מהפכת אובמה

ארי שביט
ארי שביט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארי שביט
ארי שביט

הניצחון של ברק אובמה בבחירות 2008 היה ניצחון היסטורי. הוא שלח אדם שחור לבית הלבן, שלח ליברל לבית הלבן, ושלח לבית הלבן כמיהה עזה למדינה חזקה, המקדמת צדק חברתי. הוא הביא לידי ביטוי את הערכים החדשים ואת הזהות החדשה של אמריקה חדשה, שעלתה לפתע פתאום אל מעל לפני השטח. הניצחון של אובמה בבחירות 2012 הוא ניצחון היסטורי, לא פחות. הוא מוכיח, שהבחירה שארה"ב עשתה לפני ארבע שנים לא היתה מקרית. הוא מוכיח, שהליברל השחור החוזר כעת אל הבית הלבן אכן מייצג את הערכים החדשים והזהות החדשה של אמריקה החדשה. בשעה שאמריקה הלבנה, הדתית והשמרנית יורדת כעת מעל במת ההיסטוריה, מחליפה אותה אמריקה רב תרבותית ומתקדמת, שבאמת מאמינה בשוויון, בחירות ובצדק חברתי.

עד 6 בנובמבר 2012 היה אפשר לחשוב שאובמה הוא טעות מקרית. ואולם העובדה שנבחר כעת למרות העובדה שהכלכלה האמריקאית מקרטעת עדיין והאבטלה גבוהה - מדברת בעד עצמה. העובדה שאובמה נבחר כשאמריקה שקועה עדיין בבוץ ולנשיאה אין הישגים יוצאי דופן - אף היא מדברת בעד עצמה. דווקא התעודה הלא מזהירה של הנשיא בכהונה הראשונה שלו מוכיחה עד כמה הבחירה המחודשת בו היא בחירה עמוקה. בחירה בערכים החדשים שהוא מייצג, בזהות החדשה שהוא מגלם. בחירה באמריקה השונה מאוד מזאת של שתי המאות הקודמות.

מהפכת אובמה היא מהפכה כפולה. התפישה המדינית והכלכלית שלו שואפת להפוך את אמריקה להרבה יותר אירופית משהיתה: פייסנית יותר, סוציאל-דמוקרטית יותר, יותר תקינה פוליטית. אבל התהליך הדמוגרפי שאובמה מייצג מקדם דווקא את הכוחות הלא אירופיים באמריקה: שחורים, לטינו-אמריקאים, מהגרים מהעולם השלישי. בשעה שהאידיאולוגיה של אובמה היא כמעט אירופית, הסוציולוגיה שלו היא אנטי-אירופית. בהנהגתו חדלה ארה"ב להיות ארצם של פרוטסטנטים לבנים וקשוחים והיא הופכת לארצם של האחרים. כל האחרים. כל אלה שאמריקה הישנה לא העניקה להם שוויון של ממש.

כך שלמדינת ישראל השבוע הזה מוכרח להיות שבוע של חשבון נפש. בעבר, הקפידו גם התנועה הציונית וגם המדינה היהודית להיות מזוהות עם הכוחות המתקדמים בעולם. אבותינו, אמהותינו ומייסדינו הקפידו להיות תמיד בצד הנכון של ההיסטוריה. אך בעשורים האחרונים החלו יותר ויותר ישראלים להישען על הכוחות הריאקציוניים בחברה האמריקאית. המשענת הזאת היתה נוחה. האוונגליסטים לא שאלו שאלות קשות על ההתנחלויות, אנשי מסיבת התה לא אמרו דבר בעניין הדרת נשים וזכויות מיעוטים ולא בעניין תג מחיר, האגף הלבן, הדתי והשמרני של המפלגה הרפובליקאית לא נרעש כשבית המשפט העליון הישראלי הותקף ושלטון החוק הישראלי היה למרמס.

כך שלרבים בליכוד-ישראל ביתנו ובאיחוד הלאומי והבית היהודי ובמועצת יש"ע היה נדמה, שישראל יכולה לעשות כל מעשה עוולה בלי לשלם על כך. הואיל והדוד סם אתנו - אין דין ואין דיין. הואיל והדוד סם מממן אותנו ומגן עלינו - אנחנו פטורים מכל דין וחשבון. תחת החסות של אמריקה ימנית קיצונית אנחנו יכולים לנהל מדיניות ימנית קיצונית בלי לשלם על כך מחיר.

מהפכת אובמה סיימה את מסיבת התה הישראלית הזאת. מכאן ואילך, לא תיהנה עוד המדינה היהודית הדמוקרטית מההגנה הגורפת שממנה נהנתה. מכאן ואילך, לא יהיה אפשר לממן כל מעשה התנחלות וכל מעשה קנאות בדולרים אמריקאיים. הברית האסטרטגית עם ארה"ב איתנה, אמר אתמול בנימין נתניהו. אולי. אבל הברית הזאת לא תעמוד, אם לא נחדש את הברית הערכית עם אמריקה. עם אמריקה החדשה, הפעם. אמריקה שאובמה מגלם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ