מאחורי החיוך הזחוח של בנט

ספי רכלבסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספי רכלבסקי

הניצחון של נפתלי בנט הוא המשך רעידת האדמה. הסקרים מנבאים לרשימתו המאוחדת 13 מנדטים. זו לא טעות. שבעה מנדטים עוברים מהליכוד למפלגות דתיות. בנט דאג לכך שחצי מרשימתו יורכב בידי שלושה רבנים, בראשות הרב דב ליאור. הוא משתף פעולה בחיוך עם הרב שפסק ש"ברוך גולדשטיין קדוש מכל קדושי השואה"; הרב שעליו הצביע יואל בן-נון כמקור דיני הרודף והמוסר שהביאו לרצח רבין; הרב שמנחם לבני, ראש המחתרת היהודית, העיד עליו שהוא ששלחו למעשי רצח ערבים. הרב שמאחורי "תורת המלך, הלכות הריגת גויים" ימשול בסיעה השנייה בגודלה בקואליציית נתניהו המסתמנת.

ליאור ובנט לא לבד. ש"ס צפויה לקבל לפחות 12 מנדטים; יהדות התורה 6; הרב חיים אמסלם מקבל עתה קולות חילונים שלא מודעים לדעותיו המדיניות שיביאו אותו ל"איחוד הלאומי". מעל 30 מנדטים לסיעות דתיות-קיצוניות צפויים בכנסת הבאה.

זאת ועוד. יותר ממחצית ממתפקדי הליכוד דתיים, רובם קיצונים. משה פייגלין ועוד כשישה דתיים קיצונים צפויים ברשימת "הליכוד-ביתנו". בנו של "לפיד לחילונים" מציע כשר חינוך רב פחות קיצוני, אך כזה שרוצה "לתקן" הומוסקסואלים וחולם על מדינת הלכה. בכנסת הבאה צפויים כ-40 ח"כים שרוצים מדינת הלכה. רובם המכריע מחזיק בדעות גזעניות אנטי-דמוקרטיות. הם לא לבד.

ל"ליכוד-ביתנו" יהיו מעל 30 מנדטים. במשמעויות הפוליטיות של האיחוד עסקו. מעט מדי נאמר על היבלעות הליכוד בים האנטי-דמוקרטי. מסתמנת כנסת של כ-70 מנדטים מעופרת יצוקה.

הכנסת היא בית המחוקקים. בכנסת היוצאת התנהלו גם דיונים בנושאי חברה וביטחון, אך העיקר הוא החקיקה, והעיקר בכנסת היוצאת היה גל החקיקה האנטי-דמוקרטי. ברוב המקרים עברו הצעות חוק רומסות דמוקרטיה בקריאה ראשונה ברוב עצום. רק בעקבות זעקה של אישי ציבור מחוץ לכנסת נבלמה הרעה. בכנסת היוצאת היו בודדים שניסו למזער את הנזק. היו"ר רובי ריבלין, שלמה מולה ההומניסט, איתן כבל, אנשי מרצ בהנהגת זהבה גלאון, דב חנין, מוחמד ברכה. הפעם בודדים לא יספיקו. האיום העולה על הדמוקרטיה הישראלית לכורתה גדול מדי.

ב"עולם של אתמול" מפליא סטפן צוויג לתאר את הקיץ המופלא של 1914. כמה בשום היה. כמה עסקו האנשים בענייניהם. כיצד אפילו כשהחלה אירופה בתהליך ההתאבדותי שהוביל לשתי מלחמות העולם שרו היוצאים לקרב ש"עד חג המולד יחזרו". מוטב לישראלים לזכור את החורף הזה. ייתכן שהוא החורף הדמוקרטי האחרון.

הנורא מכל הוא שהאיום הקיומי הזה מתרחש עד כה במעמד צד אחד. המחנה שאמור לנסות לעצור את הרעה עסוק בענייניו, כמו היו הימים רגילים. כמו האישי הוא הכל.

זה הזמן להכות בכל הפעמונים. אין מעשה שאפשר לעשותו כדי לעורר ציבור משרעפי חלומותיו לפני אסון, שאינו מכבד את עושהו. חלוקת סטיקרים ברחוב, חוגי בית, הפגנות, השפעה על המערכת הפוליטית. כל מעשה שיכול להועיל. רק מעשה אחד מביש - העמידה מנגד. להפסיד מותר. להפסיד בקרב על הדמוקרטיה ללא מאבק הוא חטא ללא כפרה.

כל המפלגות והאישים שאינם אנטי-דמוקרטיים צריכים להתעורר ולהיכנס למערכה. בהם כמובן מפלגת "העבודה". מי שהביאה את הכרזת העצמאות הנרמסת עתה; מי שראשה נרצח בידי הגל האנטי-דמוקרטי, הגזעני, מתנגד הנסיגה, המאיים עתה להשתלט על ישראל, אינה יכולה לעמוד מנגד.

כדאי להסתכל בחיוך הזחוח של בנט, בקובעו ששלום לעולם לא יהיה; שכמעט 400 אלף המתנחלים הם העיקר. להסתכל בכוונה שהערבים ייכנעו למצבם הנוכחי נטול-האזרחות, שהוא אפרטהייד בפועל. להסתכל ולפעול.

האם יש פה איום על הדמוקרטיה? הגיבו באמצעות הפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ