עם ודת - תשובה לליברמן

גדעון ביגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גדעון ביגר

במסיבת עיתונאים שנערכה ביום חמישי שעבר, טען אביגדור ליברמן, כי רק אצל העם היהודי קיים קשר ברור בין דת לעם. שר החוץ לא דייק בדבריו, שהרי ישנם עמים רבים המזוהים קודם כל עם דתם הייחודית, המפרידה אותם מעמים אחרים.

העם האתיופי עיקרו ובסיסו הוא בקבוצת אנשים המחזיקה בזרם הכנסייה האתיופית האורתודוקסית, המשתייכת לזרם המונופיסיטי בנצרות, אך נבדלת מכתות דומות לה הן בשפת התפילה והן במנהגיה. הכנסייה האתיופית כמעט ואינה מקבלת אליה מומרים. נכון שבאתיופיה יש גם מוסלמים וגם מעט יהודים, אך העם האתיופי מגלם שילוב מהותי בין עם לדת.

גם העם הלבנוני במקורו - לפני שהממשל המנדטורי הצרפתי צירף ללבנון אוכלוסייה מוסלמית, שכללה שיעים וסונים - התבסס על ייחודו הדתי במסגרת הכנסייה המארונית - זרם נוצרי הקרוב לעולם הקתולי אך לו שפת תפילה ומנהגים ייחודיים.

גם עמים המוכרים ליוצאי חבר המדינות מזוהים עם דת ייחודית משלהם. למשל, העם הארמני מתבסס על הכנסייה הארמנית; ארמני הוא מי שקשור לכנסייה, גם אם אינו מגדיר עצמו כדתי. כך גם העם הגיאורגי ‏(הגרוזיני בגרסתו הרוסית‏) השונה מהעם הארמני בעיקרי דתו, בשפת התפילה, בכפיפות לראש הכנסייה, שאיננו מקבל שום סמכות על מעבר למשרתו.

הרוצה להרחיב יכול גם לפזול לכיוון העם הבולגרי, שאף שהוא נראה כשייך דתית לזרם האורתודוקסי של הכנסייה הנוצרית, הרי שבבסיסו במשך מאות שנים היה מלוכד סביב הכנסייה הבולגרית, מנהגיה וטקסיה, ושפתה הייחודית. אם נוסיף לפשפש, נמצא שגם העם הרוסי זוהה קודם כל כמחזיק בדת הפרובוסלאבית, וכל מי שניסה להתקשר לאומה הרוסית ההיסטורית, היה אמור להמיר דתו לדת הפרבוסלאבית, כפי שעשו יהודים רבים במאה ה–19. גם העם הרומני התבסס במשך דורות על הכנסייה העצמאית הרומנית. גם סרביה קמה סביב מאמיני הזרם והכנסייה הסרבית העצמאית. גם במערב אירופה האומה האנגלית היתה קשורה במשך תקופות ארוכות לכנסייה האנגליקנית. אנגלים קתולים היו מיעוט, ושנים רבות לא היו מקובלים בקרב העם האנגלי.

במרכז אסיה, העם הטיבטי אמנם קשור לדת הבודהיסטית הכללית, אך הזרם הלמאי של תושבי טיבט, בצד שפתם ומנהיגיהם, הם שהגדירו את מהותו של העם הטיבטי. העם ההודי הגדול, על אף מיעוטים שונים החיים בהודו, קשור בעיקרו בקשר בל יינתק לדת ההינדית, העתיקה והרחוקה מהדת הבודהיסטית. העם היפאני קשור לדת השינטו, כפי שהעם הסיני קשור לזרם הקונפוציאני, שעיקרו תפישה דתית.

גם העם התימני התבסס מאות שנים על קשר מיוחד עם הזרם המוסלמי הזיידי, הקרוב לזרם השיעי, אך מיוחד לתושבי תימן בלבד, וקשר זה הוא שיצר את ייחודו של העם התימני.

מעבר לעמים מוכרים אלה, שמרביתם גם זכו לעצמאות מדינית או שואפים לה, קיימים עוד עמים רבים שאינם עצמאים מדינית, אך עיקר ייחודם הוא בדתם. כך לדוגמה העם האשורי מורכב מנוצרים מזרח תיכוניים בעלי דת ייחודית משלהם.

נראה אם כן שהעם היהודי איננו העם היחידי שמקיים עצמו סביב ייחודו הדתי; בשונה מעמים דומים לו, העם היהודי מוכן, גם אם בקושי, לקבל אליו מתגיירים, נכונות שאינה קיימת בקרב הארמנים, הסרבים, הלמאים או הזיידים.

פרופ’ ביגר מלמד בחוג לגיאוגרפיה באוניברסיטת תל אביב

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ