לא צדיק ולא חברתי

גדעון לוי
גדעון לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גדעון לוי
גדעון לוי

גם לנו יש צ'ה גווארה מקומי: משה כחלון. הרבולוציונר מגבעת אולגה הוריד את דמי ה"קישוריות". יש מעט ישראלים שיודעים מה זה, ועוד פחות מכך שיודעים איך להגות את זה. בתכלס, השיחות והמסרונים עולים לנו פחות בזכות כחלון, שהפציע בשמי חיינו כרובין הוד ועכשיו הוא מבהיק בהם כאם כל ההבטחות.

שחר של יום חדש, שחר של יום שבו אנחנו יכולים לקשקש עוד יותר בטלפון, בחצי חינם. היסטוריה. עם הספר שהיה לעם הסלולר, העם המדבר לעייפה - "איפה אתה?" ו"את ערה?" - זה שמחזיק בשיאים עולמיים של קשקשת ברשת, יודע להעריך מהפכנים ככחלון, שהוזיל לו את השיחות בנייד, תמצית חייו, סלע קיומו.

ברק אובמה ניסה להעביר רפורמה בביטוח הבריאות וכחלון בסלולר - יחי ההבדל. בחברה שבה כל טבח נחשב משורר, כל פליט ריאליטי הוא סלבריטי, מוזיל שיחות הוא אכן מהפכן. תנו לנו רק סטייקים מדממים, שעשועים וסלולרי. בעצם, גם הג'ינג'י, רוכל הפירות שלי בשוק הכרמל, הוריד בשבוע שעבר את מחיר התפוזים בכמה אגורות. אולי גם הוא מהפכן?

סקרי ה"עומק" מדהימים, המפה הפוליטית רוטטת, הפוליטיקאים והפרשנים המומים: קח אותי, כחלון. צ'יפס עם כל דבר וכך גם כחלון: כחלון עם העבודה - פיצוץ; כחלון עם ש"ס - שוס; אפילו כחלון עם אמסלם - רעידת אדמה. הנה הוא, השלום שמתחיל בתוכנו: העם עם כחלון, ימין, מרכז ושמאל. יותר משמהפכת הקישוריות הכחלונית הזאת - גורלית לא הרבה פחות מהמהפכה הצרפתית והמהפכה התעשייתית - מעידה על מחוללה, היא מעידה כאלף סוקרים על רדידותו של השיח הפוליטי בישראל ועל עליבותו. הוזלת שיחות-ריק כערך עליון. די בפוליטיקאי חביב, חייכן ומצטנע, שמילא את תפקידו המיניסטריאלי כראוי, ימני ומזרחי כמו שאנחנו אוהבים, "חברתי" כמו שאנחנו חולמים, כדי למלא את החלל הפוליטי הנורא, שבו כל ממזר מלך. כחלון אולי אינו ממזר, אבל למלך (לרגע) הוא כבר הוכתר. והכל בשל הקישוריות.

כחלון פתח את שוק הסלולרי לתחרות, יצא באומץ נגד הריכוזיות ונגד הטייקונים ששלטו בו, איפשר לחברות וירטואליות להיכנס לשוק והביא להוזלה של 74% בתעריפים. על כך הוענק לו פרס ישראל בסקרים. ומה עוד? לא הרבה. את המחירים השערורייתיים לא פחות של חברות הכבלים והלוויין לא הוריד, כשר רווחה כמעט ולא שמעו עליו. את ידו הרים דווקא נגד סדרה של הצעות חוק חברתיות, כפי שהראתה בסוף השבוע עמותת "המשמר החברתי". כמחוקק פעל רבות: חוק שאוסר על ישראלים לתקן את מכוניותיהם במוסכים פלסטיניים, השם ישמור, וחוק הרשות למורשת לוב. על הכל יכסו החיוך, המזרחיות והקישוריות.

הצדיק החברתי הזה, מסתבר, לא רק הרבה פחות חברתי ממה שנדמה, גם צדיק גדול אינו. כחלון תומך בדו"ח הגרוטסקי של אדמונד לוי להכשרת המאחזים ולהכרזת ה"אין כיבוש". הנה הצדק החברתי של ישראל 2012: גניבת אדמות כצדק. כחלון גם בעד חוקים עוקפי בג"ץ, עוד סימן מובהק לצדק עכשווי, ופעם אפילו קרא לסיפוח השטחים אם יעזו הפלסטינים, בחוצפתם, לפנות לאו"ם. איך אמרנו, כוכב נולד: כחלון שר שיר אחד וכבר הוא סופר-סטאר.

את סוף השבוע בילה בחיק משפחתו, שהיתה אמורה להחליט על עתידו, שהוא כמעט עתידנו. את הסקרים ה-מ-ה-מ-מ-י-ם הביא לפתחה של הפמיליה חברו הטוב, שמעון סוסן, ראש מועצה אזורית, שדיבר השבוע ברדיו בשבחו של משה, במלעיל, במה שנשמע כפרודיה מצחיקה עד דמעות של עסקן נמוך. אמור לי מי הם חבריו.

והיינו כחלונים, כמו שרצה "המנהיג היקר", בנימין נתניהו. ייתכן שכחלון ירוץ, ייתכן שלא. בעת כתיבת שורות אלה, אתמול בצהריים, עדיין נעצרה הנשימה. אבל רמתה של הפוליטיקה הישראלית כבר נחרצה: משה כחלון כהבטחה הכי גדולה. צריך להוסיף משהו?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ