זמן למנהיגות בעוטף עזה

ראובן פדהצור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראובן פדהצור

אלון שוסטר, חיים ילין, שמואל ריפמן ודוד בוסקילה, הגיעה השעה שתפסיקו לחשוש מתגובת מערכת הביטחון ותדרשו בגלוי ובנחישות, שיטיסו במהירות לישראל את מערכת "סקייגארד" ואת התותח "וולקן פלנקס", ויציבו אותם ליד יישוביכם.

אין לכם מה להפסיד. הרי צה"ל באמצעים שבידיו אינו מצליח לבלום את מטחי הטילים והרקטות, ההופכות לגיהנום את חיי התושבים שאתם מנהיגיהם. לאחר שהתברר לכם מה שהיה ידוע, אך במשך זמן רב הוסתר מכם - ש"כיפת ברזל" אינה יכולה להגן על יישובי עוטף עזה - תחטאו לתפקידכם כמנהיגי האזור אם לא תפעלו באומץ מול משרד הביטחון. אותו משרד שבכיריו הבטיחו לכם ש"כיפת ברזל" תגן גם עליכם.

תמוהה התנהגותכם בשנים האחרונות: אתם מודעים לקיום מערכת "סקייגארד" - מערכת הגנה מבוססת לייזר, המסוגלת ליירט את הרקטות הנוחתות על ראשיכם - וגם יודעים שה"וולקן פלנקס" הגן בהצלחה רבה על כוחות הצבא האמריקאי בעיראק מול רקטות ופצצות מרגמה, ולמרות זאת אתם מתייראים מלבקש אפילו לשקול את האפשרות לרכוש את שתי מערכות ההגנה האלה.

אכן, יהיו במשרד הביטחון מי שיכעסו עליכם על העלאת האפשרות של רכש מערכת הלייזר והתותח מהיר הירי - כי זה עלול לפגוע בכבוד של מי שהחליטו על פיתוח "כיפת ברזל" ומסרבים לשמוע על כל חלופה אחרת. אך קשה לקבל את נכונותכם להתעלם מהאפשרות הסבירה להגן על יישוביכם רק כדי לא להרגיז אותם. אחריותכם היא לדאוג לתושבים, ולא לכבוד של מי שמבקר המדינה מצא שהתחייבו ש"כיפת ברזל" תיתן גם פתרון להגנת שדרות, אך לא עמדו בהתחייבותם. החשש שאתם מביעים, בשיחות שלא לציטוט, שאם תכעיסו את בכירי מערכת הביטחון הם יפסיקו את מימון מיגון המבנים ביישוביכם, הוא מגוחך.

שוסטר, ילין, ריפמן ובוסקילה (וגם שאר ראשי היישובים בעוטף עזה), אתם הרי מודעים לכך שבידי מערכת הביטחון מכתב רשמי ובו הבטחה של חברת "נורתרופ-גרומן" מינואר 2007 להתחיל לספק מערכות "סקייגארד" מיולי 2008. אתם גם יודעים, שהחברה האמריקאית כלל לא קיבלה תשובה ממשרד הביטחון, ואתם אפילו יודעים מדוע.

מאז עברו כבר יותר מארבע שנים, ואתם מתמידים בשתיקתכם ולא דורשים הסבר לדחיית ההצעה האמריקאית להצבת מערכת ההגנה. גם לאחר שנוכחתם לדעת שמערכת הביטחון לא עמדה בהבטחותיה, אתם ממשיכים לתת בה אמון, משום מה.

בעשור האחרון הושקעו מיליארדי שקלים רבים בתוכניות מתוכניות שונות להתמודדות עם בעיית הקסאמים. במערכות לחימה, באמצעים טכנולוגיים ובמיגון. הצבת שמונה מערכות "סקייגארד", בעלות של כחצי מיליארד דולר, עשויה להעניק ליישוביכם הגנה של ממש. עלות הצבת "וולקן פלנקס", הנותן הגנה נקודתית מעולה, היא זניחה ממש.

לאחר יותר מעשור שבו הענקתם גיבוי למערכת הביטחון והבעתם אמון במערכת הזאת, והיא איכזבה אתכם, חובתכם לזעוק בקול גדול ולדרוש מראש הממשלה ושר הביטחון, כי יורו למערכת הביטחון להצטייד במערכות זמינות, העשויות להגן על חיי התושבים שבחרו בכם להנהיגם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ