מה הם מצאו באובמה

שלמה שמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר

פרשנים ומומחים ליחסי ארצות הברית-ישראל מתמקדים בתחזיות ובהערכות על מדיניות הבית הלבן מול ישראל בארבע השנים הקרובות. אולם הבעיה האמיתית מבחינתה של ישראל אינה קשורה בנשיא הנבחר והיא כלל אינה עולה לדיון.

תוצאות הבחירות חיזקו את העובדה שבישראל לא הכל אוהבים לשמוע ולהפנים - שישראל לא היתה רלוונטית בשיקולי ההצבעה של היהודים באמריקה. עם זאת, להיקף המשמעותי של הרוב בקרב יהודים שהצביעו בעד תקופת כהונה שנייה לברק אובמה, שלפי תוצאות של מדגמים נושק ל-70%, עשויות להיות השלכות לא נעימות במישור היחסים בין ישראל לתפוצה היהודית הגדולה בארה"ב.

זוהי מסקנה בלתי נמנעת, במיוחד למי שמודעים לתהליך שצובר תאוצה, של כרסום ביחסי ישראל עם חלקים גדולים בקהילה, ולמי שערים לאי-נחת שחשים יהודים רבים לנוכח המדיניות של ממשלת הימין בישראל בסוגיית השלום ובנושאים חברתיים.

הרוב היהודי שתמך באובמה הוא מאגר של ביקורת ופוטנציאל של רגשות רוגז, שיופנו לזירה הפוליטית בישראל. אלה יביאו להתרחבות הפער בין ישראל לקהילה היהודית בארה"ב ויעצימו את ההתנכרות ביניהן.

קרוב לוודאי שמעט יהודים, אם בכלל, חשבו על ישראל כאשר התבודדו בקלפיות באמריקה. ובכל זאת, ההצבעה של רוב היהודים בעד אובמה היתה הפגנת מחאה שלהם נגד התעצמות הימין בישראל והבעת חרדה מהעתיד הצפוי לישראל, עם ממשלה ימנית שתונהג על ידי הליכוד-ביתנו (אם זו תזכה בבחירות).

לא כמו ההיספנים שהצביעו בהמוניהם בעד אובמה מפני שהוא נתפש בעיניהם כמי שאינו מאיים על עתיד המהגרים הבלתי חוקיים, ולא כמו השחורים שנתנו לו את קולם כי הוא "אחד משלהם", תמיכת היהודים באובמה היתה מאהבה שאינה תלויה בדבר.

מדובר בגוש עצום של יהודים ליברלים, שמאמינים באמת ובתמים בערכי הדמוקרטיה ודוגלים בזכויות אדם בלי חוכמות. השמירה על זכויותיהם של המיעוטים חשובה להם. לדעתם, תפקידה של הממשלה הוא לדאוג לרווחת האדם הפשוט.

במאמר מוסגר, מן הראוי להפריך את ההסבר הרווח שהתמיכה הגורפת של היהודים האורתודוקסים במיט רומני נגזרה מדאגתם לישראל. רוב הציבור האורתודוקסי בשכונות הדתיות של ברוקלין, למשל, מגלה בורות וכלל אינו מתעניין בנעשה בישראל. זהו ציבור שחלקים גדולים ממנו הצביעו בעד רומני ממניעים של גזענות, מתוך משטמה כבושה לאובמה, שמכונה בפיהם דער שוורצע מוסלמענער (המוסלמי השחור).

בתום כמעט ארבע שנים של שלטון הימין בישראל, בקרב מחנה הליברלים הגדול בקהילה היהודית באמריקה, ישראל איבדה את מעמדה כמושא לגאווה והפכה למקור לביקורת. "יהודים באמריקה מרגישים מאוד לא בנוח ומודאגים מאוד מול התפתחויות ואירועים שליליים המתרחשים בישראל, שמדווחים באופן בולט באמצעי התקשורת האמריקאיים", אמר בכיר בקהילה היהודית. "צר לי, אבל התדמית של ישראל בעיני יהודים רבים באמריקה מאוד לא מחמיאה".

אין סיבה להתפעל מהנוכחות הישראלית הגדולה הצפויה בכנס השנתי של הפדרציות היהודיות שמתקיים השבוע בבולטימור. המארגנים הודיעו בגאווה כי 37% מהדיונים בכנס מוקדשים השנה לנושאים הנוגעים לישראל. זאת אולי מחווה יפה שהגיעה מאוחר מדי והיא תישכח במהירות רבה, לאחר שיתחילו ההופעות המשותפות של בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן במערכת הבחירות הקרובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ