שלי ויאיר, פודלים מטופחים

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף בן
אלוף בן

ו שוברים בימים האחרונים ימינה, בניסיון לצוד מצביעים "מהמרכז". יזם ומנהיג יש עתיד, , מציע עכשיו להתעקש במשא ומתן עם הפלסטינים, עד שהם יישברו ויוותרו על מזרח ירושלים "כפי שאבו מאזן ויתר על זכות השיבה".

ההצהרות האלה נשמעות לאוזן השמאלית כמו חריקת מסמר חלוד על חתיכת זכוכית שבורה. אבל במקום הגינויים האינסטינקטיוויים של "המחנה" - איך היא מעזה לחלל את מורשת רבין, מי הוא בכלל שייתן עצות מדיניות - יחימוביץ' ולפיד ראויים לתמיכה ועידוד בחתירתם לגייס מצביעים מהימין. כל בוחר שיצליחו להעביר לצדם על חשבון "הליכוד ביתנו" יתרום נטו לדמוקרטיה הליברלית בישראל ויחליש את הימין הדתי והלאומני. בשביל זה כדאי לספוג את החנופה למתנחלים ואת החובבנות המדינית.

זו המציאות הפוליטית: יהיה ראש הממשלה גם אחרי הבחירות. הוא יעמוד בראש קואליציה רחבה, שתכלול גם את העבודה ואת יש עתיד. שלי ויאיר יהיו הפודלים של ביבי, והם נערכים לתפקידם החדש בקמפיין הרך שהם מנהלים מול ראש הממשלה. חבל לצבור דם רע, כשמחר יתחננו לתיק בכיר בממשלתו. לכן לא מדברים על שמירת הדמוקרטיה, על כיבוד זכויות המיעוטים, על סכנת הדהירה למלחמה.

העמדה הזאת, שהופכת את העבודה ויש עתיד לליכוד-לייט, משרתת אסטרטגיה של גיוס מצביעים מהשוליים המתונים של הימין. יחימוביץ' ולפיד בונים על מאוכזבי האיחוד בין נתניהו לאביגדור ליברמן, שמחפשים לעצמם בית פוליטי חדש וחוששים מהתווית של "השמאל". אם יצליחו, הם ישיגו שני דברים: בקואליציה הבאה יהיו פחות נציגים מ"הליכוד ביתנו" ויותר ח"כים ממפלגות חילוניות הדוגלות במתינות מדינית ולא בלאומנות מתלהמת. אם כבר פודלים, מוטב שיהיו שמנמנים ומטופחים, ולא כחושים ומזי רעב.

נניח שלפיד ויחימוביץ' היו בוחרים בדרך ההפוכה, מחרימים את ערוץ 7 ואת אריאל, מצטלמים עם אבו מאזן ומטיפים לקץ הכיבוש ופינוי ההתנחלויות. התוצאה היתה קניבליזציה של השמאל והכחדת מרצ, בלי לשרוט את "ביברמן" ושותפיהם מהסיעות הדתיות. זה מה שקרה בבחירות הקודמות. ציפי לבני השמיעה את העמדות הנכונות, שאבה לקדימה את מצביעי מרצ - וזכתה בניצחון פירוס על נתניהו. היא שמרה על אמינותה האישית בסירובה לצעוד לממשלתו, אבל מפלגתה לא השיגה דבר בכנסת היוצאת, עד שהתפוררה. עכשיו מניחים יחימוביץ' ולפיד את מרצ לנפשה, ולא חומדים את מאגר תומכיה, הצפוי על פי הסקרים להתרחב. זה טוב למי שרוצה לבנות מחדש שמאל פוליטי בישראל.

לפיד לא יעביר את מערכת החינוך לסטנדרטים של פינלנד ודרום קוריאה, ולא יביא את החרדים לצבא ולתעסוקה. יחימוביץ' לא תהפוך את השיטה הכלכלית ולא תמגר את הטייקונים. אבל אם נתניהו ישבור שמאלה אחרי הבחירות ויפנה לתהליך מדיני עם הפלסטינים, העבודה ויש עתיד ייתנו לו גיבוי חיוני ויאזנו במקצת את "מורדי הליכוד", כפי ששינוי והעבודה עשו בקדנציה השנייה של אריאל שרון. ומי ששמירת הדמוקרטיה חשובה לו צריך להעדיף בכנסת את עפר שלח ומרב מיכאלי על פני הח"כ הבא בתור של הליכוד ביתנו או ש"ס.

לכן צריך להגיד ליחימוביץ' ולפיד: סעו ימינה, רק בזהירות.

אז האם לפיד ויחימוביץ' הפכו לליכוד-לייט? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק שלכם

תגובות