יש עתיד, אין חופש דת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סרטון שהועלה באחרונה ליוטיוב מציג את יאיר לפיד מסביר מדוע הפעלת תחבורה ציבורית בשבת היא עניין של צדק חברתי וסיוע לחלשים שאין להם רכב פרטי. אחר כך מופיע בסרטון מספר 2 של לפיד, הרב שי פירון, שמתנגד לתחבורה ציבורית בשבת כיוון שהיא פוגעת בעובדים חלשים.

הסרטון הזה מיטיב לבטא את הפער בין לפיד, שמציג עמדות נחרצות ברוב נושאי חופש הדת והשוויון בנטל, לרשימה שלו, שהרכבה רחוק מלשקף עמדות כאלו. חמורים במיוחד הדברים שכתב לי פירון בתשובה לשאלות שהעליתי בדף שלו בפייסבוק, כי לכל חברי הרשימה יהיה חופש הצבעה בנושאי דת ומדינה.

בין היתר התחייב לפיד בתחילת שנת הלימודים לא לתקצב מוסדות חינוך שלא ילמדו תוכנית ליבה מלאה; במפגש עם הקהילה הגאה התחייב לתמוך בחוק נישואים אזרחיים שיכלול את הקהילה הלהט"בית; הוא קרא לציבור להפציץ את משרד הבינוי והשיכון במיילים שדורשים להתנות הטבות לדיור במיצוי כושר ההשתכרות. חריגה בתחום זה היא תוכניתו ההזויה של לפיד להעניק לכל בחורי הישיבות פטור מלא משירות צבאי בתקווה שאחרי כמה שנים החרדים כל כך ישתלבו בחברה - עד שיתגייסו ללא בעיה.

את היעדים האלה אמורה לשקף וליישם רשימת "יש עתיד". לכן ניתן היה לצפות שהרשימה תכלול כמה דמויות בולטות שעיקר עיסוקן הוא הפלורליזם והשוויון בנטל. זה לא קרה. במקום זה המועמד עפר שלח כבר הודיע בראיון לאולפן שישי שהוא תומך בממשלה עם המפלגות החרדיות, כלומר ממשלה שלא תוכל ליישם אף לא אחת מהתוכניות של לפיד בתחומי הדת והמדינה (חוץ מהפטור הגורף).

שלוש הדמויות ברשימה שפעילות בנושאי יהדות הן דמויות אורתודוקסיות: נכון, פירון תומך נלהב בשוויון בנטל, ד"ר עליזה לביא היתה פעילה בארגון "קולך" הנאבק בבתי הדין הרבניים והרב דב ליפמן החרדי נלחם בהדרת נשים בבית שמש. שלושתם פרטנרים מצוינים לדיאלוג ושיתוף פעולה עם הציבור החילוני. אבל האם הם יכולים לייצג את מעמד הביניים החילוני שאליו (בעיקר) פונה לפיד? ומה עם הנושאים שבהם גישתם אורתודוקסית שמרנית? האם לפיד סבור שחילונים, רפורמים וקונסרבטיבים, אינם יכולים לייצג את עצמם או זקוקים למתווכים בינם לבין יהדותם?

שאלות לא קלות מעלות עמדותיו של הרב פירון, שהוא המועמד של לפיד לתפקיד שר החינוך. פירון ביקש וקיבל מלפיד חופש הצבעה בנושאי דת. ההסבר שכתב לי בפייסבוק שחופש הצבעה כזה יהיה גם לשאר חברי המפלגה מדאיג עוד יותר. הוא הבהיר בראיון למקור ראשון שלא יעביר תוכנית ליבה בכפייה. בתשובה שכתב לאתר כיפה הביע לפני כעשר שנים התנגדות נחרצת לנישואים אזרחיים. התבטאויות קשות אחרות שלו היו של תמיכה במדינה המתנהלת לפי ההלכה וטענה שהומואים יכולים להיגמל מהרגליהם המיניים. עם זאת, בשני הנושאים האחרונים הבהיר ששינה את עמדותיו.

יש לא מעט זמן עד הבחירות, ולפיד עוד יכול לתקן. הוא יכול לשלב ברשימה דמויות בולטות מתחומי המאבק לחופש דת ושוויון בנטל. שתי הצעות: ח"כ לשעבר רוני בריזון שהיה פעיל מאוד בתחום הזה בקדנציה השנייה של שינוי, והרב של הקהילה הרפורמית "בית דניאל" שאליה משתייך לפיד, מאיר אזרי. הוא יכול גם לחזור בו מתוכנית הפטור הגורף לתלמידי הישיבות.

אם לפיד לא יתקן את הליקויים האלה, יצטרך המצביע לשאול את עצמו, למי להאמין, להבטחות של לפיד בנושאי דת ומדינה ,או להרכב הרשימה שלו.

הדברים הם על דעת הכותב בלבד ואינם נכתבים בשם עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון שהכותב משמש כסמנכ"ל שלה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ