נתניהו עדיף

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

אם יצמידו אקדח לרקתי ויאלצוני לבחור בין בנימין נתניהו ליאיר לפיד, המענה יהיה מהיר וחד משמעי: נתניהו עדיף. במפה הפוליטית המתגבשת, אין הרבה תופעות דוחות יותר מההופעה של לפיד.

לפיד המדינאי הוא לפיד מהטלוויזיה: כל כולו דימויים, פוילע-שטיק ובול-שיט. את הטי-שירט השחורה החליפה החֲליפה - מהוגנות ורצינות, אתם יודעים. את החיוך המבויש-עלק, זה שהמיס את נשות הג'יפים מרמת השרון ובנותיה, החליף המבט המרצין; הג'ל אמנם נעלם כלא היה - וכל השאר נותר כשהיה, חלול מכל תוכן.

שלשום "חשף" את "המצע המדיני" שלו; מצע הלא-כלום של מגיש חדשות בערוץ 2. ממלכתי וציוני, הוא נשא את נאום הכתר שלו במרכז האוניברסיטאי באריאל. אין מקום הולם יותר לשאת את "נאום אריאל" הזה שלו; נתניהו לפחות הסתפק בבר אילן. והעיקר: בלי משא ומתן מדיני לא נהיה בממשלה; ירושלים מאוחדת לנצח. נתניהו היה מנסח את זה טוב יותר.

איש שלום נולד, נלסון מנדלה הישראלי, כזה שיעמוד כארי על עקרונותיו ויצטרף לממשלת הימין הקיצוני רק אם תנהל משא ומתן. יופי, יאיר. עוד פעם משא ומתן כתנאי? עוד פעם משא ומתן כמטרה? לא עבש כבר? ומה על איזה רעיון חדש, משומש פחות? ומה יגיד במשא ומתן, ירושלים מאוחדת לנצח? לפני כמה ימים אמר, שהערבים יצטרכו לקבל את זה. הוא כבר יאלף אותם. ואם לא יקבלו? אז לא.

מצע כמסע במכונת הזמן: לפיד לוקח אותנו 30-40 שנה לאחור. כזהו הדבר הבא, הרענן, החדש והמבטיח בפוליטיקה הישראלית. בשביל זה הוא בא לפוליטיקה, לבשר שינוי. נתניהו לפחות לא מתעתע עד כדי כך. שום מלה על אביגדור ליברמן בממשלה, רק מו"מ-שמו"מ - ולפיד בפנים. פוטו-אופ אחד עם מחמוד עבאס, ויש לנו שר חינוך חדש.

הוא כמובן לא שמאל ולא ימין. הימין בא ובידו רובה, השמאל עם עלה של זית. שניהם אינם טובים בעיני ההוגה המדיני המפציע. עם מה יבוא הוא, עם הג'יפ שלו? מה רע בעלה של זית? ברובה הרי השתמשנו כבר לעייפה. אבל לא, השמאל תמיד מוותר מראש, ככה לא בונים מו"מ, הפלסטינים דורשים רק עוד ועוד. התגרן מרמת אביב ג' היה עושה זאת אחרת. הוא לא יודיע מראש על מה יוותר, וכך יביא לנו את דיל המאה, שלום בחצי חינם, הסדר בקומבינה, כאילו המחיר אינו נקוב מראש, זה עשרות בשנים, אין הנחות ואין כפל מבצעים.

לפיד יודע את זה, אבל למה לא להמשיך להתל, להשתמש בקלישאות העבר, שהוכיחו את עצמן כה טוב כבר במשך דורותיים? ובכלל, "מוותר"? מתי סוף סוף כבר ילמדו לפיד ודומיו, שלא בוויתור מדובר, אלא בעשיית צדק. קץ הכיבוש אינו ויתור ישראלי, הוא חובה ישראלית, אבל לך ודבר אל הקיר, לך ודבר אל לפיד.

מדכדך עד אימה לחשוב, שכך נראית דמותו של פוליטיקאי חדש בישראל. אלירז שדה למבוגרים, לפיד נראה כמו ישראל 2012 ונשמע כמו ישראל גלילי 1970. מה אמר שלא שמענו כבר? מה אמר שנתניהו לא אומר? לפחות באנגלית נתניהו נשמע טוב יותר. מצויד ברב מחמד ובראש שב"כ מחמד - לעזאזל כל מעלליו של יעקב פרי - ירכיב לפיד את רשימתו לבדו, ועדת מינויים של איש אחד, המציגה את מועצת החכמים של ש"ס כמחוז חפץ ואת נתניהו באור נגוהות דמוקרטי.

גם זה נמחל לו. בסקרים הוא עולה כפורח. הנה שאלה לסוקרים: למה יש ישראלי אחד, אחד, זולת בני משפחתו, שעומד להצביע בשבילו? מה הוא יביא שאין לנו, זולת מתיקותו המוכחת? התשובה (העצובה) ידועה מראש: ישראל רוצה קישקשתא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ