השקר שנקרא "לא לאלימות"

קובי ניב
קובי ניב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובי ניב
קובי ניב

הילדים עוטים הבוקר לבן ועוד מעט־קט יתכנסו במגרשי הספורט של בתי הספר לעצרת הזיכרון השנתית לרצח יצחק רבין. צוות הווי ישיר “אהבה מקודשת בדם” ‏(ושנאה במה מקודשת? בקטשופ?‏), יו”ר מועצת התלמידים ידבר על הצורך לשמר את “מורשת רבין”, שאף אחד לא יודע מהי, והמנהלת תישא נאום חצוב־קלישאות על מה שמערכת החינוך מחשיבה כלקח של הרצח - נגד אלימות.


מה נגד אלימות? איזה נגד אלימות? אולי כדאי כבר להפסיק לבלבל לילדינו את השכל? וכי במה עבד האדון רבין המנוח רוב שנות חייו הבוגרות, אם לא בצבא, כלומר באלימות? והילדים שאליהם אתן מדברות היום “נגד אלימות”, האם אתן לא מחנכות אותם כל השנה להתגייס מחר־מחרתיים לצבא? והצבא עושה מה? מקלף תפוחי אדמה? לא רק. הצבא הוא קודם כל הזרוע האלימה של המדינה כלפי חוץ, ורק אחר כך הוא מקלף תפוחי אדמה.


אבל רגע, אתן מתרעמות עכשיו, אנחנו לא שולחות אותם לצבא סתם להרוג אנשים. אנחנו שולחות אותם לצבא להרוג רק אנשים רעים שרוצים להרוג אותנו. זו הגנה עצמית. יכול להיות שאתן צודקות, ושלהשכים להרוג מישהו הקם להורגך זו באמת הגנה עצמית. אבל עדיין, להרוג זה אלימות, ואתן הרי “נגד אלימות”. ואם איזה מאבטח מהשב”כ היה הורג את יגאל עמיר לפני שהוא הרג את רבין, זה היה מוצדק, או לא? ואם תלמיד שלכן רואה ברחוב גבר שמנסה לאנוס אשה, הוא צריך לעצור בעדו ולפוצץ לו את הביצים או את הפרצוף, אפילו שזו אלימות, או שגם במקרה הזה אתן “נגד אלימות”?


כולנו, כל בני האדם בכל העולם ‏(טוב, חוץ מכת האיימיש‏), בעד אלימות. גם מי שאומר או נואם או שיש לו סטיקר על שמשת האוטו “נגד אלימות”, גם הוא בעד אלימות. וזה בסדר. וזה נכון. כי אלימות היא לא דבר רע או טוב. אלימות היא כלי בשירות האדם, מכשיר בשירות החברה.


השאלה היא, לכן, לא בעד או נגד אלימות. השאלה היא קודם כל מהי אלימות. האם להשמיע בבית דירות מוסיקה רועשת באמצע הלילה זו אלימות, או שזו אלימות רק כשזו מוסיקה מזרחית? מתאבד מתפוצץ באוטובוס זו אלימות? ולמנוע מקלט מפליטים מה זה? האומנם, כפי שרובנו נוטים לחשוב ולהאמין, אלימות היא כוח פיסי שמופנה כלפינו, נהיה אשר נהיה, ואילו אי־אלימות היא כוח פיסי שאנחנו מפנים כלפי אחרים, יהיו אשר יהיו?


ואחרי שמגדירים אלימות, צריך גם לדון בשאלה למי, מתי, באילו תנאים ובאיזו מידה מותר, ואולי אפילו צריך וחובה, להפעיל אלימות, ולמי אסור, ובאילו נסיבות ומגבלות, להפעיל אלימות וכולי וכולי.


להטיף לבני אדם צעירים “נגד אלימות” לא רק עושה שקר עמוק בנפשם, אלא שזה גם מחזק את המחנות האלימים בקרבנו - גם זה הפלילי־עברייני, וגם זה האידיאולוגי־קנאי - אלו שרואים באלימות מכשיר לגיטימי להגשמת שאיפותיהם. שכן, אם במלחמה בין שואפי השלום והשלווה לבין מטילי הטרור והאימה, הצד שלהם אוחז בנשק ומוכן להרוג אותנו, ואילו אנחנו מרימים ידיים כי אנחנו “נגד אלימות” - נחשו מי ירצח ראש ממשלה ומי ינצח במערכה כולה.


תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ