הלוואי עלינו אבו-מאזן

שאול אריאלי
שאול אריאלי ומוטי קריסטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שאול אריאלי
שאול אריאלי ומוטי קריסטל

גם אם הופכים וחוזרים והופכים בו, לא יימצא דבר חדש ב, ביום שישי האחרון לערוץ 2. אין בו דבר שלא נאמר או נכתב על ידו פעמים רבות בעבר. ובכל זאת - רעש מהומה. מדוע? משום שעבאס בחר לענות לדברים הנאמרים בשמו, להבהיר את עמדותיו ולתקן אי דיוקים המתקבעים בדעת הקהל הישראלית כאילו היו אמונותיו. הוא אמר את הדברים בקולו, ואפילו בשתי שפות, ערבית ואנגלית, כדי שלא יטענו כי לכל צד הוא משמיע את העמדות הנוחות לאוזניו.

יש להזכיר כי רק באחרונה , כי "הפלסטינים אף פעם לא דחו את הצעותי, וגם אם בפעם האלף יהיו גורמים שינסו לטעון שהם דחו את הצעותי, המציאות היתה שונה". בעבור הציבור בישראל שסירב להאמין לדברים אלה שב עבאס והדגיש את ההתקדמות הרבה שעשו השניים יחדיו בכל סוגיות הליבה במשא ומתן באנאפוליס.

ל ולאחרים, החפצים בסיום הסכסוך אך מחרים-מחזיקים אחרי נתניהו כי ירושלים המאוחדת תישאר בריבונות ישראל, הציג עבאס את "עיסקת החבילה", שאין בלתה ושלא ניתן לפרקה: קווי 67' כבסיס, חילופי שטחים ביחס 1:1, מדינה פלסטינית מפורזת, בירה פלסטינית במזרח ירושלים ופתרון סוגיית הפליטים על ידי שיבה בעיקר למדינת פלסטין בגדה המערבית ובעזה.

עבאס נמנע בריאיון מלתרגם את העקרונות הללו למונחים מעשיים, למעט בסוגיית הפליטים - מדבריו הובן כי לא תהיה חזרת פליטים לישראל, מה שהעלה את חמתם של הפלסטינים בעזה עד כדי שריפת תמונתו. הוא לא עשה זאת כי במשא ומתן הוא הלך לקראת עמדותיה של ישראל הרבה יותר מאשר הפרשנות הבינלאומית והערבית.

למרות שהחלטה 242, המשמשת בסיס למשא ומתן, מכוונת לקווי 67', הרי שעבאס הסכים לחילופי שטחים: גם אם הקהילה הבינלאומית רואה בהתנחלויות הפרה של החוק, ואף פשע מלחמה, הוא הסכים כי ישראל תשאיר בריבונותה 75% מהישראלים המתגוררים מעבר לקו הירוק. העולם כולו, וארצות הברית בראש, רואים במזרח ירושלים שטח כבוש לכל דבר, ואילו עבאס הסכים להשאיר את השכונות היהודיות, ומחצית מהשטח שסופח ב-67' בריבונות ישראל. פלסטין, ככל מדינה אחרת, אמורה היתה ליהנות מזכויות טבועות ובכללן הקמת צבא, או שליטה מלאה במרחב האווירי. עבאס, כמו ערפאת קודמו, הסכים לפירוז המדינה מצבא ומנשק כבד, מנוכחות של כוחות בינלאומיים בשטחה, והתיר שימוש של חיל האוויר הישראלי במרחב האווירי הפלסטיני.

כבר שבע שנים מאז שנבחר, שעבאס מונע התפרצות של גלי אלימות פלסטיניים, ומקיים תיאום ביטחוני הדוק, עליו אמר עמוס גלעד ממשרד הביטחון, כי "אנו מצליחים במלחמתנו בטרור בזכות קשרי הביטחון שיש לנו עם הפלסטינים, והתנגדותם של אבו מאזן וסלאם פיאד לטרור".

השקט הביטחוני הזה הוא שהצליח בעבר להחריש את אוזני הציבור הישראלי ולמנוע ממנו לשמוע את שנאמר. ואולם, נדמה כי הפעם, לראשונה, קופץ עבאס מעל לחומה שבנו הישראלים בינם לבין הסכסוך, ומוכיח שיש פרטנר להסכם על פי עקרונות ברורים.
אין בעמדות עבאס משום קבלת הנרטיב הישראלי או משום "אהבה מאוחרת" למפעל הציוני. יש בו ראייה מפוכחת של המציאות, ויכולת לומר כן לאינטרס הפלסטיני היסודי, שהוא הקמת מדינה עצמאית שתקלוט חלק מהפליטים. ראייה מפוכחת שכה חסרה לכמה מהמנהיגים הישראלים הנוכחיים, המתמודדים בבחירות, שמטרתה שמירה על אופיה, זהותה ומשטרה של מדינת ישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות