לשלוט בעוצמה

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

הכותרת לעיל לקוחה מדברי ראש הממשלה. פחות מארבע דקות נמשך נאומו ב”מסיבת העיתונאים”, שבה הוכרז האיחוד המרעיש, ארבע דקות של תאוות כוח: המלים “כוח”, “עוצמה”, “חזקה”, חזרו 13 פעמים בנאומון אחד. תהא זהות מחבר דף המסרים אשר תהא, ארתור פינקלשטיין או בנימין נתניהו, לא היה עוד נאום כזה בישראל. אף מנהיג דמוקרטי לא היה מעז לשאת נאום כוחני שכזה. במערב עוד לא התקרב לאומן כה קיצוני כאביגדור ליברמן לצמרת השלטון ובמזרח לא היה מעז רודן לדבר ככה רק על כוח, כוח וכוח, מבלי להגיד שום דבר אחר. אפילו לא מס שפתיים לאידיאולוגיה, אפילו לא יציאת ידי חובה לחזון. מהדמוקרטיה האמריקאית הוותיקה ועד למצרית הצעירה והשברירית - אין דבר כזה; מוחמד מורסי לא היה נושא נאום כזה, שכל כולו תאוות כוח.


ביום חמישי בערב נפל דבר בישראל: זה לא הימין שאוחד, זה לא ליברמן שהולבן - ביום הזה אמרו שני הבוסים של הפוליטיקה הישראלית שכל מה שהם חפצים בו הוא עוד כוח. זה היום שבו הדמוקרטיה הישראלית ספגה את המכה האנושה ביותר עד כה, והמכות הבאות, אנושות עוד יותר, בדרך. יידע כל ימני, מרכזן, שמאלן, או אדישן בארץ הזאת: אם “הליכוד ביתנו” ינצח, ביתנו ייקרע. אל תאמרו שלא ידעתם: נתניהו וליברמן הכריזו על כך במפורש.


הכוח ששניים אלו מתאווים אליו איננו כוח נגד אויב חיצוני. בעבור עוד מבצע, עוד הפצצה, יש תמיד בישראל די כוחות שיתמכו. הכוח הזה מכוון אל הבית פנימה. הוא נועד להופכו על פניו. את הכוח הזה הם מבקשים לעצמם כדי להפעילו נגד זכויות האזרח; נגד המפלגות הקטנות שמייצגות סקטורים ורעיונות; נגד המיעוטים ונגד האיזון בין שלוש הרשויות. כל אלו מפריעים לנתניהו ולליברמן, ועכשיו הם רוצים עוד כוח כדי לסלקם מדרכם. נכון שנתניהו התיז משהו על איראן, כהרגלו, וסינן משהו על המאבק בטרור ‏(איזה טרור?‏); הוא גם מילמל משהו על יוקר המחיה - וזהו. הוא אפילו לא ניסה להפיח איזו תקווה או איזה חזון אזרחי למדינה שבה הוא רוצה לשלוט. אי אפשר להיות ברור, גלוי ובוטה יותר. הם רוצים בעוד “משילות”, מונח האימים שילווה אותנו מעתה, כדי לרסק את המיעוטים הפוליטיים, הרעיוניים ובעיקר האתניים. הם רוצים ממשלה “חזקה” וראש ממשלה “חזק”, כדי להנהיג “בעוצמה” את ישראל. לשם מה? תרגמו את זה לשפות מסוימות ותיזכרו.


כך מדבר הפאשיזם. בדרך כלל הוא זורק גם איזו עצם פופוליסטית להמונים, הצמד שלנו לא נדרש אפילו לכך. אסור לטעות: הם רוצים כוח כדי לרסק את הכנסת, את בית המשפט והתקשורת, את העמותות ואת המיעוט. ליברמן הרי אמר במסיבת העיתונאים שהוא רוצה להמשיך ב”רפורמה השלטונית” שבה החל, רפורמה שכל כולה אומרת צמצום הדמוקרטיה. הוא הכריז מזמן שהוא רוצה במשטר נשיאותי והוא קרוב לכך מתמיד. “ואתם יודעים שאצלי מלה זאת מלה” - מתי נשמעה נימה כה מאיימת מפי פוליטיקאי כה בכיר בישראל.


שימו גם לב איך הם התהדרו בחשאיות שאפפה את מהלכם - בדמוקרטיה שלהם פוליטיקת מחשכים היא הישג - לועגים אגב כך לעיתונות שהחמיצה. אוי, כמה שליברמן אוהב ללעוג לעיתונאים; כמה שוולדימיר פוטין הישראלי הזה חושב, בדיוק כגיבורו וכמושא חיקויו, שעיתונות שיודעת ומדווחת על הכל מיותרת ומזיקה. עכשיו הוא יפעל בהתאם.


פצצת מצרר מונחת למפתנה של ישראל. מי שרוצה לדעת איך הסיפור הזה יסתיים לא צריך לחכות זמן רב. בימים הקרובים תקראו בעלי טורים שיספרו לכם שליברמן הוא איש “רציני” ‏(למרות עילגותו‏), שיש לו אפילו חוש הומור ‏(למרות הציניות המפחידה שלו‏). אבל אם הוא יצליח, אפשר להתחיל להיפרד מהדמוקרטיה הישראלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ