גרוטסקה של פוטין

ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט

. הוא נשיא כוחני, אשר בדרכו שלו איחד וגיבש שוב מדינה מתפוררת והפך אותה למעצמה בינלאומית חשובה. הוא שר חוץ כושל, אשר מוחרם חלקית בארצות הברית ומוחרם חלקית באירופה, וגורם לכך שישראל נתפשת במערב כמדינה שאיבדה את צלמה.

פוטין הוא לאומן רוסי, הפועל באופן תוקפני כדי להשיב לרוסיה את עוצמתה ואת גדולתה. ליברמן הוא ציניקן ישראלי, הפועל באופן פרובוקטיבי לא כדי לשרת את האינטרס הלאומי של מולדתו, אלא כדי לשרת את האינטרס הפוליטי שלו. מלה היא מלה? בעוד פוטין הוא איש מעשים, אצל ליברמן מלה היא רק מלה, אשר מאחוריה מניעים אישיים שאינם מפוענחים.

כך שהדבר היחידי המשותף לאיש הרציני והמסוכן מהקרמלין ולאיש המסוכן והבלתי רציני מהתנחלות נוקדים הוא חוסר האמון שלהם במערכת הדמוקרטית ובעולם המושגים הדמוקרטי. גם פוטין וגם ליברמן אינם מחויבים לזכויות המיעוטים, לזכויות האדם ולשלטון החוק. גם פוטין וגם ליברמן אינם מרכינים ראש בפני עצמאות מערכת המשפט ובפני העיקרון של הפרדת הרשויות. גם פוטין וגם ליברמן מעדיפים חברי פרלמנט ממונים, הנתונים לחסדיהם, על חברי פרלמנט נבחרים הנאמנים לבוחריהם. גם ולדימיר הרוסי וגם אביגדור הישראלי מציבים את הערך העליון של הכוח מעל לערכים העליונים של חירות, אחווה ושוויון.

יש הטוענים, שהביקורת על ליברמן נגועה בגזענות אנטי רוסית. שטויות. העלייה מרוסיה היתה עלייה מדהימה, שהעשירה את ישראל בכל מובן. אבל העולים מרוסיה ביקשו לנוס מתרבות פוליטית רודנית, ולא לשכפל אותה. העולים מחבר המדינות היגרו אל חופש נוסח אמריקה, ולא אל עריצות נוסח בלארוס. אין זה מקרי, שכאשר ליברמן התרפס לפני פוטין בתחילת השנה הוא עורר זעם עצום בקהילה הרוסית הישראלית. הערכים שביטאה ההתרפסות הזאת הם ערכיו שלו, ולא ערכי הציבור המרשים שהוא מתיימר לייצג.

אין כל ספק: ליברמן הוא גאון פוליטי. רק גאון פוליטי יכול לשטות במדינה שלמה וללהטט כרצונו בסדר היום של שנאת ערבים ובסדר היום של שנאת חרדים כדי לקעקע את ביתנו הישראלי בשעה שהוא בונה את ישראל ביתו. רק גאון פוליטי יכול לגרום לכך שיריבי הימין יאמינו בכך שהוא האיש שיפיל את הימין בשעה שהוא מעצים ומקצין את הימין בלא הרף.

רק גאון פוליטי יכול לגרום לכך, שגם (בן הערובה) בנימין נתניהו, גם (החבר הטוב) חיים רמון וגם (בעל הברית) אריה דרעי לא יעזו לצאת נגדו.

ואולם הגאון הפוליטי מעולם לא רתם את הגאונות שלו לטובת מדינת ישראל. האם שינה את שיטת המשטר? האם תרם לכלכלה? האם סיכל את האיום האסטרטגי שאתו היה אמור להתמודד? לא ולא ולא. מה שליברמן תמיד עשה הוא להחליש אותנו ולהעצים את עצמו.

כך שגלאון טעתה, אבל גלאון צדקה מאוד. הדברים האמיצים שאמרה על הגרוטסקה של פוטין הם הדברים הפטריוטיים ביותר שנאמרו כאן השבוע. בעוד נתניהו נהפך לצמית של איווט, ובעוד אנשי המרכז משחרים לפתחו של איווט, רק מנהיגת השמאל הציוני אמרה את שהיה צריך להיאמר על האיש הדורסני ההולך ומשתלט על חיינו.

מה שליברמן באמת הצליח לעשות כאן בעשור האחרון הוא למוטט את המערכת החיסונית של הדמוקרטיה הישראלית. אם לא נעמוד מולו עכשיו - לא נעמוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות