עלק סוציאליסטית

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

התמונה היתה של וגם הכיתוב העיד שמדובר בה, אבל בכל זאת היה לי קשה להאמין ש ביום ראשון התנהל עם יו"ר מפלגת העבודה. מול עינינו התרחשה מטמורפוזה מושלמת. יחימוביץ' השילה את דמותה הקודמת והעידה על עצמה שהיא בעצם "ידידת המגזר העסקי" והיא "בעד תחרות" וגם בעד "שוק חופשי", ואפילו "לא נגד הורדת מכסים".

לאחר שהתאוששתי מהמהפך, הבנתי מה קרה. מחר חוגגים בארה"ב ובקנדה את ליל כל הקדושים, שבו נהוג להתחפש; יחימוביץ' החליטה כנראה להזדהות עם החג - ולהתחפש לדמות אחרת, קצת יותר הגיונית, בתקווה שניפול בפח. אבל אין חשש. לא ניפול. יחימוביץ' נשארה ניאו-מרקסיסטית אדוקה, שפעם גם הצביעה לחד"ש. היא מתנגדת לתחרות, לכלכלת שוק, להפרטה, להורדת מכסים וליבוא מתחרה, תמיד היתה בעד ממשלה גדולה בעלת תקציב ענקי ומסים עצומים, שתנהל הכל מלמעלה. שום תחפושת לא תשנה מציאות זו.

לא נשכח איך תמכה בנוחי דנקנר, שביקש לחזק את מונופול המלט "נשר", ואיך פסקה ש"מונופול זה לא תמיד רע". איך התנגדה להורדת מחיר הקוטג', ואיך התנגדה למבצע של רמי לוי "עוף בשקל", והכל מתוך אי הבנה טוטלית של תורת הכלכלה.

בראיון ב-TheMarker ביקרה את לוי ואשתו, שמשכו לעצמם "מיליונים של דיווידנד". איזו בורות. הרי למשוך דיווידנד זה דווקא בסדר. כולם מקבלים דיווידנד על פי גובה השקעתם. הבעיה בעניין של לוי ואשתו היתה, שהם משכו מיליונים בצורת שכר! אבל מי שאינו מבין כלום בכלכלה אינו מבין גם את ההבדל בין דיווידנד לשכר.

יחימוביץ' פיזרה בראיון כל כך הרבה אמירות לא נכונות, שהראש מסתחרר. היא אמרה, למשל, ש-50% מהעובדים בישראל הם עניים. הנתון הנכון הוא 13%. היא אמרה, ששכר עובדי חברת החשמל הוא 17 אלף שקל בממוצע, בשעה שהוא 22 אלף - לא כולל חשמל חינם, השווה עוד 1,000-1,500 שקל בחודש. היא אמרה שהיא בעד תחרות, אך באותה נשימה הסבירה שהיא מתנגדת להקמת תחנות חשמל פרטיות. דיברה בעד התייעלות, אך הביע התנגדות לפיטורי אלפיים העובדים המיותרים בחברת החשמל, שבגינם כולנו, כולל הכי עניים, משלמים מחיר חשמל מופקע. היא הרי מגינה על "החתולים השמנים", כלומר הוועדים הגדולים שמקרקסים אותנו וגורמים למחירים הגבוהים במשק.

בשל העובדה שאינה מבינה דבר בכלכלה, היא גם מבלבלת בין נתונים ומושגים. היא אומרת שמס החברות האפקטיבי שלנו נמוך מדי, אך כשהיא נשאלת על ביטול חוק עידוד השקעות הון, שהוא הגורם למס האפקטיבי הנמוך, היא עונה: "חס וחלילה, אני בעד חוק עידוד השקעות הון".

יחימוביץ', בניגוד להצהרתה, תמיד התנגדה להורדת מכסים. היא פשוט אינה מבינה, שהורדת מכסים מכניסה תחרות, גורמת להתייעלות ומורידה מחירים. היא אינה מבינה, שפתיחת המשק גורמת לצמיחה ולצמצום האבטלה - בדיוק כמו שקרה בשנות ה-90, כשהורדו המכסים על מוצרי טקסטיל ומוצרי חשמל. ברוב חוצפתה היא ביקרה בראיון את בנימין נתניהו בגלל "חריגה מיעד הגירעון", אבל לכל אורך הקדנציה היא שהובילה וגם תמכה בהגדלה קיצונית של הוצאות הממשלה בכל נושא ותחום.

עמדת יחימוביץ' כלפי החרדים מוזרה ומעוותת. במקום לדרוש שוויון מלא, כיאה לניאו-מרקסיסטית, היא מציעה להם לצאת לעבודה רק אם ירצו בכך, ואינה תובעת מהם שירות מלא בצבא. בתחום המדיני אין היא מזכירה את המלה שלום, ועל המתנחלים אמרה שהיא "לא רואה במפעל ההתנחלויות חטא ופשע". גם הכיבוש האכזרי אינו מטריד אותה כלל.

סוציאליסטית עלק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות