שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ערבים טובים, ערבים רעים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עודה בשאראת

כנס שהתקיים באחרונה בנצרת עילית לעידוד גיוס נוצרים לצבא, עורר סערה בקרב הערבים בישראל. ראשי העדות הנוצריות בארץ פירסמו גילוי דעת נגד הגיוס. מועצת העדה האורתודוקסית בנצרת אף החליטה למנוע מכומר אחד שהשתתף בכנס מלמלא את תפקידו בכנסיית הבשורה, ובתגובה, ד"ר עזמי חכים, יו"ר מועצת העדה האורתודוקסית, נקרא להתייצב לחקירה במשטרה, חקירה שהומרה לבסוף ב"שיחה".

גיוס לצה"ל אינו מקובל בלשון המעטה על הרוב המכריע של הערבים בישראל. אך מה שעורר את עיקר הכעס הפעם, היה הניסיון לתקוע טריז בין העדות השונות. בסדר, אומר מי שאומר, יש ערבים טובים, אך למה לחלק את הטובים האלה לטובים נוצרים וטובים מוסלמים וטובים דרוזים. למה לפורר את מחנה הטובים, ובדרך גם ללבות מתחים בקרב כלל הערבים?

בספרו "צבא הצללים", כותב הלל כהן, שהצהרת בלפור הגבירה את חששות הערבים, והדבר הביא להתחזקות הרגש הלאומי שהתבטא בהקמת האגודות המוסלמיות-נוצריות, החל משנת 1918. כהן מספר שחיים מרגליות קלווריסקי, מפעילי ההתיישבות היהודית בפלשתינה, האמין שאפשר לשבור את הברית המוסלמית נוצרית, אך הזהיר ש"התקפה חזיתית רק תחזק את האחדות הזאת". לפיכך יזם קלווריסקי את הקמת "האגודות הלאומיות המוסלמיות", שלפי כהן "נועדו להוות משקל נגד לאגודות המוסלמיות-הנוצריות, הגרעין הקשה של התנועה הלאומית הפלסטינית".

אחרי 90 שנים, ה"אגודות" שהגה קלווריסקי נהפכות ל"אוגדות"; סדר האותיות השתנה אך כוונת פילוג לעולם נשארת. זה שקלווריסקי לא היה מודע לתפקיד החשוב של הנוצרים בגיבוש הלאומיות הערבית, ניחא. אך יורשיו מודעים להיסטוריה. שהם יבואו מקץ 90 שנה וינסו להמציא את הגלגל מחדש? זה כבר פארסה. מה גם שקלווריסקי האמין בדרכים עקיפות, בתחבולות, בעוד הקלווריסקים החדשים מנסים בגסות לנתק עדה מהמרחב הלאומי-חברתי שלה באמצעות שירות בצבא שמדכא את עמה. כוכב הכנס היה לא אחר מאשר ראש עיריית נצרת עילית, שמעון גפסו, שהכריז זה לא כבר שאם הוא היה באירועי אוקטובר 2000, היו הרבה יותר הרוגים.

ישראל, כנראה עניין של הרגל, שוכחת שהיא כבר מדינה בת 64. ומדינה שפקידיה מנסים לזרוע פילוג בקרב אזרחיה, צריכה לבדוק את עצמה, מוסרית וממלכתית. איזה מין צבא מנסה לבסס את שליטתו בערבים באמצעות מדיניות הפרד ומשול, ועל ידי התחברות לגפסו "האיום". מדיניות שכזאת מתאימה לאימפריאליסטים. לכן טוב יעשה הרמטכ"ל, בני גנץ, אם יבדוק היטב את הגישות האימפריאליסטיות בקרב פקודיו. שיגיד לנו - האם זה צבא העם או צבא האימפריה? או אולי גם וגם: צבא העם ליהודים וצבא האימפריה לערבים?

שיא האבסורד בכל העניין הוא שמנהיגים יהודים רבים מתלוננים, בפנים מיוסרות, שהפלסטינים הם בכלל אוסף של יחידים, ובמקרה הטוב אוסף של עדות ומשפחות. מוטב היה שבמקום להזיל דמעות יקרות ישאלו את עצמם את השאלה האלמותית של פלאטו שרון בשינוי קל: "מה אתם עשיתם בשביל אחדות הפלסטינים?" הרי ההיסטוריה של הציונות, מימי קלווריסקי ועד היום, היא ניסיון מתמשך לפורר את הפלסטינים. בערבית יש פתגם שאומר, בתרגום חופשי: "השועל, שציפור נפלה בחיקו, אמר, ישמור אותך אללה. הציפור ענתה: רק אשרוד אותך, ואומר אלף תודות לאללה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ