רוב הציבור לא רוצה אפרטהייד

יהודה בן מאיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהודה בן מאיר

בשבוע שעבר הופיעה בעיתון “הארץ” כתבה על סקר שנערך בקרב מדגם מייצג של הציבור היהודי בישראל. הכתבה הוכתרה בכותרת “רוב הישראלים תומכים במשטר אפרטהייד בארץ”, ומתחתיה הופיעה כותרת המשנה: “סקר חדש חושף עמדות גזעניות של היהודים בישראל” ‏(גדעון לוי, 23.10‏). השוויתי את מסקנות הכתבה לממצאי הסקר עצמם ‏(שפורסמו, יש לומר לשבחו של “הארץ”, במלואם בעמוד 3‏) ונזכרתי בסיפור על אותו יהודי שביקש לראות רופא אוזן ועין. כאשר הסבירו לו שאין רופא כזה, טען היהודי שהבעיה שלו היא “שמה שאני שומע זה לא מה שאני רואה ומה שאני רואה זה לא מה שאני שומע”.


כך לגבי הכתבה וממצאי הסקר: מה שכתוב בכתבה ומה שאומרים נתוני הסקר, שנערך על ידי חברת דיאלוג, בהזמנת “קרן ישראלה גולדבלום” - הם שני דברים שונים.


כמי שעוסק בחקר דעת קהל זה שנים רבות וכמי שהרצה על כך באוניברסיטה, אבקש להציג ניתוח אחר של אותם ממצאים. ניתוח יותר מאוזן, יותר נכון, יותר מדויק, וכזה הרואה גם את חצי הכוס המלאה.


נתחיל בכותרת הראשית - מידת הדרמטיות שלה עומדת ביחס ישר למידת ההטעיה שבה. אין שום בסיס בנתוני הסקר לקביעה שרוב הישראלים תומכים ב”משטר אפרטהייד” בארץ. ואכן, בגוף הכתבה, באותיות הקטנות, המסקנה המרעישה מסויגת במלים: “אם זו [ישראל] תספח את השטחים”. אלא שגם לאחר התיקון, המסקנה מוטעית ומטעה. זאת מכיוון שהיא מתבססת על העובדה ש–69% מהמשיבים אמרו שהם מתנגדים להענקת זכות הצבעה לפלסטינים, אם הגדה תסופח. אלא שממצא זה צריך להיבחן לאור העובדה, שעל פי אותו סקר עצמו, רוב הציבור היהודי מתנגד לסיפוח שטחים. בתשובה לשאלה “האם היית רוצה שישראל תספח את השטחים שבהם יש התנחלויות?” ‏(ושימו לב, לא מדובר על כל השטחים אלא רק על אלו “שבהם יש התנחלויות”‏) ענו 48%, שהם מתנגדים לסיפוח, בעוד ש–33% תמכו בסיפוח.


והיא הנותנת. רוב הציבור היהודי אינו רוצה, בצדק, ש–2.5 מיליון ערביי השטחים יצביעו לכנסת, שכן משמעות הדבר היא סופה של מדינת ישראל כמדינה יהודית וקץ החלום הציוני. אבל אותו רוב גם לא רוצה לחיות במדינה שיש בה “משטר אפרטהייד” ולכן הוא מתנגד לסיפוח שטחים. זה הממצא החשוב והמשמעותי ביותר של הסקר, ומסקנתו הפוכה בדיוק מזו שנכתבה בכותרת הכתבה.


גם כותרת המשנה, שלפיה 58% מאמינים שכבר היום מתקיים בישראל “משטר אפרטהייד” מוטעית ומטעה. לפי הממצאים, על השאלה “האם יש אפרטהייד בישראל?” ענו 31% שאין בכלל אפרטהייד, 19% בלבד אמרו שיש אפרטהייד בהרבה תחומים, ו–39% אמרו שהוא מתקיים “במקצת הנושאים”. בעצם השימוש בביטוי “אפרטהייד”, שכלל לא הוגדר, יש משום הטעיה והוא מעיד כאלף עדים על מטרתם של מזמיני הסקר. המשמעות הסבירה ביותר של התשובה “במקצת הנושאים” היא שקיימת בישראל אפליה כלפי ערבים בנושאים מסוימים. אכן, לצערנו זה המצב והוא דורש תיקון, אך מכאן ועד למסקנה שרוב הציבור היהודי מאמין שמתקיים בישראל “שלטון אפרטהייד” - רחוקה הדרך.


במאמר הפרשנות שלו לכתבה, טוען לוי שרוב הציבור היהודי אינו רוצה שהערבים יבחרו לכנסת. אבל מה לעשות שהנתונים הם הפוכים - שני שלישים אמרו שאין למנוע מערביי ישראל להצביע לכנסת.


יש הרבה מה לתקן בחברה הישראלית, אבל הכתבה הזאת עושה עוול למדינת ישראל, לעם היהודי ולאמת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ