התרגיל המצריח

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

מנהיג המפד”ל משה שפירא, שנפצע קשה ‏(מחר לפני 55 שנה‏) מרימון יד שהוטל בכנסת, הוסיף לעצמו את השם “חיים” ושרד עלי אדמות וממשלות, עם או בלי קשר לשינוי שמו, 13 שנים נוספות. זה מנהג דתי. בנימין נתניהו, פוליטיקאי חילוני, הוסיף לעצמו בשבוע שעבר את השם “דימיטרי”. נתניהו, שנפצע קשה בסקרים שלקראת הבחירות לכנסת, חבר לאביגדור ליברמן כדי לשרוד. אם ליברמן הוא ולדימיר פוטין, נתניהו - שמכר את נשמתו לזקנקן - הוא דימיטרי מדוודב.


פוטין, בהיותו נשיא, מינה את מדוודב לראש ממשלה, ואחר כך התחלף אתו וחוזר חלילה. יחסי העוצמה בין ליברמן לנתניהו דומים. לא ממש חשוב אם סיכמו במפורש שבעיצומה של כהונת הממשלה הבאה תתבצע ביניהם גם הצרחה בתואר ולא רק בפועל, כי ליברמן יכול בלי נתניהו; ההפך אינו נכון.


הנתון המצמרר מכל גלוי לעין. ליברמן יהיה שר הביטחון, חשוף לכל סודות הגרעין והמודיעין, יכתיב את מינויי הרמטכ”ל וראש אמ”ן הבאים, יאשר מבצעים וגיחות, ויהיה איש מפתח בכל מלחמה נחוצה או מיותרת. מתווה עלילת הסרט מתבקש מאליו: נער מהגר מברית המועצות, ממלכת המפלגה הקומוניסטית והק־ג־ב, מטפס בשקדנות במעלות הפוליטיקה, ומתיישב לבסוף בלשכת ראש הממשלה, עם תחנת ביניים במשרד הביטחון. את השאר ישלים הדמיון.


בממשלה הנוכחית אישר ליברמן לנתניהו למסור את תיק הביטחון לאהוד ברק. בממשלה הבאה התיק כבר בידיו. השאלה היחידה היא האם יוותר עליו ויסתפק במשרד החוץ או באוצר. כדי לעטוף את הגלולה המרה במתק הניתן לעיכול, אומר ליברמן שהוא “נוטה” להישאר במשרד החוץ. מותר לו לשנות את נטייתו לאחר הבחירות.


בדרך למימוש תרחיש בלהות זה ניצבות ארבע משוכות - פעילי הליכוד, היועץ המשפטי לממשלה, ברק אובמה ‏(אם ייבחר בשנית, בשבוע הבא‏) והבוחרים.


התסיסה בליכוד יכולה לגאות עד כדי מרד. נתניהו הלך קשר אחד רחוק מדי. הפעילים חשים ניכור כלפי הזהות החברתית, הפוליטית ואף העדתית של “ישראל ביתנו” ומתנגדים לדילול מניות השליטה שלהם בליכוד לטובת ליברמן וצמיתיו. אחד השרים האהודים ציטט את אמו, שאמרה כי לראשונה בחייה לא תצביע לליכוד.


תבוסת נתניהו בהצבעה במרכז הליכוד היא אפשרית בהחלט. התממשותה מותנית בהלכי הרוח ביממה הקרובה, שישפיעו על שרים, המהססים אם להתייצב חזיתית נגד נתניהו ולהסתכן בתשלום מחיר או לא. החלטה של משה כחלון או סילבן שלום לעמוד בראש סיעת “הליכוד האמיתי”, בתוך המפלגה או מחוצה לה, יכולה לשקף וגם לעצב מפולת לנתניהו.


אם ידלגו נתניהו וליברמן על משוכת מרכז הליכוד, ייתקלו ביהודה וינשטיין. היועץ, שקפא על מקומו וצפה באירועים, נקלע למצב שאין כמעט מוצא ממנו. התלבטותו בעניין תיק ליברמן תמוהה. הרי יש בו לכל הפחות סעיפים - כמו הפרת אמונים במקרה של השגריר בבלארוס ‏(שכבר הודה בחלקו בפרשה והורשע‏) - שניתן להפרידם מהסיפור המרכזי ולהביא להכרעת שופט. אם וינשטיין יסגור את תיק ליברמן עכשיו, לאחר כריתת הברית, יצטייר לעד כמשת”פ של נתניהו. לא יועילו כל ההסברים, שתהליך הדיונים במשרד המשפטים התנהל בקצב פנימי, ללא כל זיקה להתפתחויות חיצוניות. זה אולי יהיה נכון, אבל לא אמין. וינשטיין יישא על מצחו את כתם הסגירה.


אובמה, אם ינצח את מיט רומני, יכין לנתניהו תקופה סוערת, בכל מקרה, ועל אחת כמה וכמה אם ליברמן יהיה המושך בחוטים - וביבי בובה. ולבסוף, הבוחרים. רק פוליטיקאי נואש יכול להאמין שהם יבלעו תרגיל כזה וישאירו אותו בשלטון. אם לא מחר במפלגתו, כי אז בינואר בקלפיות, הכרחי להראות לו ולאדונו עד כמה טעו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ