ליברמן, תמוך בעבאס

קרלו שטרנגר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
קרלו שטרנגר

אביגדור ליברמן היקר, עד כה חשבתי שיש לך מדיניות ברורה למדי לטווח הרחוק, אבל אינני מבין עוד לאן אתה חותר.

מחמוד עבאס הצהיר, שיפנה לעצרת הכללית של האו"ם בבקשה לשדרג את מעמד הרשות הפלסטינית למעמד של מדינה שאינה חברה. אתה הגבת בקריאה לנקיטת אמצעי ענישה חמורים, והודעת שלא אכפת לך אם הרשות הפלסטינית תקרוס בעקבות צעדים אלה. דברים אלה מנוגדים לעמדותיך המוצהרות.

מדור הזירה

מעולם לא הסתרת את חוסר האמון והאיבה שאתה רוחש לערבים, ותמיד טענת שאתה מעדיף את פתרון שתי המדינות כדי שאוכלוסיית הערבים בתוך מדינת ישראל תהיה קטנה ככל האפשר. משום כך המצע שלך מקדם את הרעיון של חילופי שטחים, שבמסגרתם יועבר חלק ניכר מאוכלוסיית ערביי ישראל למדינת פלסטין העתידית. ואולם המשמעות של קריסת הרשות הפלסטינית היא, שישראל תיאלץ לקבל אחריות מינהלית וכלכלית ל-2.5 מיליון פלסטינים. עמדה זו גם תחזק את עמדת הפלסטינים המאמינים שפתרון שתי מדינות לשני העמים אינו לטובתם.

הללו יוכלו לטעון, שבתום 45 שנות כיבוש מגיעה להם אזרחות ישראלית מלאה. ואז תהיה ישראל נתונה ללחץ מסיבי מצד הקהילה הבינלאומית. שכן מרגע שהרשות תקרוס, תיחשב ישראל למדינת אפרטהייד, אם לא תעניק לפלסטינים את מלוא הזכויות.

יש בימין פוליטיקאים בכירים שאינם מוטרדים מכך: משה ארנס ורובי ריבלין סבורים, כי יש לספח את הגדה המערבית ולהעניק לפלסטינים זכויות פוליטיות מלאות. הם דוגלים בעקרונות הדמוקרטיה הליברלית ואינם מעלים בדעתם, שייתכן מצב שבו יהיו בישראל אזרחים מדרגה ב'. יש להם חזון ברור ביחס לעתיד של ישראל בטווח הארוך, המנוגד לתפישותיך.

שר החוץ ליברמן, לא פעם האשימו אותך שאינך יותר מאשר מנהיג פופוליסטי, הנבנה על ליבוי רגשות של שנאה ופחד. לפניך הזדמנות בלתי חוזרת להפריך את ההאשמות האלה. תוכל לעשות זאת בנקיטת המהלך הנועז הזה: תמוך בבקשה של מחמוד עבאס באו"ם.

תוכל לבקש שני תיקונים הכרחיים: ראשית, שלא תהיה לפלסטינים כל תביעה נוספת מישראל אחרי קבלתם בעצרת האו"ם, כולל זכות השיבה. שנית, יש להתנות את קבלת הרשות כמדינה שאינה חברה בכך שכל המפלגות הפלסטיניות הלגיטימיות יקבלו את התנאי הזה.

זה יהיה מהלך מבריק משום שאז יופעל לחץ עצום על החמאס לשנות את מדיניותו. הפלסטינים יראו באופק הפוליטי מדינה משלהם, ויתלו את האחריות לכך שאינם מקבלים מדינה עצמאית בסירוב של החמאס לקבל את פתרון שתי המדינות.

אינני מחסידי הסגנון הפוליטי שלך ולא של גישתך בכל הנוגע לדמוקרטיה ליברלית; ואולם אם תתמוך בפניית עבאס לאו"ם, תוכיח למבקריך שאינך סתם טקטיקן תאב שררה, המוכן לנקוט כל אמצעי לקידום אינטרסים פוליטיים קצרי טווח, אלא מדינאי בעל סדר יום מקורי מרחיק לכת.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ