אי אפשר להרתיע טרוריסטים - דעות - הארץ

אי אפשר להרתיע טרוריסטים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מנין מגיע מספרן האין-סופי לכאורה של הרקטות הנמצאות בידי הטרוריסטים בעזה? התשובה היא שהם אספו אותן בזמן שהישראלים חשבו שמבצע "עופרת יצוקה" הרתיע אותם מפני שיגור רקטות נוספות. מאז מבצע "עופרת יצוקה" שוגרו מדי פעם רקטות אל הדרום, אבל מכיוון שמספר ההתקפות ירד, רבים נאחזו באשליה שניתן להרתיע את חמאס, הג'יהאד האיסלאמי, ועדות ההתנגדות וכל יתר חבורות הטרוריסטים. עכשיו אומרים שצריך לרענן את ההרתעה. האם המבצע הנוכחי ישיג את המטרה הזאת? האם ניתן בכלל להרתיע טרוריסטים?

העובדה שאחרי עימות באה תקופה של שקט יחסי לא מעידה בהכרח כי הטרוריסטים, הזוכרים את המכות שספגו בפעם האחרונה, הורתעו; היא עשויה להעיד על כך שהם מנצלים את הזמן כדי לחדש את מאגרי הנשק ולהצטייד בעוד רקטות ארוכות טווח, לקראת הסיבוב הבא. זה מה שקרה בעזה וזה מה שקורה עם החיזבאללה בלבנון. עליונות צבאית משמעותית יכולה להרתיע מדינות, אבל טרוריסטים כנראה שאי אפשר להרתיע. ליעדיהם אין גבול ואופק תוכניותיהם נושק לנצח.

אם מחד גיסא לא ניתן להרתיע טרוריסטים ומאידך גיסא אי אפשר להשלים עם חשיפת מחציתה הדרומית של ישראל להתקפות חוזרות ונשנות של רקטות, שעוצמתן גדלה בכל פעם - הרי שצריך לפרוק אותם מנשקם, להשמיד את הרקטות שלהם ולחסום את נתיבי האספקה שלהם. אלה חייבות להיות המטרות הסופיות של מבצע צבאי או של יוזמה דיפלומטית. אבל קל לדבר מלעשות. גם אם צה"ל, בפעולה קרקעית, ישים את ידו על מאגרי הרקטות ומתקני הייצור בעזה וישמיד אותם, נתיבי האספקה העתידית של רקטות לתוך הרצועה יישארו פתוחים. נתיבי אספקת הנשק לטרוריסטים בעזה עוברים בשטח מצרים, ולא נראה שהמשטר המצרי הנוכחי ישתף פעולה עם הניסיונות לחסום אותם, או יראה בעין יפה פעולה של צה"ל לחסימתם.

כמה אווילית היתה החלטת ממשלת אולמרט להפסיק את מבצע "עופרת יצוקה" לפני שהעבודה הושלמה. כמה נאיווית היתה האמונה שגם ההפרה הקלה ביותר של הפסקת האש תגרור פעולה צבאית נוספת ברצועת עזה, ושעצם האיום הזה ירתיע את הטרוריסטים בעזה. כאילו שאפשר לצאת למבצעים כאלה בכל שני וחמישי. הם החמיצו את ההזדמנות לפרוק את הטרוריסטים מנשקם ולחסום את קווי האספקה שלהם בימים שבקהיר ישבה ממשלה שראתה בחמאס אויב משותף לה ולנו. עכשיו, כשחוסני מובארק איננו - הסיפור שונה לגמרי. גם אם אפשר יהיה להשמיד בפעולה קרקעית את כל מאגר הרקטות של עזה, הרי ששאלת חידוש אספקתן לטרוריסטים, שלא לדבר על התכיפות הגוברת של שיגור רקטות מסיני, תמשיך להטריד את ישראל.

ברור על כן, שמניעת חידוש ירי הרקטות לעבר ישראל בחודשים הבאים כרוכה בשיתוף פעולה של ממשלת מצרים. היא חייבת להשליט מחדש את מרותה על סיני ולמנוע כל ניסיון לספק לחמאס ולארגונים המקורבים אליו ברצועת עזה נשק דרך סיני. דבר כזה אפשרי, אם בכלל, רק עם סיוע אמריקאי. מצרים זקוקה נואשות לסיוע כלכלי אמריקאי (וגם אירופי).

אם ייעשה שימוש במנוף הזה, כדי להשיג מחויבות מצרית למנוע את התחמשותם המחודשת של הטרוריסטים ברצועת עזה ואת פעילות הטרוריסטים בסיני, מי שיפיקו מכך תועלת יהיו תושבי עזה, העם במצרים והעם בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ