יהודי ארה"ב מתרחקים מאיתנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יש שיכנו את דבריו של הרב ריק ג׳ייקובס, העומד בראש התנועה הרפורמית בצפון אמריקה, דברים אמיצים. אחרים יראו בהם חוצפה ועזות מצח - עוד "הוכחה" לחוסר הציונות של הזרם הרפורמי, במיוחד בארצות הברית.

רק מי שבא במגע קרוב עם יהדות התפוצות בכלל, והיהדות הרפורמית-הליברלית בפרט, מבין כי הרב ג׳ייקובס מדבר מתוך דאגה ואחריות להבטחת המשך הקשר בין ישראל ליהדות הליברלית בצפון אמריקה.

חיינו שלובים בחייהם של יהודי התפוצות בארצות הברית. אנחנו מבקשים את תמיכתם בעתות משבר, כמו גם את השתדלותם לטובתנו בממשל האמריקאי. אנו נהנים מכספם בעיקר בחיזוק התחומים שבהם הממשלה נסוגה מהתחייבויותיה כלפיה אזרחיה. תורמים רפורמים מסייעים למוסדות בריאות, תרבות ורווחה. בעתות שלום ומלחמה (כמו זו הנוכחית בדרום) - הם מתגייסים לשקם, לתמוך ולסייע לכל אזרח ישראלי, ללא הבדל בהשקפת עולם דתית או פוליטית.

דבריו של הרב ג'ייקובס מבטאים דאגה לקשר ההולך ונפרם בין יהדות העולם בכלל ויהדות ארצות הברית בפרט, לבין מדינת ישראל – דאגה שצריכה להטריד את כולנו. הרב ג'ייקובס מזהה כי ברירת המחדל בקרב הקהילה הרפורמית בארה"ב איננה עוד תמיכה עיוורת בישראל ללא תהיות ושאלות. להפך, סימני השאלה בקרב הדור הצעיר רק הולכים ומתרבים. לא רק שישראל חדלה להוות עבורם מקור גאווה, אלא במקרים רבים היא גורמת אי נוחות. הספקות מכרסמים כאשר אתה יהודי החי באמריקה, ומה שאתה נחשף אליו בעיקר זו ביקורת כלפי מדיניות ישראל בכל הנוגע לדת ומדינה.

קשה לי, כישראלית, לראות את חד-הצדדיות, הבורות והמוסר הכפול שבסיקור של ישראל ופעולותיה. עם זאת, אין התכווצות הלב משנה כהוא זה את המציאות שבה אנו חיים, ושעליה מתריע הרב ג'ייקובס: התנהלות הפנים של ישראל והקשר ההרסני שהיא מקיימת בין דת ומדינה. האפליה בין הזרמים הדתיים שחיים בה (אורתודוקסים, קונסרבטיבים ורפורמים) באופן שאין לו אח ורע בעולם; העובדה כי אין ביכולתי לבחור שכספי המסים שאני משלמת, ומופקדים לחשבונותיהם של אנשי דת, יועברו, לפחות בחלקם, לחברי הקהילה הרפורמית שאליה אני שייכת; העובדה כי הרב היחיד שיכול לכהן כרב יישוב – ששכרו ממומן מכספי המסים שלי – הוא רב אורתודוקסי, שלרוב ירצה להדיר אותי מהמרחב הציבורי; העובדה כי ילדי, לכשיתחתנו, לא יוכלו להתקדש על ידי רב או רבה רפורמית ולהיות מוכרים על ידי המדינה כנשואים – למרבה האבסורד, מדינת ישראל מעדיפה להכיר בחתימה של פקיד העירייה הנוצרי בקפריסין ולא ברב רפורמי. אלו הן רק כמה דוגמאות.

פיטר ביינרט, פרופ' לעיתונאות ומדע המדינה, הציב באירוע של ארגון הקהילות היהודית (ה-GA) - אותו כנס שבו התבטא הרב ג׳ייקובס - את המשוואה המדברת על כך, שהיהדות הליברלית בצפון אמריקה תומכת בזכויות אזרח, ולכן כל עוד ישראל נתפשת כמפירת זכויות אזרח, ציבור זה לא יתמוך בה.

למדינת ישראל אין את הפריבילגיה שלא להקשיב לקול שמשמיע הרב ג׳ייקובס.
ערב הבחירות לכנסת ישראל הגיע הזמן שנכריע ונאמר בקול שניתן לנו, את עמדתנו באשר לסוגיות שיקבעו את גורלנו ויחסינו עם יהדות התפוצות. זהו שלב הכרחי כדי לממש את לב ליבו של החזון הציוני, כפי שאנחנו מאמינים בו, לפיו, ״עוד לא אבדה תקוותנו... להיות עם חופשי בארצנו״.

הכותבת היא יו״ר עמית, המחלקה לפעילות בתפוצות ההסתדרות הציונית העולמית, נציגת התנועה הרפורמית בהנהלה הציונית העולמית וסמנכ"לית התנועה הרפורמית בישראל לשעבר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ