הצבא המוסרני בעולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"הוא היה אחד הגנרלים יוצאי הדופן בדורו", אמר עליו ברק אובמה, "שהפך את ארצנו חזקה ובטוחה יותר". בהמשך הוסיף שבחים וכינה אותו: "אינטלקטואל יוצא דופן". ולמרות הדברים החד משמעיים, ראש ארגון ה-CIA , , ונשיא ארצות הברית, בפה מלא שבחים, אישר את ההתפטרות. איך זה קרה?

: הוא התאהב. הוא חשק. הוא מימש חולשה אנושית, שמי שרואה אותה כמחלה יאמר "לקה בה", חולשה שלא פוסחת על שום נפש חיה – מבוגרים וצעירים, נשואים ורווקים, סטרייטים וגאים, עובדי ניקיון וראשי ממשלה. שנה שלמה במחיצת כותבת הביוגרפיה שלו, שהחיבור המקצועי ביניהם התבסס מראש על כימיה, פתיחות וחשיפת סודות, הולידה אהבה, שעליה יעידו אלפי המיילים ששלח לה אחרי שעזבה אותו. וגם אם היתה זו רק תשוקה, רק רובוט לא אנושי לא יחוש רגש כלשהו לאדם שצמוד אליו חודשים ארוכים, בפרט כשמדובר בבריה נאה, חכמה וכנראה בעלת אי אלו מעלות נוספות. לא תמיד הוא יתפתה לתרגם את אהבתו/תשוקתו לכדי מעשה, אבל הוא בהכרח יחוש רגש כלשהו. שאם לא כן, אינו בן אנוש.

וזה בדיוק מה שהשמרנות דורשת מאנשים להיות: רובוטים לא אנושיים. לא רק באמריקה, גם אצלנו. די להיזכר במסכת ההתנצלויות הארוכה לאומה שבה פצח בנימין נתניהו לאחר שנתפס בוגד באשתו בפרשת "הקלטת הלוהטת", כאילו יחסיו עם אשתו והמאהבת שלו הם עניין ציבורי.

בעוד הליברליות מקבלת את העובדה שיש לא מעט דרכים לגיטימיות לחיות את חיינו, השמרנות מנסה להכפיף את הבריות לדרך לגיטימית אחת, ומוקיעה את מי שלא מתאים את עצמו לאמת המוחלטת שלה. השמרנות הזאת מושרשת כה עמוק בתרבות האמריקאית, עד שאפילו נשיא דמוקרט כברק אובמה, שמחזיק בדרך כלל בדעות ליברליות, תומך בנישואי גייז, פועל למען זכות האשה על גופה, שהמציא את "Obama care" להנגשת שירותי הבריאות לאזרחים, ויומיים קודם קיבל אישור מחודש לאמון העם בו כשניצח את יריבו הרפובליקאי השמרן – קיבל את ההתפטרות כמעט בו במקום, על רקע פגיעה בקדושת המשפחה, טאבו בסולם הנורמות והערכים של אמריקה השמרנית, שמעדיפה לבחור בצביעות כדי להיות יפת נפש בעיני עצמה.

לא ידוע בשלב זה אם עבודתו של ראש ה-CIA נפגעה בעקבות הרומן הממושך. אם יתברר שעבודתו נפגעה, תפוקתו ירדה ויכולת הריכוז שלו התערערה, או חמור מכך, יתברר שבעקבות הפרשה הודלף חומר סודי המסכן את ביטחונה של ארצות הברית – הרי שיש בכך עילה לפיטורין, או להתפטרות. אבל אם יתברר שגם בתקופת הרומן הוא הוביל את הארגון במקצועיות לעבר מטרותיו באדיקות לא פחותה מאשר קודם, זהו אובדן לא מבוטל.

האובדן הזה התאפשר משום שגם אובמה וגם פטראוס לקו ביומרנות שמרנית טיפוסית, אשר על פיה פטראוס חטא בחטא האהבה האסורה, ובכך קילקל את התמונה האידילית של המשפחה האמריקאית המאושרת. אולם למעשה, חטא היומרנות חמור מחטא הניאוף. היומרנות מציבה מטרות לא אנושיות, למרות הידיעה כי רק רובוט יוכל למלא אחר דרישותיה. הדרך היחידה של בן אנוש להמשיך להחזיק בתדמית המושלמת נטולת הפגמים היא באמצעות צביעות והעמדת פנים.

הצביעות, במקרה הזה, הובילה לעזיבתו של אדם שלפי הנשיא חיזק את ביטחונה של ארצות הברית, רק לשם שמירה על ערך. הצביעות קידשה ערך על פני ערך החיים עצמם, שלארגון ה-CIA יש חלק גדול בשמירה עליהם, בעיקר כשעומד בראשו אדם מקצועי ומוערך. פטראוס היה צריך לספק הסברים לאשתו ולא לאף אחד אחר, והנשיא, מצדו, היה צריך לדחות את ההתפטרות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות