אבסורד התמרים מהבקעה

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

לעומת שווי הטכנולוגיה הביטחונית שישראל מוכרת בחו"ל, שווי היבוא האירופי מההתנחלויות הוא כסף כיס. כלכלת ישראל לא תיפגע גם אם ממשלות אירופה יאמצו את הצעדים שמציעים ארגונים לא ממשלתיים, לשם הקטנת הסחר עם ההתנחלויות וצמצום הסתירה שבין ההצהרות ("ההתנחלויות לא חוקיות") לבין התמרים מהבקעה. ממשלות ישראל ימשיכו לפצות את המתנחלים על נזקים "פוליטיים", והעם בישראל ימשיך לא להתעניין בעוד דו"ח שכתבו הגויים.

על הדו"ח "סוחרים בשלום, איך אירופה מסייעת לקיום ההתנחלויות הבלתי חוקיות", שפורסם אתמול, חתומים 22 ארגוני סיוע, פיתוח וזכויות אדם. הוא מסביר את קשר הגומלין שבין החנקת הכלכלה הפלסטינית, תחת השליטה הישראלית, לבין השגשוג והרווחה שיודעות ההתנחלויות. זה לא חייב לרגש את הצרכן האירופי. בגדים זולים ומחשבים מסין והודו כרוכים בלא פחות עושק. עוד סיבה לאזרח הישראלי-יהודי להרגיש טוב עם עצמו כחלק מהאגף המצליחני בעולם.

הצד השני של כל אשכול ענבים יהודי מהבקעה שנקנה באירופה הוא משפחה פלסטינית מרוששת, משום שישראל גם הפקיעה את רוב אדמתה וגם מונעת ממנה מים. לא מספיק מזעזע בעולם שבע עוולות? הדו"ח אומר עוד משהו לאירופים: מילא העושק, אבל האבסורד! כצרכנים אנחנו משלמים על הענבים וכמשלמי מסים מפצים את הפלסטיני על המים שישראל גוזלת בשביל אותו אשכול. אירופה שופכת מיליארדי יורו בשביל המדינה הפלסטינית שבדרך, ולמעשה פוטרת את ישראל מההשלכות של מדיניות החנק הכלכלי שלה. אולי האבסורד מובן היום יותר באירופה שבה אחת ממדינותיה, יוון, נכנעה ללחץ הנושים ומונעת טיפול רפואי ציבורי ממובטלים.

כרגיל, נמצא ה"לשעבר" שאומר מה שאנשים בתפקיד מפחדים להגיד בחדרי חדרים. שר החוץ לשעבר של האיחוד האירופי, האנס ון דן ברוק, כותב במבוא לדו"ח הזה: "אנו האירופים נכשלנו בתרגום המלים למעשים. עד עתה, נמנענו מלהשתמש כלפי ישראל במנופים הפוליטיים והכלכליים החזקים שלנו כדי לבלום את ההתפתחויות בשטח שסותרות את ערכי היסוד שלנו ושחותרות תחת האינטרסים האסטרטגיים שלנו". כלומר, בניגוד לאחרים, הוא חושב שאירופה יכולה לנקוט עמדה עצמאית גם אם ארה"ב ממשיכה לתמוך בתהליך הקמת השמורות הפלסטיניות.

מהפה שלו לאלוהים. אבל האם הקטנת היבוא מהתנחלויות היא אמצעי מספיק, כדי להבהיר לנו שהמשטר שבו אנו תומכים אינו בר קיימא?

זה האבסורד שוון דן ברוק וכותבי הדו"ח חייבים להתעלם ממנו (פן יוגדרו כאנטישמים). לא רק המתנחלים - העם ברובו הגדול תומך בקונצפציה של שמורות לפלסטינים, תמיכה פעילה (של הצבעה) או עקיפה, של אי-התנגדות. תומך ונהנה. תאבי נורמליות אנחנו, אבל היא מושגת הודות לפגיעה שיטתית בכבוד האדם וכבוד העם השני. הגענו לשלב שבו צריך הרבה יותר מתיוג מוצרי ההתנחלויות כדי שנבין שעליונות צבאית היא לא ערובת נצח לקיומנו באזור שבו אנחנו מיעוט הנוהג כאדון.

מה עוד, אחרי התיוג? למשל, ביטול השדרוג של יחסי הסחר עם ישראל. או שוויון בתיירות: שמדינות אירופה ידרשו מהישראלים - לא רק מהפלסטינים - להגיש בקשה לאשרת כניסה, לבזבז זמן בקונסוליות ולהמתין שבועות (עם אופציה לסירוב). רק כך אולי יתחיל להזדעזע משהו בנורמליות המלאכותית של חיינו, לפני שיעשו זאת מחזות דמים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ