עמית גל

מזה כשבועיים מתנוסס על אוטובוסי ארצנו קלסתרו המצודד של חבר הכנסת מיכאל בן-ארי, בתוספת ההצהרה המבטיחה כי "כולם מדברים, בן ארי עושה". הבוקר הסתבר שבן ארי בהחלט עושה - לפחות ברמת הפעלולים הפוליטיים. בן-ארי חבר לקולגה שלו מסיעת "האיחוד הלאומי", אריה אלדד, והשניים הודיעו שיקימו רשימה עצמאית לכנסת. אכן, חדשות משמחות למי שתומך בדרכו של בן-ארי. כולנו היינו רוצים לשגר אל כיסאות הפרלמנט אנשי מעש, הממעיטים בדיבורים ומרבים בביצועים. הבה נמעיט גם אנחנו בדיבור, וניגש לבדוק את איש המעש והביצוע, מיכאל בן-ארי.

כבר בהצצה חטופה בעמוד הח"כ של בן-ארי באתר "כנסת פתוחה", עשויה אחת מגבותינו להתרומם מעט באופן לא רצוני. סך של 37 הצעות חוק, אחת מאושרת, במשך ארבע שנים. זו עשייה שראוי להעלות על ראש שמחתנו? לשם השוואה, חברו לסיעה של בן-ארי, יעקב כץ (כצ'לה) , העלה באותה תקופה 93 הצעות, ארבע מהן אף אושרו והיו לחוקים חדשים בישראל. חברו לסיעה החדשה, אריה אלדד, הגיש לא פחות מ-202 הצעות, תשע מהן אושרו, ואורי אוריאל, הרביעי באיחוד הלאומי, הגיש 161 הצעות, תשע מאושרות. אולם אל לנו לקפוץ למסקנות נמהרות. בהחלט ייתכן כי ח"כ בן-ארי שם דגש על האיכות, ולא על הכמות, ומכאן המספר המטעה.

קליק נוסף בעמוד של בן-ארי על אותה הצעה בודדה שאושרה, חושף את פועלו למען בוחריו. מסתבר כי בן-ארי בחר לקדם את האג'נדה שהביאה אותו מין הסתם לכנסת (ארץ ישראל השלמה, חיזוק ערכי היהדות, ימין מדיני ביטחוני), באמצעות חוק המגביל הצבת מכונות אוטומטיות לממכר סיגריות. חוק זה כה הולם את ערכי תנועות הימין לדורותיהן, עד כי בין תומכיו נמצא גם ח"כ דב חנין מחד"ש.

פרמטר נוסף למעקב אחר פועלו של ח"כ הוא הזמנת מסמכים ממרכז המחקר והמידע של הכנסת - הממ"מ. כל ח"כ יכול לפנות אל הממ"מ ולבקש שיבצעו עבורו מחקר בנושא החשוב לו. חברי כנסת חרוצים יזמינו מספר מחקרים, כהכנה להצעות חוק או לפעולות אחרות שהם מתכוונים ליזום. לשם השוואה, ח"כ אלדד הזמין בקדנציה האחרונה חמישה מסמכים מהממ"מ. ח"כ בן-ארי, לעומתו, הזמין מחקר אחד. אולם הנושא שהוא בחר לחקור מעניין למדי, ולא מן הנמנע שכאן טמונה כוונת העשייה שלו: המחקר של בן-ארי בוחן את הדרכים השונות למינוי שופטים, במדינות שונות בעולם, בהשוואה לישראל. מי מכם שיבחר שוב בבן-ארי לייצג אותו בבית המחוקקים, יזכה אולי להיות חתום על מהלך גדול ומשמעותי שלו, באחד הנושאים הרגישים והמהותיים ביותר בממסד הישראלי. מהלך שיצדיק בהחלט את הסלוגן המבטיח "כשכולם מדברים, בן-ארי עושה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ