התמודדות עם הניסיון להביא לעולם ילד משותף, ואופן הצגת הדברים כיסה על טעויות במסרים הרפואיים שלו. מאידך, את מאמרה של ד"ר ענת ליבלר ("תרמית הביציות הגדולה", "הארץ" 3.10) ניתן להגדיר כתקלה, שכיוון שהתרחשה תוך יצירת רושם של רקע מקצועי המקנה כביכול תוקף עובדתי לדבריה, אסור שתישאר ללא מענה.

במאמר: "ליקויי פוריות הגבר, האור בקצה המנהרה" (שפורסם בכתב עת "הרפואה" בשנת 1994) סקרנו, פרופ' בני פיש ואנוכי, את המסלול שעבר הטיפול בליקויי פוריות של גברים במהלך השנים. תחילה טופלו הגברים בידי רופאי "עור ומין" (כך נקרא מקצוע זה בעבר הרחוק). אחר כך הטיפול נדד לאנדוקרינולוגים ולאורולוגים, עד שנחת סופית במעבדת ההפריה החוץ גופית (IVF). חזינו כבר לפני כ-20 שנה, ששיטת הזרקת זרעון בודד אל תוך "ליבת הביצית" תהפוך להיות הפתרון היחיד להריון במצבי ליקויי זרע קשים. במבחן הזמן אפשר לומר בוודאות שאכן, האור הזה היה של פתרון ולא של הרכבת ממול.

ברפואה קיימת תופעה המוגדרת כ"תופעת המטוטלת". טכנולוגיות טיפול חדשות זוכות לחשיפה תקשורתית והציבור עט עליהן באמונה שבהן ימצא מזור לבעייתו. זמן קצר לאחר מכן מתברר שהציפיות היו מוגזמות והמטוטלת נעה לכיוון "ההמצאה הגאונית הבאה". ככל שמוט המטוטלת קצר יותר, כך תנודותיה מהירות יותר. טכנולוגיה יעילה מחוברת למטוטלת ארוכת זרוע, וזו נעצרת במקום שבו נמצא אכן הפתרון הנכון. כך קרה לשיטת הזרקת הזרעון לביצית.

אני שייך לדור "פורצי הדרך" של שנות ה-80, כמתואר על ידי ד"ר ליבלר. חזיתי והטפתי נגד כמה תופעות בלתי רצויות, כגון ריבוי טיפולי IVF מיותרים, מימון ציבורי מוגזם והעדפת טיפולי IVF גם במצבים שבהם יש גם פתרון כירורגי לעקרות מכנית של האשה. יחד עם זאת הייתי הראשון בישראל ליישם ולקדם את שיטת הזרקת הזרעון הבודד לתוך הביצית, וכמי שאינו מפיק כל רווח כלכלי משיטות טיפול אלה, אוכל לקבוע דברים במלוא הסמכות וללא שיקולים זרים.

הטענה של ליבלר כי "הנשים מודרות מהשיח הכלכלי על גופן", ושהביציות נתפשות כרכושם של "האוחזים בטכנולוגיה שמאפשרת את העברתן מרחם לרחם", היא עיוות של המציאות. היו אכן תופעות בעייתיות של גירוי יתר שחלתי וסחר בביציות, ועל כך המעורבים באו על עונשם. וכן, קיימת בישראל תופעה של טיפולי IVF רבים שחלקם בלתי מוצדקים, אך הם פועל יוצא של לחצם של הזוגות המבקשים טיפול, והיענות קלה מדי של רופאים ורופאות. אך מכאן ועד טענות כאילו מטפלים באשה כדי לפתור בעיה של אי פוריות של הגבר, רב המרחק.

ניתוחים לבעיות קלות של אי פוריות של גברים אפשריים, וכבודם במקומו מונח. אך במצבים כגון אלה, העיקר הוא סבלנות. אמנם מדובר במצרך נדיר בישראל, כאן הזוגות מבקשים הריון מיד, אבל סבלנות, בסיוע ניתוח לגבר ולעתים גם בלי ניתוח כלל - עשויה לפתור את הבעיה. לא כך הדבר כאשר מדובר בבעיה של ממש בזרע. אז רק שיטת הזרקת הזרעון הבודד עשויה להביא הריון. ומה לעשות - למסלול הזה נדרש טיפול IVF לאשה.

אין בסקירת דברים שטחית זו כדי להיכנס לבעיות אחרות, כגון טיפולי יתר בלתי מוצדקים, או תחושה שגויה של הציבור על אחוזי הצלחה סבירים כביכול, של הקפאת ביציות, מה שנתן לגיטימציה לדחייה (נוספת) של גיל ההורות. תקצר היריעה מלדון כאן בצורך בשקיפות רבה יותר באשר לאחוזי ההצלחה במרכזים הרפואיים השונים או בפילוח קבוצות גיל שונות. ואולם, יצירת הקשר שגוי בין ריבוי טיפולים בנשים לעובדה שרוב העוסקים במלאכה הם גינקולוגים גברים, כאילו מדובר בהטיה מגדרית, יש בה גם הטעיית הציבור וגם הסטת הדיון למחוזות פסולים.

פרופ' תדיר מלמד מיילדות וגינקולוגיה באוניברסיטאות קליפורניה ותל אביב. הקים וניהל יחידת ההפריה החוץ גופית בבית החולים בילינסון

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ