אל תושבי הדרום

יצחק לאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק לאור

התעלמו מההסתה נגד התל אביבים: רובם תומך במלחמה מרגע שהחלה, וכמו בכל מקום אחר, תיפסק התמיכה ברגע שבפרטיטורה הטלוויזיונית שוב תגיע השורה המפורסמת: "פרשננו רוני דניאל, איפה לדעתך הסתבכנו?"

התל אביבים חיים כאן בגלל אהבתם לעיר, אבל גם משום שזה המקום שדרכו - עשר דקות מנתב"ג - אפשר להגר. למה? למשל, סיכוי לחיים נורמליים. תמיד לימדו אותנו שישראל היא המקום הבטוח היחיד ליהודים, ואם בלתי נסבל שילדים יהודים יחיו תחת איומי טילים, למה לא יחיו במקום שילדים יהודים בטוחים בו? מה מותר עוטף-עזה על טורונטו, ותל אביב על פאריס? לשון אחר: מה בדיוק עושים הפוליטיקאים מהדרום, כשהם נעתרים לשליטינו, מתרגמים את סבלכם לחרחורי מלחמה, ופוחדים לתבוע משא ומתן עם שכניכם, החיים בגיהנום?

נניח שהבחירות אינן הסיבה למלחמה, ושלשימוש ב"כיפת ברזל" אין ממד מגה-מסחרי, ושמצוקתכם באמת כואבת לממשלה, ושזעקת אזור כלשהו בארץ באמת מגיעה לאוזני שליטינו, ומשכנעת אותם לעשות משהו - להגדיל את סל התרופות, נניח, להרחיב כבישים מסוכנים (המלחמה הרי הרבה יותר יקרה). ונניח שחמאס באמת רצה מלחמה והפציר בג'יהאד לירות בג'יפ הצבאי, אף שידע כי רק לישראל מותר ולעזתים אסור. עכשיו, לדעתכם יהיה שקט, או שמא מכינים כבר את געיית העדר: "לא נתנו לצה"ל לנצח"?

ונניח שליטרת הבשר הפלסטינית תתקבל בכל המערב כמו אצל אובמה, ונניח שערוצי הטלוויזיה והרדיו שלנו ימשיכו, 24 שעות ביממה, בצפון-קוריאנית רהוטה, לייצר קוקטייל של פאניקה ועידוד, אחרי כל הציניות שהפגין שם כל כתב פוליטי, ביחס למניעי הפוליטיקאים בכלל, וביבי וברק בפרט, עד שהמלחמה החלה והמניעים הפכו לנאצלים, מה צריך להוכיח? שאנחנו יכולים להיהרג מעט ולהרוג הרבה כי אנחנו יותר חזקים, ולכן נוכל מעכשיו לנשום לרווחה? ממה בנויה תמיד האופטימיות של תחילת המלחמה, כשמדברים על "אחרי המלחמה"? שרצועת עזה תצטרף למפלגת העבודה ותקרא "העם דורש צדק חברתי רק ליהודים"? מישהו חושב שעזה תטבע בים?

אז, זהו שכן. אל תטעו באב טומאה דוגמת אלי ישי. הוא רק גס יותר מנתניהו, וזו האמת שאותה מפנטזים המפזזים על הדם ובונים קריירות פוליטיות וצבאיות על חוסר התכלה הזאת: שעזה תטבע בים. שתתפגר, שמחלות, רעב, מניעת חשמל, ביוב, סניטציה, חיסונים, לימודים בחוץ, ביקורי קרובים, חופשות, מערכת בריאות - שכל אלה ימשיכו להימנע ממנה. שתשתיותיה ימשיכו להיהרס, שתאבד לכידותה החברתית, שהמעמד הבינוני שלה יהגר, שהחברה האזרחית תתפרק, שהשבטיות והבערות יתפסו את מקומה וילבו עוד יותר את הסכסוך, באדישות תהומית גם למצבם של תושבי הדרום. כך, במינונים שונים של הרס, מתבצעת הגטואיזציה של פלסטין - גם של הגדה - בחסות האליבי המשפטי של "זמניות" ותעמולת ה"אין פרטנר", עד שיגוועו כאומה שוחרת חירות ויחזרו להיות מיתוס ציוני, "מה שהיו לפני ששבנו לארצנו - נוודים זרים". שולי השמאל הפלצניים יכולים להתפנק בדיון על "או מדינה אחת, או אפרטהייד", ובינתיים ההרס נעשה בידי הממשלה וצה"ל.

ועוד מלה לזכותה של תל אביב: אכן יש בה כמה מאות בני אדם שמלחמות מוציאות אותם לרחובות להפגין, אבל אל תדאגו: גם הם יתרגלו. משך עשורים חלפו בשמאל הזה אנשים שמלחמות עיצבנו אותם, ואחרי שתיים-שלוש מלחמות, הם אפילו מתרוננים לשמע "הי, זאת שלי", ואף שהאינטונציה מעצבנת פחות מסירנה, היא מעצבנת מאוד, כי הדמגוגיה הצדקנית מזכירה שגולדה לא מתה.