קלייר דיינס בסלמס של יפו

אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף רונאל

ראדה ג'באר, עקרת בית לבנונית בת 60, מעולם לא שמעה על "הומלנד", . לפחות עד אשר כתב הסוכנות בלבנון תיאר לפניה את סדרת הטלוויזיה, . ג'באר נעלבה, סיפר הכתב, שזה קצת מצחיק וקצת עצוב. "ישראל הרסה את ארצנו", הסבירה לו, שזה פחות מצחיק ויותר עצוב.

כתבת אי-פי בארץ התגייסה לסייע לעמיתה הלבנוני, וביקשה מפליט ריאליטי, שנהפך בינתיים לדובר מטעם עיריית תל אביב, תגובה להיעלבות מהצגת כיכר השעון כביירות. התל אביבי הגאה ענה לה שהלבנונים צריכים דווקא להיות מרוצים מהתחליף שבחרו מפיקי התוכנית. הוא דיבר על כך שתל אביב היא אתר מורשת תרבות עולמית, הוא דיבר על האדריכלות ועל יופיים של התל אביבים – וכל זאת בסגנון של ישראלי בהוסטל באירופה, שמנסה להתחיל עם בחורה. הכתבת המשקיענית פנתה גם ליזם אינטרנט ישראלי שהיה בביירות לפני שלושים שנה, כחייל ישראלי צעיר. הוא אמנם הבין את הכעס הלבנוני, אבל הסביר לה שגם הישראלים צריכים להיעלב. הרי ההשוואה מקטינה את תל אביב ויפו, שהן "יותר מודרניות מביירות".

ככה נראית כתבת לייף סטייל בסגנון המזרח התיכון באי-פי, ואולי אין לייחס לה משמעות גדולה מדי. אבל אני חייב להודות שלו הייתי תייר בעל אפשרות בחירה, עדות הראייה של יזם האינטרנט הישראלי לא היתה משכנעת אותי. שלא כמו החייל הישראלי במיל' - לא הייתי בביירות. אבל ממה שראיתי בתקשורת, אפילו בחלק מתמונות האלימות שעולות מפעם לפעם בהקשר לעיר, ביירות נראית יפה לא פחות מערים גדולות אחרות בעולם הערבי. הייתי מעדיף לטייל בה מאשר לנפוש בתל אביב, למרות ההרס שזרעו יזם האינטרנט וחבריו בביקורם האחרון שם, כמו גם כל מי שנלחם בה אחריהם. גם אני נמנה עם הישראלים שמפנטזים על נסיעה ברכב לאיסטנבול דרך פאריס של המזרח התיכון.

שלא יובן לא נכון, אני ירושלמי שחי בתל אביב ומאוהב בה עד מעל הראש. תל אביב היא עיר נהדרת והאנשים בה יפים, בכל הצבעים שלהם. יפו היא העיר שבה הייתי רוצה להזדקן, ואני קרוב מאוד קרוב להישבר ולהצטרף (שוב) לג'נטריפיקציה הלאומית שלה. הגן הדו-לשוני (של ויצ"ו) של הבת שלי ממוקם שם, כך שלפחות יש לי תירוץ טוב.

אבל האמת המרה היא שהעוני והלכלוך של תל אביב-יפו - ולא הקסם שלה – הם הסיבה שהיא נבחרה להחליף את ביירות, או יותר נכון הדימוי של ביירות, כפי שעמד לנגד עיני יוצרי הסדרה. רחובות מוזנחים, חדרי מדרגות לא מסוידים, דודי שמש, נוף של גגות אסבסט, אתרי בנייה ושיכונים עם צריח של מסגד מבצבץ, וכמובן, מנועי המזגנים הבלתי נמנעים – אלה הם המאפיינים שבזכותם עברה יפו את האודישנים.

הסיבוב של מלחמת הכבוד בין שתי הערים הסתיים בתיקו, קבע הכתב הלבנוני. כמטאפורה לכך הוא סיים בציטוט של מקורב להפקה: הסיבה האמיתית לצילומי הסדרה בארץ היתה הנוחות. השאלה היא כמה ניתן לחגוג את העובדה שהצד הישראלי זכה בנקודה דווקא בזכות ההזנחה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות