ביבי ומקבת

אורין מוריס
אורין מוריס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורין מוריס
אורין מוריס

נוטים לייחס לבנימין נתניהו תכונות שליליות לרוב, ואכן הוא לא חסר כאלה. אך מעניין גם לבחון את דמותו לאור סיפורם של גיבורי שייקספיר, המלט ומקבת. נכון, ביבי מעולם לא היה מצביא ומפקד מהולל כמקבת, ואף לא אוראטור ופילוסוף דגול כנסיך המלט, אך עדיין יש כמה קווי מתאר משותפים.

מקבת חשק עד אין קץ במלוכה, גם כאשר המעמד עצמו היה הרבה למעלה מכוחותיו המוסריים, כמו גם הפרקטיים. כמו מאחורי נתניהו, גם מאחוריו ניצבה אשה עיקשת וקשה שתאוותנותה אינה יודעת שובע. אף שם היה מלך זקן ששלט מתוקף זכויות והישגים לרוב, וגם שם היה המלך בסך הכל אדם חיובי ומיטיב. אך מקבת לא יכול היה לשאת את הדר שיבתו.

אמת היא, שביבי חלילה לא אחז בעצמו בפגיון, אחר עשה זאת וקטל את המלך הזקן. אך כמו מקבת, ביבי בהחלט ירש, וגם עשה לא מעט כדי לתרום לאווירת הפורענות שקדמה למעשה הנורא. לא נשכח לעולם את נאומו המתלהם והמיוזע על מרפסת כיכר ציון בירושלים, כמו גם את הליכתו המצמררת בתהלוכה עם הארון באחת ההפגנות ההן (לימים יאמר ביבי כי לא הבחין בארון הענק והשחור, אף שצילום הנציח אותו במרחק יריקה ממנו).

שלטון ביבי הראשון לא היה שונה בהרבה מזה של מקבת - אי התאמתו זעקה לשמים. כמו מקבת, מרגע שעלה לשלטון היה ביבי אכול חשדות ומרירות כלפי עמיתיו, וכמוהו פרץ המרד דווקא מתוך מחנהו שלו, בדמות מורדי הליכוד דאז. אך השאלה הגדולה ביחס לביבי, כמו גם ביחס למקבת, היא מהו אותו גורם סורר שמלכתחילה הניע את המהלך?

כאן דווקא מתפצלים הסיפורים וביבי מזכיר דמות אחרת משל הטרגדיות של שייקספיר. הרי המניע העיקרי של ביבי מאז ומעולם היה הנקמה, ולא סתם נקמה, אלא כמו אצל המלט, נקמה בשם האב. כי לאב המנוח, ולא רק לאשה, תפקיד מרכזי בכוריאוגרפיה של עלילות נתניהו.

אביו של ביבי היה איש פגוע. אדם משכמו ומעלה, שנדחק ממקומו הטבעי כהוגה ומנהיג, בידי ממסד בן-גוריוניסטי קטנוני ואכזר. באין לו מוצא תעסוקתי מכובד לקח האב את משפחתו וגלה לאמריקה. באותן השנים, יש לשער, הושבע הילד שלא מדעת לנקום את עלבון האב. ובדומה להמלט, גם ביבי הצעיר לא מצא לעצמו מנוח, כל עוד לא השית נקמה רבתי על אותו הממסד שהרחיק את אביו ופצע אנושות את כבודו.

זהו המפתח האמיתי להבנת מנגנון ההרס העקבי של ביבי את מדינת הרווחה הדמוקרטית, ממסורת מייסדה דוד בן גוריון, ונציגה המאוחר יצחק רבין. הקדנציה הראשונה של ביבי אכן עמדה בסימן ההרס המוחלט של הסביבה, ולבסוף גם ההרס שלו עצמו, עם תום כהונתו הקצרה.

בנתניהו, אם כן, ניכרים סימנים של שני אלה - המלט ומקבת - שלובים יחדיו. אף היום, לעת הקדנציה השלישית שלו, אפשר לשמוע את שאונו של המנוע הטרגי פועם בכל הרסנותו. כיצד אחרת אפשר לקרוא את המהלך - המזיק לעצמו ולתנועתו - בדמות החבירה לאביגדור ליברמן?

הרי ביבי עודנו מניח תשורות ומנחות לאידיאולוג ימני נחרץ, הפעם בדמות השותף שצמח במשטר הסובייטי הטוטליטרי, ומאפשר מעורבות פרועה ובלתי מרוסנת לאותה הליידי התקיפה שמלווה אותו לאורך דרכו השאפתנית, הנובעת מפנימיותו הריקה. מעניין שדווקא רבין, בהיותו ראש ממשלה, היטיב לעמוד על תופעה זו, לאחר פגישה ראשונה בת שעה עם יושב ראש האופוזיציה דאז, בכנותו אותו בפשטות צברית אופיינית: "איש נבוב".

אך עתה, משהכריז נתניהו על בחירות מוקדמות, מועתקת השאלה מן השדה הפסיכואנליטי-ספרותי ומוסבת אל זה של ההליך הדמוקרטי. בהינתן ואלה הקומפלקסים שמהם סובל מנהיגנו הנוכחי (כאשר באחרונה היתוסף גם תסביך ההזדהות התלושה עם וינסטון צ'רצ'יל ומשימתו הכבירה), עולה השאלה, מה אנו רוצים לעשות בנדון?

מן הסתם, לא מתפקידנו לרפא אותו מן החזיונות המדריכים את מנוחתו. ייתכן שאפשרות רצויה היא לשגרו בחזרה אל מחוז הילדות, לאמריקה, ושם לתת לו את השלווה והנחת להירפא יחידי, ולא לגרור עמו עם שלם להיסטריה. אנו הרי רוצים בטובתו, בסך הכל, ומאחלים לו מזור ורפואה שלמה בגולה.

הכותב הוא מבקר ספרות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ