גרעין של אמת

מיתר שליידר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיתר שליידר

שלושה ראשי ממשלה – בעבר, בהווה וכנראה גם בעתיד - ואחד שר ביטחון ישבו אצלי אתמול בסלון והטיחו רפש זה בזה. מה רפש? "מים עכורים וכבדים". כל אחד מהם הישיר מבט אל אילנה דיין ואל המצלמה, ודרכה אלי, ואמר: השניים האחרים, לא ראויים. חד משמעית: אין לסמוך עליהם ואין להפקיד בידיהם את האחריות על גורל מדינת ישראל וההחלטות שיידרשו להתקבל בהקשר האיום האיראני.

התחקיר המאלף ששודר אמש בתוכנית "עובדה" כנראה לא יכול היה להתגבש בתקופה שאינה קודמת לבחירות. וברור - כשמש הזורחת מעל הצנטריפוגות בנתאנז - שדבריהם של המרואיינים נגועים ביותר משמץ של אינטרסים פוליטיים. ובעיקר ברור שיותר משהתכוון לומר: "האחרים לא ראויים", בעצם רצה כל אחד מהם לומר: "אני היחיד שראוי". ויש גם את כל עניין ה"פרסומים הזרים" ו"באופן תיאורטי", שהם השי"ן קו"ף רי"ש של עולם הפוליטיקה המבוגר, ומטרתם לאפשר לאנשים שנשאו ונושאים בתפקידים הבכירים ביותר בארץ לשחרר אמירות סתומות באותה מידה שהן קשות ומטלטלות.

וכל אלה נלקחים בחשבון, ובכל זאת ההצהרות הקשות בדבר אופיים ותפקודם של קברניטי המערכת המדינית והביטחונית אינן יכולות להיוותר בעמימותן. מאיזו סיבה ועל סמך אילו נימוקים (פוליטיים, אינטרסנטים או קטנוניים ככל שיהיו) מבסס אהוד אולמרט את הקביעה הנחרצת שלמרות זכויותיו הביטחוניות הרבות של שר הביטחון, אהוד ברק, הוא סבור שעדיף שגורל ההחלטות בנושא איראן יופקד בידיים אחרות. אולמרט אמר אמש חד משמעית, שאם ברק הוא שר הביטחון בעת שבה נדונות אפשרויות תקיפה באיראן, חובה שיהיה מעליו ראש ממשלה שלא יהסס להפעיל חוקי פז"ם ודרגות ולפעול בניגוד לעמדתו.

ברק בתורו אמר, שעם כל הכבוד לרמטכ"ל, האפשרות של התעלמות מהמלצותיו ותקיפה באיראן בכל זאת (על כל ההשלכות הביטחוניות המשתמעות מהדבר) היא סבירה לחלוטין.

ראש הממשלה בנימין נתניהו טען שבתקופת אולמרט "ישבו על הידיים" בכל הנוגע לבעיית הגרעין האיראני, וגם רמז שאם יגיע הרגע שבו ירצה "ללחוץ על הכפתור" (מילותיה של דיין) עמדתו של שר הביטחון תהיה שווה בעיניו כקליפת השום. ממש כשם שעמדת הרמטכ"ל אינה מעניינת את שר הביטחון.

בדיוק כמו בכל סוגיה אחרת שתעלה במהלך תקופת הבחירות, גם בסוגיה האיראנית, הלוטה בערפל עמימות, זכותו של הבוחר לשמוע את עמדותיהם של המועמדים השואפים להנהיגו בשנים הקרובות. לו אירע בישיבות החשאיות ביותר דבר מה שגרם למי מהנוכחים להבין שיושב לצדו אדם שאינו ראוי להשתתף בתהליך קבלת ההחלטות – זוהי חובתו להתריע על כך לפני ציבור האזרחים. אך לא די בכך, ראוי שברק, אולמרט ונתניהו יספקו נימוקים. הם לא צריכים להיכנס לפרטים חשאיים לשם כך, מספיק תיאור כללי של פגם שנפל בתהליך קבלת החלטות, או חשיפת דבר קיומם של שיקולים זרים שטימאו את התהליך (אם היו כאלה).

אם מי מהאנשים שישבו סביב השולחן ההוא בקריה סבור ששכניו לכיסא אינם ראויים – זכותנו לדעת מדוע, לפני שאנחנו מגיעים לקלפי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ