כל העם גנרלים

יואל מרקוס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואל מרקוס

1. החלק הראשון בתוכנית "עובדה" של אילנה דיין על האמת מאחורי אסון צאלים מסמרי שיער. המשימה הנועזת, שלא לומר מטורפת, היתה לשגר יחידה של סיירת מטכ"ל לחיסול סדאם חוסיין בבית הקברות המשפחתי בעיראק. הרעיון, פרי מוחו המבריק של אהוד ברק, נגמר כידוע באסון ב"תרגיל הרטוב" בצאלים, כשהטיל שיועד לסדאם הרג חמישה מאנשי הסיירת. למרות הצנזורה הכבדה שהוטלה על האסון ונסיבותיו הוא פורסם במלואו ב"סנדיי טיימס" הלונדוני. באותו שבוע, בשיחת רקע פרטית עם הרמטכ"ל ברק, שאלתי אותו אם הסיפור אמיתי. הוא הביט בי בלבן של העיניים ואמר, "לא דובים ולא יער". לימים הסיפור דלף, אך התקשורת התמקדה בטיעון שברק ברח מאזור האסון בלי להגיש עזרה לפצועים. הוא לא ברח, הוא חשב מן הסתם "למה זה קרה דווקא לי". חבל שלא נלמד הלקח, שחיסולים אינם התשובה למצבנו, גם אז וגם היום, עם חיסול אחמד ג'עברי. אין זבנג וגמרנו.

2. שיהיה בריא ממציא גוגל. השבוע הכנסתי למנוע החיפוש הפלאי הזה את שני הביטויים הכי נפוצים בעת שהטילים מעזה נורים על יישובי הדרום. הביטוי הכי נפוץ הוא "המצב הזה לא יכול להימשך" (607,000 תוצאות) ואחריו "לא נשב בחיבוק ידיים" (27,400 תוצאות). הציבור ומנהיגיו נחלקים לנותני עצות חסרי סבלנות ולנותני הבטחות ש"יהיה בסדר". כל העם גנרלים. אריה דרעי מכריז עם שובו לש"ס, ש"צריך להחזיר לישראל את כושר ההרתעה ולפעול". ועו"ד רם כספי יודע בדיוק ש"צריך לקחת שלוש אוגדות ולהיכנס לעזה". אלופים בדימוס מציעים לחדש את "החיסולים", שהם טובים כסרטי מתח בקולנוע, אך לא עשו דבר לחיסול הטרור. ביבי, שנהפך באחרונה למפיק תיאטרלי, זימן 70 שגרירי מדינות המיוצגות בישראל לאשקלון והציג לפניהם מופע של תלמידים המספרים כמה הם פוחדים. הוא הסביר מדוע הוא עצמו מ-פ-חד להידבר עם אבו-מאזן.

3. לא ברור מה הביא את שלי יחימוביץ' להזמין את האלוף בדימוס אורי שגיא להצטרף לעבודה בקבלת פנים חגיגית ומצולמת, חיוכים ולחיצות ידיים. ההנחה היא, ששלי מדברת יותר מדי על בעיות חברתיות ופחות מדי בנושאי ביטחון. שגיא, כמי שהיה מפקד גולני, אלוף פיקוד דרום, מפקד חילות השדה וראש אמ"ן, ענה על החוסר של העבודה באיש שיכול לכהן כשר ביטחון או חבר בתשיעייה כלשהי. והנה, בתוך כמה ימים קיבלה יחימוביץ' תלונה על הטרדה מינית שהתרחשה לפני 39 שנים, והיא הדיחה אותו באופן מאוד לא חגיגי. נכון שיש רגישות רבה בנושאי הטרדה מינית, אך לא סביר לרדוף אדם בגלל הטרדה שבוצעה לכאורה לפני כ 40 שנה. באותה תקופה ולפניה סמלי הגבריות היו כוכבי קולנוע, גברים גברים כהמפרי בוגרט וקלארק גייבל, שהיו מחבקים את הכוכבות שלצדם בכוח, עד שנמסו. גם בוגרי הפלמ"ח ובעלי הפלאפלים המצ'ואים בימי צה"ל הראשונים לא בדיוק התנזרו מהחיילות שלצדם, אולי גם הן לא. האם לא ראוי שתחול התיישנות על התעסקות בתלונה על הטרדה.

4. עם כל הכבוד לבעל הטור האמריקאי תומס פרידמן, קשה להסכים עם מאמרו מהשבוע שעבר, שבו הטיף לנו בגדול להתמקד בבחירות שלנו ולא של הנשיא אובמה. השלימו עם העובדה שאתם לבד בבית, אל תסמכו על אמריקה שתבוא להצלתכם, הנשיא שלי יהיה עסוק מדי (באמריקה). ריח של אזהרת נטישה נושב מהמאמר, אך הוא טועה או מטעה. נכון שבקדנציה הקודמת אובמה לא ממש הצליח באזורנו, אך הוא ייאלץ בכל זאת לטפל בנושא הפלסטיני. עם האיום האיראני, מה שקורה ב"אביב האיסלאמי", ובעיקר החשש מפגיעה במקורות הנפט, נראה אותו גם בירושלים וגם מציג תוכנית להסדר. לא תהיה לו ברירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ