החוק קובע: ישראל כוח כובש

חואן פדרו-שרר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חואן פדרו-שרר

מסקנות והמלצות דו"ח ועדת השופט בדימוס אדמונד לוי עוררו דיון רחב מאז פרסומו ביולי. בדו"ח, הטוען כי ישראל איננה כוח כובש, מובא ציטוט סלקטיבי ומטעה מתוך הפרשנות לאמנת ז'נבה הרביעית, בהוצאת הוועד הבינלאומי של הצלב האדום - כדי לתמוך בטיעון, ולפיו מפעל ההתנחלויות הישראלי אינו כרוך בהפרת הוראות המשפט ההומניטרי הבינלאומי.

כמי שהופקד על המשפט ההומניטרי הבינלאומי ובתגובה על הסילוף הזה, הצלב האדום הבינלאומי רואה חשיבות במתן הבהרה פומבית לדבר.

בדו"ח לוי נטען, כי ישראל איננה בגדר כובש, משום שהגדה המערבית נתפסה ממדינה שלא היתה הריבון החוקי במקום, בעוד שלישראל עצמה "תביעה לזכויות של ריבון בשטח". ואולם על פי דיני הכיבוש, שהם חלק מהמשפט ההומניטרי הבינלאומי, השאלה אם היתה לירדן תביעה ריבונית על השטח לפני הכיבוש אינה רלוונטית.

על פי ההגדרה המחייבת הקבועה בתקנות האג מ-1907, "שטח נחשב לכבוש כשהוא נמצא למעשה תחת שלטון צבא האויב". לצורך דיני הכיבוש, די בכך שהמדינה שצבאה ביסס שליטה ממשית בשטח לא היתה הריבון החוקי במקום בעת שהסכסוך פרץ. בדיני הכיבוש אין כל עיגון לרעיון, כי לצורכי המשפט ההומניטרי הבינלאומי ייחשב השטח ככבוש רק אם הטענה לריבונות עליו ברורה ואין מערערים עליה.

ואכן, שלילת ההגנה שהחוק מעניק למי שחי תחת כיבוש, בשל חילוקי דעות בין הצדדים ללחימה בעניין הריבונות בשטח האמור, תעמוד בניגוד מוחלט לתכלית ההומניטרית של המשפט ההומניטרי הבינלאומי.

הגדה המערבית נתונה תחת שליטתה בפועל של ישראל. ישראל קנתה שליטה זו בעקבות מערכה צבאית, והיא מקיימת אותה באמצעות כוח צבאי. גם הטוענים כי לישראל "תביעה לזכויות של ריבון" בגדה אינם יכולים לטעון, כי ישראל היתה הריבון החוקי בשטח כשתפסה את השליטה עליו. לפיכך ברור, כי בניגוד לטענת הדו"ח, הגדה המערבית היא שטח כבוש בידי ישראל. ואכן, בית המשפט העליון בישראל חזר ופסק בעקביות, כי הגדה המערבית נתונה תחת כיבוש ("תפיסה לוחמתית").

בעניין ההתנחלויות הישראליות בגדה יש להדגיש, כי סעיף 49 באמנת ז'נבה הרביעית - האוסר על מדינה להעביר חלקים מאוכלוסייתה האזרחית לשטח שנכבש על ידה - אינו מסתפק רק באיסור על המדינה הכובשת לבצע העברה כפויה של חלקים מאוכלוסייתה; הוא אף אוסר כל פעולה מטעם הכובש שיש בה כדי לסייע להעברת אוכלוסייתה לשטח הכבוש.

פרשנות הצלב האדום הבינלאומי לאמנת ז'נבה הרביעית מבהירה, כי הוראה זו, בדומה לאמנה בכללותה, נועדה להגן על האוכלוסייה המקומית בשטח הכבוש, ולא על אוכלוסיית הכובש. זאת ועוד, המשפט ההומניטרי הבינלאומי אוסר על כל פעולה של הכוח הכובש שנועדה לשנות את המאפיינים המהותיים של השטח הכבוש, לרבות כל צעד הפוגע בהרכב הדמוגרפי, התרבותי או החברתי.

לסיכום, ובניגוד לטענת דו"ח לוי, מנקודת מבט של המשפט הבינלאומי, הגדה המערבית נתונה תחת כיבוש ישראלי. קביעה זו, בדומה לעמדת הצלב האדום הבינלאומי, ולפיה ההתנחלויות הישראליות בגדה הן בלתי חוקיות, מבוססת על הוראות המשפט ההומניטרי הבינלאומי הנוגעות בדבר, ועליהן בלבד.

הכותב הוא ראש משלחת הוועד הבינלאומי של הצלב האדום לישראל ולשטחים הכבושים


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ