הרוסים כבר לא מאמינים בליברמן

לאה גרינשפן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לאה גרינשפן

אם תשאלו את עצמכם איך השפיע המיזוג של ישראל ביתנו והליכוד על הלך הרוח בקרב הבוחרים של מפלגות אלה, התשובה היא שהוא פילג את בוחרי אביגדור ליברמן. לקראת הבחירות לכנסת ב-1999 עודד בנימין נתניהו את חברו איווט להקים את ישראל ביתנו. המפלגה החדשה, שמיגנטה אליה את קולות העולים מחבר המדינות, היתה אמורה לספק לנתניהו רוח גבית ולהושיבו על כס ראש הממשלה. אלא שבהתמודדות מול אהוד ברק, שנתפש במגזר הרוסי כגיבור ישראל, המהלך כשל. האם היום, עם השותפות המשודרגת, יפסיד בעל השליטה את פרמיית ההשקעה?

ב-1999 יצא לאור "לקסיקון העלייה הרוסית" מאת משה קניגשטיין. הלקסיקון, המשקף את העמדות החברתיות והערכיות בקרב העלייה הרוסית, הוא פרי מחקר שנערך בקרב עולי בריה"מ לשעבר בתחומי השפה, התרבות והסטריאוטיפים. בהסבר למושג "בחירות", המופיע בלקסיקון, נכתב ש"זהו משחק בדמוקרטיה, בזבוז כסף וזמן. הצגה שנועדה לשטות בעם. בחירות הן מסווה, שמאחוריו נעשות מניפולציות שאינן נהירות לרוב הבוחרים".

אלה המטענים שאתם הגיעו העולים לישראל לאחר ניסיון רב שנים בפוליטיקה הסובייטית. עם זאת, בתוך מבוכי הפוליטיקה המקומית התגבשה דעתם כיצד יוכלו להשפיע ולהרוויח. הרחוב הרוסי חיזק את הצד הימני במפה הפוליטית בישראל. זה לא היה מובן מאליו, שהרי בעשור הראשון לעלייה תמכה הקהילה במפלגת העבודה - ב-1992 בראשות רבין וב-1999 בראשות ברק. כל זה נבע הן מהאכזבה ממפלגת השלטון (הליכוד בראשות יצחק שמיר ואחר כך בראשות נתניהו), והן מתפישת מועמדי העבודה לראשות הממשלה כדמויות הרואיות.

הניסיון של הקהילה הרוסית לקדם באמצעות המפלגות "הישראליות" סדר יום שיענה על צורכיה הייחודיים כשל. כך הוכשרה הקרקע להקמת המפלגות הסקטוריאליות; ישראל בעלייה (1996) בראשות נתן שרנסקי וישראל ביתנו (1999) בראשות ליברמן. ההשקה המוצלחת של ישראל בעלייה הניבה שבעה מנדטים, ואילו ב-1999 תמכה הקהילה הרוסית בברק לראשות הממשלה, אך במקביל נתנה את קולה למפלגות הסקטוריאליות, שגרפו ביחד 10 מנדטים. שינוי, שהציבה בראש סדר היום סוגיות אזרחיות חשובות לרחוב הרוסי, זכתה בארבעה מנדטים מהמגזר.

הקמפיינים לקידום המפלגות הללו, ואנשי השטח והפעילים שלהן, "דיברו" רוסית ("נאש קונטרול" ו"דא ליברמן") וזה עבד. וכך, שני עשורים לאחר תחילת העלייה הגדולה, ישראל ביתנו צמחה מ-11 מנדטים ב 2006 ל-15 מנדטים ב-2009.

הרחוב הרוסי בוחר את בחירותיו לפי הנחות עבודה שונות מאלה של האוכלוסייה הוותיקה. לחינוך ולתרבות שהוטבעו בארץ המוצא יש לא מעט השפעה על כך. ליברמן היה הבטחה גדולה. כאיש רב פעלים, המעורה בפוליטיקה הישראלית, הוא פילס דרכו למעלה בכישרון ובהתמדה. ליברמן גם היה תמיד "משלהם" - הוא הציג אג'נדה רלוונטית לקהילה, הוכיח תפקוד ראוי (שר התחבורה, שר התשתיות), והוכיח שאינו מתפשר. בקדנציה האחרונה ליברמן לא סיפק את הסחורה: הוא כשל בתפקידו כשר חוץ, לא הצליח לפתור נושאים בוערים ברחוב הרוסי, וגם חבריו למפלגה הוציאו לה שם רע. הבוחרים התאכזבו.

האם "הליכוד ביתנו" יהיה ביתה החדש של הקהילה דוברת הרוסית? בוחרי ליברמן משוכנעים, כי המיזוג עם הליכוד הוא מהלך המכוון לטובת נושאי התפקידים ולא לטובת הבוחרים.

כבר עתה מסתמן שתהיה זליגת קולות למפלגה של יאיר לפיד, "יש עתיד". לפיד, כמו אביו, הציב לעצמו כמטרה את הרחוב הרוסי והוא נעזר באנשי מקצוע מהקהילה, מקדם את עצמו בתקשורת הרוסית ונערך עם מסע פרסום ייעודי. הפרופיל שלו אטרקטיבי למגזר; הלוק ישראלי-אירופי, הרקע המשפחתי אינטלקטואלי, והאג'נדה מתחשבת בצורכי הקהילה. שאר המפלגות עדיין שוקלות כמה שווה להשקיע במגזר הרוסי. הגישה המקובלת של הפצת ידיעות יח"צ ברוסית או תרגום קמפיין מעברית לרוסית היא בבחינת יציאה ידי חובה. מפלגת העבודה היא דוגמה טובה: בסרטון תמוה שהעלתה לאינטרנט מופיעים שני צעירים המשוחחים בעברית על איך זה להיות רוסי; די מביך, אין פלא שבבלוגים ברוסית נהפך הסרטון לבדיחה.

בסופו של יום מפלגה שתעביר מסרים רלוונטיים באמצעות מושגים וסמלים, המושתתים על ערכי הקהילה ותרבותה, תזכה לקשב ותגדיל את סיכוייה לקבל תמיכה. היום יותר מתמיד, כשהקלפים נטרפו, ניתן להעריך כי לפחות 12 מנדטים יושבים על הגדר, והרחוב הרוסי מחפש הנהגה חדשה.

הכותבת היא יועצת תקשורת שיווקית, מומחית למגזר הרוסי, זוכת אות אשת העיר תל-אביב על פעילותה לקידום קליטת עלייה

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ