לא לעצור עד חיסול החמאס

משה אלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה אלעד

מבצע נפתח בהונאה מבצעית איכותית. ממשלת ישראל, באמצעות השר בני בגין, , והשאננות של החמאס, שהולך שולל, הותירה את הארגון ללא מפקדו הנערץ ועם יכולת שיגור מופחתת של רקטות ארוכות טווח, שעל הכנתן והכשרתן הוא עמל שנים ארוכות. ומה הלאה? שלוש אפשרויות עומדות לפני ממשלת ישראל באשר להמשך המערכה: אזהרה, הרתעה או הכרעה.

עד היום, ישראל התכוונה ליצור ברצועת עזה הרתעה, אך נאלצה להסתפק רק באזהרה. המעורבות של הקהילה הבינלאומית, התיווך של מצרים של מובארק והטיפול החד צדדי של האיחוד האירופי, שחקו כל אפשרות ריאלית להרתעה, מה שהותיר את המשוואה ההרתעתית על כנה - חמאס הבין שהוא מסוגל להרתיע את ישראל לא פחות משישראל מרתיעה אותו. הוא הבין את פעולותינו, כולל הסיכולים הממוקדים, כלא יותר מאשר אזהרה.

אזהרה והרתעה ניתן ליצור מול אבו מאזן בגדה המערבית. את אש"ף ששינה את אמנתו, שיצר מחויבות כלפי המערב, שמאיים בשינוי המצב המדיני באמצעות האו"ם, שתלוי כלכלית וביטחונית בישראל – ניתן להרתיע. את החמאס לא ניתן להרתיע. את הארגון הדתי הקיצוני הזה, היונק מיסודות פונדמנטליסטיים רדיקאליים, הרואה בחיסול ישראל את חזות הכל - ניתן רק להכריע. עד היום הבין החמאס כי באמצעות לחץ ערבי ובינלאומי ניתן לבלום מתקפות מחויבות המציאות. הוא הסיק שלישראל לא יינתן אף פעם חלון הזדמנויות בינלאומי לכתוש אותו ולחסלו. כך קרה בתחילת שנות ה-2000, שעה שכל סבב אירועים אלימים הסתיים בהודנה; וכך קרה בעקבות "עופרת יצוקה" כאשר דו"ח גולדסטון היה הדובדבן על קצפת הצדקנות והטהרנות האירופית, ששאפה לכבול את ידיה של ישראל המתגוננת מפני הרקטות העזתיות.

עתה ראינו את היכולות של החמאס, יכולות שנבנו עקב הזנחה ארוכת שנים, לא תמיד באשמת ממשלת ישראל. מתהלכים להם טרוריסטים צמאי דם ברחובות עזה, מתחבאים בגני ילדים ובבתי ספר ומכתיבים את אורח החיים למיליון איש בדרום. מה יהיה השלב הבא? חתונה המתקיימת בממ"ד באשדוד או מתקנים ממוגנים לחגיגות בר מצוה בבאר שבע? אסור שיכולות הרסניות כאלה ישכנו על סף גבולנו הדרומי, והגיעה השעה לחסלן.

אם רוצה ישראל לאפשר חיים נורמליים בדרום הארץ, היא איננה יכולה להסתפק בהשגת יעד כה חיוור "כצמצום והפחתת הפגיעה בה". מרגע שתושג הודנה נוספת, זה יהיה עניין של זמן בלבד עד שנשוב לספוג רקטות בשדרות, באשקלון ובבאר שבע. כבר למדנו שטרור פועל כמו דשא: מכסחים אותו והוא צומח הרבה יותר טוב. לפיכך, ישראל חייבת להכריז מלחמה על החמאס, לחסל את הנהגתו ואת מוסדותיו. מול החמאס - ישראל חייבת להגיע להכרעה.

מקץ שעות אחדות לתחילת המבצע בעזה, הודיע שר הביטחון, אהוד ברק, שיעד המבצע הינו "מינימלי" קרי, צמצום יכולת הפגיעה בישובי הדרום. נקווה כי הצהרה זו אינה אלא המשכה של ההונאה המבצעית ואנו אמנם בדרך להכרעת החמאס.

ד"ר אל"מ (מיל) משה אלעד הוא מרצה במכללה האקדמית גליל מערבי ושימש בתפקידים בכירים באיו"ש.

האם יש להמשיך את מבצע "עמוד ענן" עד חיסול החמאס? הגיבו באמצעות הפייסבוק שלכם

תגובות