טעינו, אבל

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

המאמר הזה נועד לתקן כמה טעויות. הן לא היו צריכות ליפול, צריך להודות בהן, להתנצל עליהן ולתקנן. הן לא נפלו בכוונת זדון, אלא עקב רשלנות שנבעה מלחץ זמן: זה זמן תיקונן.

סקר מכון "דיאלוג" ו"קרן ישראלה גולדבלום", שפורסם ב"הארץ" בשבוע שעבר (23.10), העלה ממצאים קשים ומטרידים מאוד. הוא שירטט דיוקן בעייתי של החברה הישראלית כחברה לאומנית וגזענית. אין זה הסקר הראשון ולמרבה הצער גם לא האחרון שמצביע על המגמה הזאת. הכותרת שניתנה לידיעה המפורטת על הסקר היתה מטעה. רוב הישראלים תומכים באפרטהייד - רק אם יסופחו שטחי הכיבוש; רוב הישראלים מתנגדים לסיפוח הזה. "הארץ" הבהיר זאת אתמול.

בידיעה עצמה, פרי עטי, לא נפלה כל טעות. היא גוללה בדיוק ובפירוט את תוצאות הסקר. בדברי הפרשנות שלי לידיעה נכתב משפט אחד ויחיד שחטא לאמת הסקר ועמד בניגוד למה שכתבתי אך זמן קצר קודם לכן. בעווני כתבתי: "הרוב לא רוצה בוחרים ערבים לכנסת, לא שכנים ערבים בבית ולא תלמידים ערבים". האמת, כפי שכתבתיה בידיעה, שונה: "רק" 33% מהנשאלים לא רוצים בוחרים ערבים לכנסת, "רק" 42% לא היו רוצים בשכן ערבי וכשיעור הזה אמרו שהיה מפריע להם אם היה תלמיד ערבי בכיתת ילדיהם. לא רוב - רק חלק (גדול) מהישראלים דוגלים בעמדות המפחידות הללו. נחמה פורתא. דמו לעצמכם סקר דומה בצרפת: שליש מהצרפתים לא רוצים שליהודים תהיה זכות בחירה, וכמעט מחציתם לא רוצים לא בשכן יהודי ולא בתלמיד יהודי? דווקא תועמלני הימין, שצווחים עכשיו כנגד הטעות, היו ראשוני הזועקים: אנטישמיות. אבל לנו היהודים מותר.

מכאן החלה ההתגוללות הקבועה. המראה מציגה תמונה קשה? ננתצה; השליח מועד בטעותו? עליהום, ולעזאזל עם כל מה שעלה מכתבתו, גם אלמלא טעותו. כך נוהגים התועמלנים תמיד. אחד מהם בנה קריירה רק מנבירה בטעויות שוליות. במקום שתגובות הזעם יתייחסו לנתוני הסקר - הם שהיו צריכים לעורר את השערורייה - התייחסו תגובות רבות של קוראים וכותבים לטעויות המצערות שנפלו. אלו לא שינו כהוא זה את מה שמצא הסקר, אבל היה די בהן כדי להסיט את תשומת הלב מהעיקר לתפל. דווקא ההסטה הזאת מהעיקר, ההסתה כנגד הטעויות, היא שנעשתה במזיד. היא נועדה לטשטש את האמת שעלתה מהסקר, שבצדק עורר תגובות קשות בעולם. זה היה אמצעי התעמולה האחרון שנותר בידי מי שמבקשים לטשטש את דיוקנה האמיתי של החברה ולהציגה באור דמיוני ולא מציאותי.

העיקר היה ונותר שחלק ניכר בחברה היהודית בישראל נוקט עמדות שאין דרך אחרת להגדירן זולת לאומניות וגזעניות. כמעט מחצית שלא רוצה בשכן ערבי או בתלמיד ערבי? שליש שלא רוצה במצביע ערבי? כמעט מחצית שרוצה באפליית הערבים במדינה? האין בכך די כדי להפחיד את כל מי שחרד לעתידה של המדינה הזאת? אבל הימין ושופריו לא מתעניינים בכל אלו. הם מתעניינים רק בטעות שלעולם חוזרת, שנפלה למרבה הצער וכמעט ולא שינתה דבר. אדרבה, הנה מונח האתגר לפתחם של מי שלא מוטרדים מתוצאות הסקר ומוטרדים עד אימה מכמה טעויות שנפלו בסיקורו: הביאו לנו סקר אמין אחד שיוכיח שהחברה בישראל אינה כזאת. זה יהיה התיקון האמיתי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ