תחנה שיש לה מדינה

משה אלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה אלעד

אחת הבדיחות המפורסמות בעולם הערבי מספרת, שכאשר מודיעים כיום למנהיג כלשהו על הכוונה לראיינו ברשת "אל-ג'זירה" הקטארית, עושים זאת במעמד רופא עם ציוד החייאה. פוליטיקאים, בעלי הון ואנשי דת חוששים היום מהרשת ומאנשיה משום שרוב הראיונות "הגדולים" מסתיימים בפאדיחה (שערורייה), שמשמעה לפעמים גזר דין מוות. בעולם הערבי היום "אל ג'זירה" היא התובע, השופט והתליין.

מי שצפה בתמונות מביקורו של השייח חמד אל ת'אני בעזה, שאל את עצמו בוודאי, מדוע דווקא האמיר הקטארי היה לשליט הערבי הראשון ששבר את "המצור המדיני" על עזה. ובכלל, כיצד הצליחה המדינונת מהמפרץ הפרסי, על שני מיליון תושביה, לתפוס מקום כה מכובד בקרב מדינות העולם, ובמיוחד בקרב האומה הערבית.

הסיבה בוודאי איננה האישיות של המנהיג, שהרזומה שלו מסתכם בהדחת אביו ח'ליפה מהשלטון ב-1995. אכן, לקטאר תמ"ג לנפש מהגבוהים בעולם בזכות הנפט, והיא גם מדורגת גבוה בהישגיה הכלכליים והחברתיים ותורמת למדינות ולגופים בעולם הערבי; והעיקר, היא ספונסרית חשובה של הנושא הפלסטיני. הקרן הקטארית, לדוגמה, חתמה על הסכם חסות לקבוצת הכדורגל של ברצלונה תמורת 30 מיליון יורו בשנה, כשהיא מקדימה רבות מהקרנות העשירות בעולם הערבי. בזכות מעמדה הבינלאומי זכתה קטאר לאירוח המונדיאל בשנת 2022. אך גם לסעודיה ולכוויית יש פוטנציאל דומה, שלא בשל לכדי השפעה מדינית פאן-ערבית. אם כך, מדוע קטאר?

ההבדל הוא: "אל ג'זירה", התחנה שיש לה מדינה. אם נדרשה עוד הוכחה לכוחה של מהפכת התקשורת, קטאר היא הדוגמה. מאז השקת שידורי התחנה ב-1996, נהפכה קטאר לגורם משפיע על דעת הקהל הערבית תוך כדי ניצול מרבי של הרשת להשפעה, לשליטה, ואפילו להפלת שליטים, חילונים ודתיים כאחד.

לא רק מסמכי ויקיליקס הצביעו על הסיקור החד צדדי, חיובי או שלילי, הנקוט בידי אנשי תחנה זו. הלוך הרוח בעולם הערבי כיום הוא, שהכוח התקשורתי שבידי קטאר מבטל ארמיות ודיוויזיות מצריות וסוריות. השמות ודאח חנפר ועסאן בן ג'דו, כוכבי התחנה, מוכרים בעולם הערבי לא פחות משליטי מדינות. הרשת מפעילה בהיקף נרחב את שוט התחקיר העיתונאי ומביכה אישים רבים בשידור חי; וכשמיליונים בעולם רואים זאת, זוהי מכת מוות למרואיין.

קטאר היא גמד מפחיד ומאיים. באמירות הקטנה אסורה כל פעילות פוליטית, אין מתקיימות שם בחירות, השריעה (ההלכה האיסלאמית) שולטת ברוח הריאקציה הווהאבית, ופה ושם מנשבות גם "רוחות מערביות קלות". אבל מי שקידמו את קטאר למעמד של מדינה ערבית משפיעה ומי שאיפשרו לה לתווך בין אש"ף לחמאס תוך כדי דחיקת רגלי המצרים, הם גם מי שאיפשרו לאל-ת'אני לנחות בעזה כמעט בלא קולות מחאה מערביים. אלה הם הלוויינים והאנטנות של אל-ג'זירה.

ד"ר אלעד הוא אל"מ במיל' ומרצה במכללה האקדמית גליל מערבי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ