טובעים השניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ההחלטה של בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן לחדש את הברית הישנה שלהם היא בשורה טובה למחנה השלום, הדמוקרטיה וההומניזם בישראל. נגמר המשחק השקוף בחוקר הטוב והחוקר הרע. לא נשמע יותר: "לא חשוב מה ליברמן אומר, חשוב מה נתניהו עושה", או, "מה אתם רוצים מביבי המסכן? אם יפטר את ליברמן ישראל ביתנו תפיל את הממשלה". חסל סדר "ימין מתון" ו"ימין קיצוני". הלך זרזיר אצל עורב - השניים נועדו זה לזה מקדמת דנא. מאז שביבי הילד ספג מאביו את הקנאות הרוויזיוניסטית, ואיווט ינק את הבולשביזם הסובייטי.

הפרידה בין ראש הממשלה לבין מי שהיה מנכ"ל המשרד במחצית השנייה של שנות התשעים לא נבעה ממחלוקת אידיאולוגית. ליברמן העדיף להמליך את עצמו על פלוגת שועלים, מלהיות זנב לאריות הליכוד. "ישראל ביתנו" היתה קיצור דרך לצמרת המפלגה האם שלו, מרחק פעימת לב מראשות הממשלה. בפוליטיקה, ליברמן לא אוהב לשחק טניס-זוגות. בהזדמנות הראשונה הוא יבעט את ביבי מהמגרש. הלוואי שזה יקרה בהקדם. רצוי שביחד אתו ישלח הביתה גם את דן מרידור, בני בגין ורובי ריבלין - ערכת האיפור של הליכוד.

במה נתניהו עדיף על ליברמן? נכון, האנגלית שלו טובה יותר וגם הסגנון מעודן יותר. ביבי עוטף את הסרבנות שלו במנגינות נעימות לאוזן, בעיקר לאוזניים זרות. נאום בר אילן, שבו הבטיח לפלסטינים מדינה משלהם, נהפך לאחד מעמודי התווך של מדיניות החוץ וההסברה שלו. הוא הצליח לשכנע את הציבור בישראל ורבים בעולם שתהליך השלום תקוע בגלל סירובו של מחמוד עבאס להיפגש עמו.

לא עוד. די להציץ בפרק המדיני של מצע ישראל ביתנו ולגלות שליברמן מאמין שמדינה פלסטינית היא חלק ממזימה למחיקתה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. די לזכור את הצעותיו להמיר את הנוסחה שטחים תמורת שלום בגישה החדשנית של שלום תמורת שלום וחילופי אוכלוסין, את כינויי הגנאי שהדביק לעבאס ואת קריאותיו להדיחו.

אצל ליברמן, כידוע, "מלה זו מלה". איזו סיבה יש למאן דהוא לחשוד שבגלל האיחוד עם הליכוד איש כמוהו יבגוד בעקרונותיו? אבל אם ליברמן נאמן להשקפת עולמו, ביבי צריך להחליף את המסר "המתון" שלו במצע של ישראל ביתנו. יידע הבוחר שאין נתניהו הישן של "השמאל לא יודע מה זה להיות יהודי" ונתניהו החדש, של נאום בר אילן. יידעו מנהיגי העולם שהפרצוף האמיתי של נתניהו הוא הפרצוף של ליברמן. ביבי לא יוכל לספר יותר לקנצלר גרמניה שהנאום של שר החוץ אינו משקף את עמדת מפלגתו.

אם בכל הנוגע לשלום עם הפלסטינים האיחוד בין נתניהו לליברמן לא מעלה ולא מוריד, הקמת ממשלה בראשות השניים צפויה להרחיק את סכנת המלחמה באזור. החזות המתונה שנתניהו הצליח ללבוש והשותפות עם אהוד ברק, שנחשב למדינאי שקול, פתחו לפני הממשלה היוצאת דלתות בבירות העולם. בגלל הפה הגדול שלו, ממשלה שליברמן יהיה מוצב בחלון הראווה שלה (אולי כשר הביטחון?) תתקשה עוד יותר לגייס את תמיכתן של ארה"ב ומדינות אירופה בהתקפה צבאית על איראן. רק מטורף יסתכן במלחמה אזורית ללא גיבוי בינלאומי. ביבי וליברמן הם קיצוניים, אבל לא מטורפים.

אין צורך לחשוש אפוא מהצירוף של נתניהו וליברמן יותר מאשר מכל אחד מהם לחוד. להיפך - טובעים השניים מן האחד. שמי הפוליטיקה הישראלית התבהרו, ועתה הציבור עיוור הצבעים שלנו יכול לבחור בין שחור ללבן - בין הליכוד ביתנו לבין כל אחת מהמפלגות שיתחייבו שכף רגלן לא תעבור את מפתן הבית הזה. ואולי ליברמן נשלח אל נתניהו כדי לממש את החזון הלניניסטי, שככל שיהיה רע יותר, יהיה טוב יותר? אפשר שהרע מכל כבר מאחורינו?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ