הטייקון הגדול מכולם

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

אין ספק שלשר האוצר, יובל שטייניץ, יש חוש הומור דק. אחרת לא היה אומר בשבת האחרונה שהוא מתכוון לבצע רפורמה בחברת החשמל וגם לטפל בחשמל חינם שמקבלים עובדיה. מיקו צרפתי, יו"ר הוועד שמע את הדברים ומת מצחוק. גם אנחנו צחקנו, אך די מהר התחלף הצחוק בבכי, כי הבדיחה היא על חשבוננו. אנחנו נשלם את מחירה.

בשבוע שעבר נקלעה חברת החשמל, בפעם המי יודע כמה, למצוקת מזומנים. הפעם זה קרה עקב טעות של 1.4 מיליארד שקל בתכנון התזרימי. התגובה של שטייניץ היתה מהירה: העברת עוד מיליארד שקל ערבות מדינה לחברה, בנוסף ל-6 המיליארד שכבר קיבלה השנה. במקום להעלות תעריפים עקב הפסקת זרימת הגז ממצרים, החליטו שטייניץ ונתניהו לשחד את הציבור באמצעות תעריפי חשמל מוזלים, וכדי לפצות את החברה אישרו לה ערבויות לגיוס הון. עיוות אחד גורר עיוות שני.

אבל פרשת הערבויות היא רק סימפטום. הפסדי חברת החשמל נמשכים שנים רבות, והם תוצאה של ניהול כושל של חברה שנשלטת בפועל על ידי ועד כוחני. מדובר בחברה שיש לה 2,000 עובדים מיותרים, שמשלמת את השכר הכי גבוה במשק - 24 אלף שקל לחודש בממוצע - עם תנאים סוציאליים יוצאי דופן, עם נופשים מסובסדים בחו"ל, עם כלי רכב צמודים, עם הפרשות עתק לקרנות סודיות שמנהלים העובדים ולא ההנהלה, ועם "ליקויים וחריגות משמעותיים בתנאי השכר והפנסיה המסתכמים ב-3.4 מיליארד שקל", כדברי מבקר המדינה. הציבור צריך להבין שברגע שהוא מרים את המתג, הוא משלם "מס חשמל" שמוזרם ישירות לכיסי 13 אלף עובדי החברה.

אמנם נכון שמחיר החשמל בישראל נמוך יחסית לאירופה, אך המחיר הגלוי איננו המחיר המלא. יש גם חשבון סמוי שהוא החוב האדיר שצברה החברה 65 - מיליארד שקל - עקב הוצאות שכר מופרזות, עודף כוח אדם וחוסר יעילות קיצוני.

לא רחוק היום שבו תיאלץ החברה לבצע "הסדר חובות", כמו כל טייקון אחר שנקלע לצרות, ואז תיאלץ המדינה להעביר לחברה עשרות מיליארדים, שיכוסו באמצעות העלאת מסים וקיצוצים חדים בתקציבי החינוך, הרווחה, הקצבאות והתשתיות. כך ישלם הציבור את חשבון השחיתות של עובדי חברת החשמל ומנהליה.

כדי לסבר את האוזן על גודל החוב נציין כאן, שגם אם נחבר את חובות כל הטייקונים שנקלעו לקשיים - לב לבייב, נוחי דנקנר, יצחק תשובה, יוסי מימן ואילן בן דב - לא נגיע עדיין לחוב האדיר שצברה חברת החשמל.

מדובר בחברה מסורבלת ומיושנת, שבגלל שעובדיה נהנים מקביעות טוטלית היא אינה יכולה לפטר גם את מי שגורם רק נזק, ולקלוט במקומו עובד צעיר ויעיל. בדיקה שנעשתה לפני מספר שנים על ידי חברת הייעוץ הבינלאומית KPMG מצאה שחברת החשמל פועלת בחוסר יעילות משווע - בתפעול, בניהול כוח האדם ובהון - כאשר עלויות השכר שלה גבוהות בכ-800 מיליון שקל לשנה מהסטנדרטים הבינלאומיים.

חלק מההפסדים נובע מהחשמל חינם שהיא מחלקת לעובדיה ולפנסיונרים, אבל כדי לעשות לנו "דווקא" החליטה החברה באפריל האחרון להגדיל את התקציב שמופנה לחשמל חינם ב-30 מיליון שקל בשנה, "כי הדלקים התייקרו".

הנהלת האוצר שמעה ולא עשתה דבר. גם כאשר הממונה על השכר באוצר גילה שיש בחברה חריגות גדולות בשכר ובתנאים הסוציאליים, שהשכר מנופח לצורכי פנסיה, שדמי האש"ל מוגזמים, שניתנות "תוספות פיקודיות" לא ברורות - לא נעשה דבר. הפקידים יודעים שאין להם גיבוי משר האוצר וראש הממשלה.

לכן צרפתי מת מצחוק. הוא יודע ששטייניץ לא יטפל ברפורמה וגם לא בחשמל חינם. בטח שלא ערב בחירות.

הבטחה חסרת תוכן ערב הבחירות של השר שטייניץ? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ