מפלגה קטנה - לא חתול בשק

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

לאריה דרעי יש תשובה אחת לשאלה האם ראוי שאדם שיורשע בשוחד יחזור לפוליטיקה: "אז אל תצביעו לי". אך המציאות קצת יותר מורכבת: בשיטת הבחירות הנוכחית לא מצביעים לאריה דרעי, אלא למפלגה. מה אמור לעשות חרדי מזרחי, ההולך לאורו של הרב עובדיה יוסף, המבקש להחזיר את עטרת יהדות ספרד לישנה, אך לא חושב שהדרך לעשות זאת היא באמצעות קבלת שלמונים? האם עליו להתעלם מההרשעה, או לוותר ולהצביע למפלגה שאינו מאמין במצעה?

הבעיה המרכזית בשיטת הבחירות הנוכחית בישראל היא העדר הצבעה אישית. אין יכולת להעניש ולקדם פוליטיקאים באופן אישי. המפלגות הגדולות הן כמו מבצע של אחד פלוס אחד, שאיש אינו רוצה את האחד הנוסף. מה זה אומר להצביע ליכוד? נתניהו או פייגלין? האם להצביע ליכוד זה אומר שאתה תומך בוועדת שישינסקי כמו יובל שטייניץ, או מתנגד לה כמו חיים כץ? האם זה אומר שאתה תומך בשלטון החוק כמו דן מרידור, או תומך בפירוק בג"ץ כמו יריב לוין?

בעבודה רצים בבחירות הנוכחיות גם חילי טרופר, שגייס מאות מתפקדים מההתנחלויות האידיאולוגיות, וגם יריב אופנהיימר שמוכן לעשות הכל כדי לפנות אותם. חוץ מהטיעון של "מפלגות גדולות", מה עוד מחבר את השניים האלה לפתק אחד? מפלגת קדימה הכניסה בבחירות האחרונות 28 ח"כים לכנסת. אישיותה והצלחתה של ציפי לבני העלימו את זהותם של 27 האחרים: מי שהצביע קדימה קיבל על הדרך גם את רונית תירוש, אריה ביבי ויוליה שמאלוב-ברקוביץ', שמקומם באגף הימני של הליכוד. לבני בינתיים פרשה לפייסבוק, החבורה הזאת עדיין אתנו.

טיעון הנגד הוא שאם זהות הרשימה כל כך חשובה לך, תתפקד למפלגה ותשפיע על זהות הרשימה מבפנים. האיחוד בין נתניהו וליברמן סותם את הגולל על טיעון זה. נניח שהתפקדת לליכוד, למדת את המתמודדים והצבעת לאלו שאתה תומך בהם. אבל אז מגיע נתניהו ובמחי מסיבת עיתונאים מדביק לרשימה שלך את "ישראל ביתנו" וחבריה. האם בגלל שמישהו תומך בליכוד הוא צריך גם להכניס לכנסת את אנסטסיה מיכאלי?

בבחירות הקרובות אני מתכוון להצביע למפלגה קטנה. במפלגה קטנה אין הפתעות: מספר חברי הכנסת קטן, ויש ביניהם זהות אידיאולוגית. אולי אין למפלגה קטנה כל כך הרבה השפעה, אבל לפחות לא קונים חתול בשק. ניצן הורוביץ ממרצ לא יעשה מעשה אהוד ברק - ישבור לתוך הקואליציה ואז יגנוב את המנדטים מהמפלגה האם. אורי אורבך מ"הבית היהודי" לא יעשה פתאום הסכם שלום. יותר מפלגות קטנות יעשו טוב לפוליטיקה הישראלית: אידיאולוגיה מובחנת יותר, מצומצמת יותר, הנותנת יותר חירות לפרט להחליט את מי הוא רוצה בכנסת.

מתנגדי המפלגות הקטנות טוענים שהן מעודדות סחטנות פוליטית. אך מה ההבדל בין סחטנות של מפלגה קטנה לסחטנות של קבוצות פנימיות בתוך מפלגות? אלי ישי "סחט" את הליכוד בדיוק כמו שדני דנון וציפי חוטובלי "סחטו" את נתניהו בכל מיני מהלכים. נתניהו ביקש להעביר בקדנציה הנוכחית רפורמה במינהל מקרקעי ישראל ובחוק התכנון והבנייה. המפלגות השותפות לליכוד בקואליציה דווקא הסכימו; ההתנגדות מבית היא זו שהפריעה לו. מפלגה גדולה עוד יותר, מבלי לשנות את השיטה, לא תפתור את הבעיה הבסיסית: איכות ההנהגה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ